Jarní pohyby na špičce ligy. Obhájce z Plzně v průměru, Sparta na vrcholu

Jarní pohyby na špičce ligy. Obhájce z Plzně v průměru, Sparta na vrcholu

Na první pohled je situace v tabulce jasná. Silná česká trojka a ten zbytek. Při bližším pohledu tomu ale tak úplně není. O hodně věcech totiž napoví jarní tabulka. Díky té někteří jásají, druzí smutní.

Řeč je pochopitelně o Viktorii Plzeň. Tu jarní část ligy nezastihla v herní ani výsledkové pohodě. Zatímco body rozdávají Viktoriáni jiným, oni sami sbírají kritiku po hrstech. Nejhlasitější byla po zápasu na Slavii či po utrápené domácí výhře proti Českým Budějovicím. 

Trápení přišlo už od prvního jarního kola. Domácí prohra s Hradcem Králové (paradoxně po velmi slušném výkonu) naznačila, jak to půjde dál. Pak sice přišly plné bodové zisky ze zápasu z Brna a zmiňovaného utkání s Dynamem, první ostrý test však přišel na Slovácku.

A tam Plzeň neuspěla. Ani herně, ani bodově, tři body zůstaly v Uherském Hradišti. Po další domácí výhře nad Libercem se mohlo zdát, že je krize zažehnána, nicméně špatné výkony se poté začaly přelévat i do výsledků. Remíza s Olomoucí a prohry se Slavií a Bohemians.

Konkurenti Plzně ale nespí, a tak se kompletně protočilo pořadí v tabulce. 

Do dlouhé pauzy mezi podzimní a jarní částí sezony šli Viktoriáni v pohodě. V zádech miliony z Ligy mistrů a dvoubodový náskok na čele tabulky před Slavií. Sparta pak dokonce ztrácela bodů sedm.

Ale nyní? Pražské kluby svého rivala přeskočily. Slavia si o skóre hýčká první místo před Spartou. 

Hlavní důvod? Když odhlédneme od výkonů k čistým číslům, najdeme ho zde. Plzeň v této sezoně prohrála už pět utkání, což je víc než v celé minulé sezoně, a to včetně nadstavby. 

Co je však alarmující, je fakt, že čtyři z pěti proher přišly v jarní fázi soutěže. Kdybychom brali v potaz pouze jaro, pak je Viktoria na osmém místě. Má stejně bodů jako České Budějovice, naopak lépe se daří i Pardubicím či Jablonci.

Druhým bodem jara je i to, že Pražané nespí. Naopak. Sparta kraluje celému jaru se sedmi výhrami a jedinou remízou, k tomu parádní skóre 26:7. Slavia za svým arci rivalem na jaro zaostává o sedm bodů, Viktoria hned o dvanáct!

Když tak vezmeme v potaz konec podzimní části, Sparta ze sedmibodové ztráty udělala pětibodový náskok, což je velmi působivé. 

Stále je o co hrát, vždyť na první místo ztrácí Viktoriáni pět bodů, což se díky nadstavbě může rychle smáznout. Nicméně jejich současné rozpoložení v kombinaci s pohodou, která panuje v Praze, nevěstí nic dobrého. Pohled na jarní tabulku to dokazuje. 

Pět nejproduktivnějších cizinců současné domácí prvoligové branže? Ve všech případech bodují zkušenosti