Sparťané si přenesli formu i do reprezentace. Češi uspěli proti Polsku po trefách Krejčího, Čvančary a Kuchty

Čeští fotbalisté vstoupili do kalendářního roku a kvalifikace mistrovství Evropy domácí výhrou 3:1 nad Polskem a hned v úvodu udělali důležitý krok k postupu. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého rozhodli zahajovací utkání s favoritem skupiny E ve vyprodaném Edenu bleskovým začátkem: po 27 sekundách vstřelil nejrychlejší gól reprezentačního "áčka" od rozdělení federace Ladislav Krejčí mladší a na startu třetí minuty zvýšil rovněž premiérovou trefou v národním A-týmu Tomáš Čvančara.

I třetí branku domácích zaznamenal sparťan, v 64. minutě se prosadil Jan Kuchta. Za Poláky, kteří se na přelomu listopadu a prosince na rozdíl od českého celku zúčastnili mistrovství světa v Kataru, v závěru snížil střídající Damian Szymaňski. Hostům nevyšla premiéra pod novým portugalským trenérem Fernandem Santosem, jejich kapitán, hvězdný útočník Robert Lewandowski, se v Edenu vůbec neprosadil.

V druhém duelu skupiny se Šilhavého výběr představí v pondělí v Moldavsku, dalšími týmy ve skupině jsou Albánie a Faerské ostrovy. Na evropský šampionát v příštím roce v Německu postoupí první dva týmy z každé skupiny. O zbylá tři místa na turnaji se v play off podle pořadí v Lize národů utká 12 zemí, které neuspějí v klasické kvalifikaci. Česká reprezentace od rozdělení federace na Euru ještě nikdy nechyběla, předloni na něm došla do čtvrtfinále.

Trenér Šilhavý překvapil a do základní sestavy nenasadil záložníky Baráka s Černým, kterým se v úvodu jara daří v zahraničních klubech. Český kouč vsadil na rozestavení s třemi stopery a dvěma útočníky. Premiéru za reprezentační A-tým si odbyli levý zadák David Jurásek a Čvančara, který v ofenzivě spolupracoval s kolegou z pražské Sparty Kuchtou. V brance nečekaně dostal před Vaclíkem a Staňkem přednost Pavlenka, na pravém kraji nechyběl uzdravený bek Coufal.

Šilhavému se nečekané tahy rychle vyplatily. Hned v úvodu vybojovali domácí před zraky českého a polského premiéra autové vhazování a po Coufalově dlouhém míči hlavou otevřel skóre už po 27 sekundách nabíhající Krejčí, který nastoupil na levém stoperu. Třiadvacetiletý sparťanský obránce si připsal premiérovou branku v národním A-týmu a zároveň se postaral o nejrychlejší gól české reprezentace od rozdělení federace.

Snový úvod podtrhli Šilhavého svěřenci záhy nato další trefou po spolupráci obou nováčků. Jurásek na levé straně přesprintoval protihráče a jeho přesný centr zblízka před brankářem Szczesným zužitkoval v čase 2:10 Čvančara. I dvaadvacetiletý útočník oslavil premiérový gól v reprezentačním "áčku". Český tým poprvé v samostatné historii skóroval dvakrát během úvodních tří minut.

Opaření Poláci poprvé zahrozili až ve 20. minutě, kdy Pavlenka vyrazil přízemní pokus Frankowského. Český brankář si poradil i s Linnettyho pokusem. Už v nastavení první půle mohli domácí přidat třetí gól, Čvančaru ale nadvakrát zblízka vychytal Szczesny.

Santos po přestávce dvakrát vystřídal, ale Češi dál pozorně bránili a nepouštěli osmifinalistu nedávného mistrovství Evropy do šancí. Naopak Šilhavého výběr hrozil z brejků. Čvančara se ještě neprosadil, ale v 64. minutě už po Králově přízemním centru zleva před Szczesným nezaváhal. Sparťanský útočník skóroval v reprezentačním "áčku" potřetí.

Pavlenka se nakonec čistého konta nedočkal, v 87. minutě ho zblízka překonal střídající Damian Szymaňski. Čechům to už ale příliš vadit nemuselo, vyhráli čtvrtý z posledních pěti vzájemných zápasů. Nový polský trenér Santos prožil v Edenu při premiéře na lavičce o poznání horší utkání než na podzim, kdy tam dovedl Portugalce v Lize národů k vysokému vítězství 4:0.

Česko - Polsko 3:1 (2:0)
Branky: 1. Ladislav Krejčí II, 3. Čvančara, 64. Kuchta - 87. D. Szymaňski. Rozhodčí: Sidiropulos - Kostaras, Dimitriadis - Evangelu (všichni Řec.). ŽK: Souček, Brabec (oba Česko). Diváci: 19.045.
ČR: Pavlenka - Holeš, Brabec, Ladislav Krejčí II - Coufal (71. Douděra), Král, Souček, D. Jurásek (89. Zelený) - Hložek (89. Černý) - Čvančara (65. Chytil), Kuchta (71. Barák). Trenér: Šilhavý.
Polsko: Szczesny - Cash (9. Gumny), Bednarek, Kiwior, Karbownik (46. Skóraš) - Linetty (77. D. Szymaňski), Bielik (46. Šwiderski) - S. Szymaňski (65. Zalewski), Zieliňski, Frankowski - Lewandowski. Trenér: Santos.

Fotbalisté Moldavska před pondělním utkáním s Českem zahájili kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy domácí remízou 1:1 s Faerskými ostrovy. Francie deklasovala 4:0 Nizozemsko, na jehož lavičce nevyšla obnovená premiéra trenérovi Ronaldu Koemanovi. Dva góly domácích "Les Bleus" vstřelil nový kapitán Kylian Mbappé. Belgie při debutu kouče Domenica Tedesca vyhrála ve Švédsku 3:0 díky hattricku Romela Lukakua.

Faerské ostrovy v Kišiněvě poslal do vedení ve 27. minutě Mikkelsen, který po přihrávce za obranu propálil brankáře Raileana. Moldavští hráči si hlavně po změně stran vytvořili velké šance a nakonec odvrátili třetí porážku za sebou, když v 87. minutě srovnal Nicolaescu z penalty. Skupinu E vede Česko po domácím triumfu 3:1 nad Polskem.

Francouzským vicemistrům světa v Saint-Denis skvěle vyšel začátek a v úvodních 21 minutách dali tři branky. Už ve druhé minutě domácí poslal do vedení Griezmann po Mbappého přihrávce, chvíli nato zvýšil Upamecano a pak se poprvé v zápase trefil Mbappé. Hvězdný útočník Paris St. Germain v 88. minutě dokonal nizozemský debakl.

Lukaku v Solně otevřel skóre ve 35. minutě, v úvodu druhé půle vstřelil druhý gól a v 83. minutě útočník Interu Milán zkompletoval hattrick. Belgičané v evropské kvalifikaci vyhráli 15. utkání po sobě, čímž vyrovnali rekord české reprezentace z let 1995 až 2002.

Jablonecký záložník Jovovič pomohl asistencí k vítězství Černé Hory 1:0 v Bulharsku, ale úvodní zápas skupiny G nedohrál kvůli zranění.