Příhodovi věřím, Filla bych z kádru vyřadil už po Spartě. Někteří hráči Baníku se ani nezpotili, říká trenér Pulpit

Příhodovi věřím, Filla bych z kádru vyřadil už po Spartě. Někteří hráči Baníku se ani nezpotili, říká trenér Pulpit
ROZHOVOR

Hned několik hodně zajímavých výsledků nabídlo uplynulé kolo Fortuna:Ligy, po němž Sparta dorovnala na čele Slavii. To Plzeň zase ztratila a pozice kouče Michala Bílka se otřásá více než kdy jindy. Stejně jako ta baníkovce Pavla Hapala, jenž na jaře prožívá jedno nekončící trápení. Jak nejzajímavější události kola viděl respektovaný kouč Martin Pulpit?

Začněme Slavií, která ztratila dva body za remízu v Liberci. Co říkáte na zkrat, jenž v závěru předvedl klíčový hráč hostů Peter Olayinka?

Že vyloučen byl naprosto správně. Byl to prostě úlet, takhle by profesionální hráč reagovat vůbec neměl. Celkově bych ale vyzdvihl sympatický výkon Liberce. Líbilo se mi, že nezalezl, jako to proti Slavii udělala třeba Plzeň. Naopak se snažil dál hrát vyrovnaný fotbal, snažil se napadat. A byl za to odměněn vyrovnávacím gólem. Zkrátka se znovu ukázalo, že nejslabším článkem Slavie je obrana. A využít toho měla už před týdnem Viktorka.

Olayinka je pranýřován ze všech stran, neměla ale Slavia udržet vedení i bez něj?

Nějaký vliv na tým jeho vyloučení rozhodně mělo. Že by ale byl až takový, aby kvůli tomu musela Slavia svůj náskok ztratit, to si zase nemyslím.

Slavii v tabulce dorovnala Sparta, která zvítězila 2:0 proti Hradci. A i v tomhle zápase se vylučovalo, pod sprchy musel záložník Jakub Kučera. Oprávněně?

Vždycky říkám, že co rozhodne rozhodčí, to se musí respektovat. Máme tu nějakou komisi, jejímu šéfovi Radku Příhodovi já věřím. Jsem si jistý, že fotbal chce dělat tak, jak se dělat má.

Myslíte si, že nebude trvat dlouho a Sparta Slavii přeskočí?

Uvidíme za 14 dní. To se hraje velké pražské derby, které může výrazně všem napovědět. Nejen výsledkem, ale i tím, jakou má který tým sportovní formu.

Nemůže však Spartu přibrzdit reprezentační pauza? Respektive, jak coby trenér pracovat s mužstvem, aby během 14 dní neztratilo drajv?

Já byl vždycky zastáncem toho, že první týden se dobíjely baterky. To znamená dvoufázové tréninky založené čistě na kondici, k tomu třeba nějaké přípravné nebo modelové utkání. Druhý týden se pak najelo na klasický systém, jenž mužstvo mělo během celé sezony.

Mimochodem, jak byste naložil se zlínským Martinem Fillem, který se proti Spartě nechal vyloučit za čtyři minuty a na Slovácku mu na červenou kartu stačila jen minuta a půl?

Už po zápase na Spartě bych ho vyřadil z kádru.

Opravdu?

No jasně. Zrovna on je dostatečně zkušený, aby věděl, že něco takového prostě nesmí udělat. Obzvlášť ještě v situaci, ve které je Zlín. Copak vážně nechápe, že tady se hraje o bytí a nebytí?

Co se mu podle vás honilo zrovna hlavou, že znovu takhle zkratoval?

Tak to vážně nevím. Ale je to jedno, tohle si prostě nemůže dovolit. Svému mužstvu tím hrozně ubližuje.

Co říkáte na Plzeň, která opět ztratila, tentokrát proti vaší Bohemce?

V první půli si sice Bohemka za výhrou nešla, v té druhé ale dokázala využít chyb domácích. Plzeň tím potvrdila, že vážně nemá sportovní formu. Teď dostala 14 dní na to, aby s tím něco udělala. Zrovna Viktorce přijde repre pauza jistě vhod.

Přežije ji podle vás ve funkci trenér Michal Bílek?

Vedení si s ním teď musí v klidu sednout a všechno si vyhodnotit. Hlavně musí trenér Bílek ukázat, že zná cestu, kudy z toho ven. Pokud ano, pak je určitě správné, aby v Plzni minimálně dokončil sezonu. Když se nedaří, vytvoří se hned tlak na trenéra. Děláte ho i vy novináři. Už málo se však mluví o tom, že zabrat by měli hlavně samotní hráči. To oni jsou na tom hřišti a musí si uvědomit, že bez nich to nepůjde.

Na závěr jsem si nechal Baník, který opět zklamal, tentokrát prohrál 1:2 v Českých Budějovicích. Co jste na jeho výkon říkal?

Mluvil jsem s fanoušky Baníku a ti byli hrozně zklamaní. Byla to bída, byla to katastrofa. Já sám byl z toho strašně zklamaný.

Může to podle vás skončit až sestupem do druhé ligy?

Pokud se nic nezmění, tak samozřejmě ano. Je jedno, jakou máte taktiku, v téhle situaci musí hráči položit za tým život. A to se prostě neděje. Vždyť někteří kluci se ani nezpotili. Tam není presink, není tam přepínání z ofenzivy do obrany ani opačně, není tam zakládání postupného útoku. Není tam vlastně vůbec nic.