Obavy z druhé ligy? Na pozoru se má nejen Zlín a Teplice, ale také Baník

Obavy z druhé ligy? Na pozoru se má nejen Zlín a Teplice, ale také Baník

Sice nenápadně, ale blíží se. Řeč je o konci základní části FORTUNA:LIGY. Po ní se týmy rozdělí do tří skupin. Jedna bojuje o titul, druhá o poháry a třetí o přežití. Jak by mohla vypadat ta poslední?

Jen pro připomenutí. Týmy od jedenáctého místa níž hrají ve skupině o udržení. Tři nejlepší budou mít klid. Poslední sestupuje přímo a druhý a třetí nejhorší míří do baráže proti dvěma nejlepším z druhé ligy.

Jak to zatím vypadá v této sezoně? Dost nabitě! Už dlouho nebyla tabulka takto vyrovnaná. V klidu mohou být kluby z první šestky. Tu uzavírá Olomouc s šestatřiceti body, sedmý Hradec Králové si hýčká bodový zisk 31 bodů. Když vezmeme v potaz, že jedenáctý Liberec má pouze o čtyři body méně, dojdeme k závěru, že v klidu nemůže být nikdo.

O něco jasnější je situace na spodku, kde výrazněji ztrácí poslední tři týmy. Ale pozor, v klidu nemůže být na jaře velmi špatný Liberec či ostravský Baník.

Ač se to nemusí zdát, Baník má na kontě stejně výher jako Pardubice, Teplice mají pouze o jednu míň. Mnohem víc to tedy vypovídá o Baníku než o zmíněných dvou týmech. Nesrovnatelný rozpočet, nesrovnatelné ambice. V klidu se dá konstatovat, že jeden horší výsledek a baráž reálně hrozí i Baníku.

Hlavně proto, že Pardubice, třetí nejhorší tým ligy, jdou nahoru. Dokazuje to i tabulka jarní části, v níž jsou Pardubice sedmé nejlepší! Konečně se tak začíná bodově ukazovat trpělivá práce vedení i trenéra Radoslava Kováče.

U posledních dvou týmů se dá smutně konstatovat, že jim baráž nehrozí. Naopak, byla by pro ně spásou.

Teplice i Zlín jsou nejžhavějšími kandidáty na přímý sestup. Černého Petra momentálně drží parta trenéra Pavla Vrby.

Jeho svěřenci jsou vlastně takovým paradoxem. Jedná se o nejstarší tým v lize, jde o opravdové veterány. Nic proti tomu, avšak s podivem je, že ani tak zkušení hráči jako Procházka, Fillo, Kozák či Vukadinovič nejsou schopni udržet se na uzdě.

Záměrně není řeč o vstřelených brankách. To od příchodu Pavla Vrby není takovým problémem. Jedenáct gólů je solidní číslo, vždyť například Slovácko, třetí nejlepší tým jara, vstřelilo pouze gólů devět. Vyznačuje se ale skvělou defenzivou, tedy přesným opakem Zlína. Ten má naopak v druhé půlce sezony druhou nejhorší obranu s patnácti inkasovanými góly. A disciplína tohoto týmu byla díky Martinu Fillovi probírána více než dostatečně (na jaře nejvíce červených karet – 4, druhý nejvyšší počet žlutých – 20).

Zatímco zkušená jména a faktor trenéra Vrby na lavičce je jakýmsi povzbuzením, v Teplicích není ani to. Jaro v jejich podání? Osm zápasů, dva body, dvaadvacet inkasovaných branek, šest vstřelených.

Tohle prostě není kvalita na první ligu. Chtělo by se říct, že týmu chybí lídři, nicméně týmu chybí vše. Vyhazovem to schytal trenér Jiří Jarošík, tým nyní vede Zdenko Frťala. Kdo ví, třeba celé lize vytře zrak tím, jak s týmem zapracoval v reprezentační pauze. To je ale spíše utopie.

A konečný tip? Napřímo zahučí dolů Teplice, v baráži skončí Zlín a Baník Ostrava. Zatímco pro Teplice to je nevyhnutelný osud, pro Zlín to bude spása z nebes a pro Baník reálný obraz toho, jak se tým v poslední době prezentuje.