Sparta dává publiku najevo, že umí projevit empatii, když fanoušek udělá chybu. Letenští kotelníci ruší bojkot

Sparta dává publiku najevo, že umí projevit empatii, když fanoušek udělá chybu. Letenští kotelníci ruší bojkot

Sparta umožní fanouškům, kteří dostali trest zákazu vstupu na domácí utkání, dřívější návrat na stadion, pokud splní stanovená kritéria. Od 1. července se příznivci budou moci přihlásit do programu, po jehož absolvování klub rozhodne o tom, zda jim zkrátí původní trest. V návaznosti na to "kotel" Sparty uvedl, že ukončí bojkot na Letné a od příštího domácího ligového zápasu proti Brnu začne opět fandit.

"Práce s fanoušky je pro klub prioritou, záleží nám na komunikaci s naším publikem. V případě rizikového jednání na tribunách přistupujeme k represivním krokům, zároveň ale budeme poskytovat možnost se na stadion vrátit. Domníváme se, že jsou v našich řadách fanoušci, kteří si zaslouží druhou šanci," uvedl generální ředitel Sparty František Čupr.

Do programu se od 1. července můžou zapojit ti, kteří v té době budou mít první zákaz vstupu na Letnou. Naopak do něj nesmějí vstoupit příznivci, kteří svým jednáním ohrozili zdraví jiného člověka nebo mu způsobili zdravotní újmu či se dopustili rasismu. Účast je dobrovolná. Podmínkou je uhrazení smluvní pokuty, pokud ji fanoušek obdržel. Opakované zařazení do programu není možné, rovněž nelze zkrátit doživotní zákaz.

Žádost každého příznivce posoudí klub. Ten může fanouška vyřadit z programu i v jeho průběhu. Program bude vystavěn individuálně podle toho, čeho se daný příznivec konkrétně dopustil. Fanoušek absolvuje školení, například zdravotní kurz, přednášky nebo dobrovolnické práce. Po dobu programu mu budou udělovány kredity. Klub potom účast vyhodnotí a fanouškovi může být zkrácen trest až o 70 procent z původní délky. Většinu nákladů programu zaplatí klub.

Letenští se mimo jiné inspirovali nizozemskými kluby. "Jde o koncepční krok, který jsme konzultovali se zahraničními kluby, které patří mezi špičku v práci s diváky. Stanovili jsme si dva cíle: za prvé chceme i skrze tento program a edukaci nadále pracovat na celkovém zlepšení bezpečnosti na stadionu. Za druhé chceme dát publiku najevo, že umíme projevit empatii, když fanoušek udělá chybu, má zájem ji napravit a nadále chce podporovat klub přímo z tribuny," prohlásil ředitel komerčního úseku Tomáš Křivda.

S iniciativou klubu souhlasí i zástupci ultras. "V listopadu minulého roku jsme vyhlásili bojkot domácích zápasů, a to z důvodu nepřiměřeně vysokých trestů uložených aktivním členům kotle. V prosinci byl na osobní schůzce klubu tlumočen náš postoj a podmínky, za kterých bude protest z naší strany ukončen. Reakcí byl zájem situaci řešit a dotáhnout ji do konce během ledna/začátku února," uvedli zástupci "kotle" na sociálních sítích.

"V tomto týdnu jsme pak byli seznámeni s novým programem pro fanoušky se zákazem vstupu na stadion. Plněním programu je možné snížit trest až o 70 procent jeho délky trvání. Tento vývoj událostí akceptujeme a bojkot účasti kotle se na Letné ruší. Od příštího domácího zápasu (proti Brnu 2. dubna) se vracíme na svá místa," informovali ultras.

TOP 10 rozdílových mužů FORTUNA:LIGY, kteří se mohou pochlubit nejčastějším ziskem ocenění "hráč zápasu"

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Sparťanské Zprávy (@spartanske.zpravy)