Na Nitu chodí lidi, Pardubice táhne k záchraně. Není bez šance, že zůstane, naznačuje sportovní ředitel klubu

Na Nitu chodí lidi, Pardubice táhne k záchraně. Není bez šance, že zůstane, naznačuje sportovní ředitel klubu
ROZHOVOR

Za vzestupem Pardubic v jarní části by se těžko hledal jeden člověk. Vedení udrželo chladnou hlavu, výbornou práci odvádí trenér Radoslav Kováč, funguje obrana, v poli pak vyčnívá třeba Dominik Janošek. Ale jedno jméno přeci jen vypíchnout jde. Florin Nita.

Rumunský gólman byl hvězdou Sparty, v Praze si ho fanoušci zamilovali. Věci se ale semlely tak nešikovně, že v posledních pár měsících seděl Nita jen na tribuně. Místo v brance prvního týmu mu bylo zapovězeno, nebyl vpuštěn ani mezi tři tyče B-týmu.

S žádným odchodem se však nepočítalo. Tak nějak se mělo za hotové, že Nita vydrží v Praze do léta, kdy mu končí kontrakt, a pak zamíří pryč. Z ničeho nic se ale objevily Pardubice.

„Nebyl to plán, žádná koncepční věc,“ prozradil pro eFotbal.cz Martin Shejbal, sportovní ředitel Pardubic. „Týden před tím, než Florin přišel, mi volal trenér Kováč, co bych říkal na to, kdybychom mohli mít Nitu, byl totiž zrovna na schůzce s kolegy ze Sparty. Pak se to nějak nenápadně řešilo, nikdo to nikam nevynesl, nikdo nic nevěděl.“

Nikoho to v podstatě ani nemohlo napadnout – nebyl důvod. Pardubice měly před zimou v kádru dva gólmany, oba ligových kvalit. Viktora Budínského a Jakuba Markoviče. Když se ale objevila možnost získat Nitu, nebylo o čem. „Nás ta pozice netrápila, ale Florin je nadprůměrný. Ten jeho faktor je jiný, než když je tam dvacetiletý kluk, a to říkám ve vší pokoře a slušnosti k mladým hráčům,“ dodal Shejbal.

Pochybovat o jeho schopnostech? Nita kritikům nedal žádné náboje. A to i přes to, že začátek byl pořádně divoký. „Upeklo se to v pátek v noci, Florin už v sobotu přijel a měl předzápasový trénink, kde ani nikoho neznal, a v neděli to celé odchytal,“ připomněl Shejbal remízu v úvodním jarním kole.

Zatím to vypadá, že pardubické vedení přesně trefilo hřebíček na hlavičku. I přes to, že dva kvalitní gólmany Pardubice měly, Nita je jiná třída. A to nejen v chytání, ale také v komunikaci či zkušenostech. Tedy ve věcech, které jsou při boji o záchranu potřeba jako sůl.

„Když hrajete o záchranu, potřebujete tam mít zkušenou osu,“ přikývl Shejbal. „My v Pardubicích se nebojíme hrát s mladými, ale v momentě, kdy hrajete o všechno, tak potřebujete i zkušenost. Florin dělá všechno – soupeř zpozorní, když ví, že je v bráně. Spousta lidí u nás chodí na stadion i proto, aby ho viděli.“

Nitova pozornost nemá ale vliv jen na soupeře, ale hlavně na zbytek kádru Pardubic. „Nedovedete si představit, jak celá obrana funguje, když ho má za zády. Měl okamžitý vliv, i když třičtvrtě roku nehrál. V Liberci třeba moc zákroků neměl, ale jste klidní už jen díky tomu, že za vámi je,“ dodal.

Neméně důležité je i to, jak působí mimo hřiště. Vše totiž souvisí se vším a když nefunguje kabina, nemůže to fungovat na hřišti. A jak se zdá, Nita nemá problém ani zde. „Kluky si získal hned. Je to hrozně milý kluk, tým je pro něj na prvním místě. Za dvacet minut byl v kabině zabydlený,“ pochvaluje si Shejbal. 

V Pardubicích si tedy rumunského gólmana nemůžou vynachválit. Pokud klapne záchrana, mohou se plácat po zádech. Otázkou ale je, co bude potom. Nitovi totiž končí ve Spartě smlouva, Budínský i Markovič jsou pouze na hostování. Jisté je, že se v létě vrátí Letáček z Baníku. I tak to bude ale velký zásah.

„I přesto, že je pro nás teď primární záchrana, o brankařské situaci musíme přemýšlet,“ má jasno Shejbal. Pak ale přišel s poměrně šokujícím tvrzením: „Znám majitele, kteří tady ten fotbal dělají. Tím pádem bych ani nezavrhoval možnost, že by tady Florin – pokud by mu nepřistálo na stole něco extra zajímavého – mohl pokračovat.“

Je ale jasné, že to bude velmi náročný úkol. I proto Shejbal ví, že se musí dívat i jinde. „Bude případně těžké Florina nahradit. Ne, že by nebyli kvalitní gólmani, které bych chtěl přivést, ale Nita je prostě faktor. Každý je ale nahraditelný,“ zakončil.

Jeden ze západočeských kamenů úrazu? Viktorii nepomáhají zimní posily