Je správné, že dal Mikloško Hapalovi ještě šanci. Kdyby ho odvolal, odvolal by i sám sebe, řekl Komňacký

Je správné, že dal Mikloško Hapalovi ještě šanci. Kdyby ho odvolal, odvolal by i sám sebe, řekl Komňacký
ROZHOVOR

Tristní hra, ještě tristnější výsledky. V toto módu se zatím na jaře prezentuje ostravský Baník, jemuž reprezentační pauza přišla jistě vhod. Kdo se jí však musel hodně obávat, to je trenér Pavel Hapal. Logicky se řešilo jeho odvolání, nakonec ale přežil. “Ať Pavel dokončí sezonu. Ať ještě ukáže, co umí. S tím, že pokud Baník nepozvedne, jiná možnost než ho odvolat už asi nebude,“ uvedl bývalý kouč Baníku František Komňacký v rozhovoru pro eFotbal.cz.

On sám je do historie klubu zapsán zlatým písmem, v roce 2004 ho dovedl k ligovému zlatu. Proto Komňackému samozřejmě není jedno, do jakého marastu se Ostrava na jaře dostala. Od výhry 5:0 v Teplicích získala jen jeden bod z 16 možných. I proto je v tabulce až třináctá, jen tři body od barážových příček.

“Baník už samozřejmě sleduji jen z dálky. Nevím, jaké jsou vnitřní vztahy v klubu nebo mezi samotnými hráči, hodnotit příčiny jeho dosavadních výsledků je tak celkem složité. Jisté ale je, že vedení vytvořilo hráčům podmínky, které tam nikdy předtím nebyly. Po materiální stránce si mužstvo nemůže vůbec na nic stěžovat, nejsou tam žádné objektivní důvody, proč by nemělo hrát dobře. I tak to ale dosud vůbec nešlapalo. Baník dělal obrovské chyby v obraně. Navíc jste často neměli ten pocit, že by hráči chtěli za každou cenu urvat vítězství. To se teď musí jednoznačně změnit. Jinak se tým nikdy nezvedne,“ konstatoval Komňacký.

Ta otázka se však přímo nabízí a zvlášť v případě Baníku se vrací jako bumerang. Dalo vedení dohromady opravdu tak silný kádr, aby místo o záchranu hrál o evropské poháry?

“Kdybyste se zeptal před sezonou, řeknu vám, že ano. Jsou tam i reprezentanti nebo kluci, co za ni hráli dřív. Jsem přesvědčen o tom, že fotbalisté typu Almásiho, Klímy nebo Plavšiče jsou na naši ligu hodně nadstandardní. Dokonce si myslím, že po té nejlepší ligové trojce má Baník hned čtvrtý nejkvalitnější kádr ze všech. Jen je otázkou, jaké mají kluci vztahy mezi sebou, zda třeba zašli na pivo a vynadali si. I tohle může někdy pomoci,“ uvedl zkušený lodivod.

Zároveň kvituje, že Hapal pokračuje u mužstva. Byť je jasné, že trpělivost s ním může rychle skončit. “Pavla Hapala si do klubu přivedl Luděk Mikloško. Dokonce to byla vůbec první věc, kterou udělal po příchodu do Baníku. Chci věřit tomu, že to měl dobře promyšlené. Že věděl, kdo Pavel je, jak trénuje, jaká je jeho fotbalová filozofie. Kdyby ho odvolal, odvolal by vlastně i sám sebe. Je proto správné, že mu dal šanci pokračovat. Vždyť Baník se zachrání tak jako tak, o tom vůbec nepochybuji. Ať tedy Pavel dokončí sezonu, ať ještě ukáže, co umí. S tím, že pokud Baník nepozvedne, jiná možnost než ho odvolat už asi nebude,“ uzavřel jednasedmdesátiletý odborník.

Je to ztráta, jako komplikaci bych to ale neviděl. To ze mě byla po remíze zrůda, řekl Rada o duelu v Moldávii