Ze hry Slavie se vytratila lehkost i kvalita. Hráč jako Kačaraba by v derby neměl vůbec šanci, podotýká Pulpit

Ze hry Slavie se vytratila lehkost i kvalita. Hráč jako Kačaraba by v derby neměl vůbec šanci, podotýká Pulpit
ROZHOVOR

Nebojí se říkat věci přesně tak, jak jsou. A často míří přímo na komoru. I proto je ostřílený trenér Martin Pulpit pravidelným respondentem eFotbalu, kde mapuje aktuální dění. Tím je samozřejmě hlavně blížící se derby pražských “S“. “V současné době je pevnější a kompaktnější určitě Sparta. Jen je škoda, že do derby nemůže nastoupit Peter Olayinka. Bylo by zajímavé sledovat, zda by si defenziva domácích poradila i s ním,“ říká kouč Sokolova.

Slavia půjde do derby z druhého místa v tabulce, na kterou ji odsunula remíza 1:1 v Mladé Boleslavi. Co jste na výkon sešívaných říkal?
Musím hlavně ocenit hráče Boleslavi, kteří prokázali dobrou sportovní formu. Ukázali ji už v domácím utkání s Plzní, lehké to proti nim neměla ani Slavia. Z její hry se ale vytratila lehkost. A vlastně i kvalita.

Není to už poněkud trvalejší stav? A je vůbec v silách Slavie stát se se zase tím opěvovaným týmem, který v lize kosil každého, na kterého narazil?
Pokles formy u ní trvalejší je. Na druhou stranu, Slavia už zkrátka nemá tak kvalitní mančaft jako před třemi lety, to si musíme říct otevřeně. Teď ji ale čeká derby, což je vždycky specifický zápas. I když do něj půjde Sparta po devíti výhrách, Slavii může tenhle souboj hodně pomoci. Pokud ho zvládne, může ji to zase nastartovat.

Dokáže to?
Bude to fakt zajímavý zápas. Sparta má teď skvělou sportovní formu, na rozdíl od Slavie z ní vyzařuje obrovské sebevědomí. Rozdíl vidím i v defenzivě. Zatímco ta sparťanská funguje velice dobře, o Slavii se to říci opravdu nedá. Vemte si třeba Tarase Kačarabu. Podle mě by hráč s takovou formou neměl v derby vůbec šanci.

Zajímavé je, že o dva stopery Slavia nedávno přišla. David Hovorka ukončil kariéru, Eduardo Santos se vrátil do Brazílie. Co je vlastně pro klub větší ztráta?  
Určitě David. Pokud se Slavia zbavila Santose tak krátce poté, co do mužstva přišel, člověka napadne, proč ho tedy dělala. Všechno to však souvisí s tím, co říkám už delší dobu. Tedy že největší problém Slavie vězí právě v obraně.

Tu teď prověří silný útok Sparty. Co říkáte na názor, že Letenské by o titul připravilo už jen to, kdyby se rozklížili zevnitř?
Sparta je teď v situaci, že tohle se nestane. Zastavit ji ale může mimořádný výkon Slavie.

Střídání Tomáše Čvančary při utkání v Pardubicích však dobře vážně nevypadalo. Jak byste s takovým kverulantem naložil právě vy?
Hlavně nevím, jaký byl důvod jeho střídání. Jestli ho chtěl trenér pošetřit na derby nebo zkoušel jiné ofenzivní varianty. Profesionální fotbalista by měl ale reagovat samozřejmě jinak. Pokud v tom byly pouze emoce, dá se to ještě pochopit, správné to však není. Zvlášť pokud tím chtěl vyjádřit určitou nevoli směrem k trenérovi.

Pokud Sparta v sobotu zvítězí, bude tím o titulu de facto už rozhodnuto?
Ještě ne, ale hodně by to napovědělo. Porážka by mohla nahlodat Slavii i její fanoušky. Po dlouhé době to tak bude hodně prestižní a vyhecované derby.

Kdybyste si mohl vybrat, zda převzít Spartu, nebo Slavii, který mančaft byste s ohledem na skladbu kádru zvolil?
V současné době je pevnější a kompaktnější určitě Sparta. Jsem rád, že se potvrdila myšlenka, o které jsem já mluvil už několikrát. Tedy že Láďa Krejčí prostě musí hrát stopera. Velmi dobrou posilou byl navíc Asger Sörensen. Sice nemá tak velké jméno, do mužstva však zapadl skvěle. Celkově na mě obrana Sparty působí velmi dobře, určitě lépe než ta Slavie. Jen je škoda, že do derby nemůže nastoupit Peter Olayinka. Bylo by zajímavé sledovat, zda by si defenziva domácích poradila i s ním.

Pojďme k Brnu, které v úterý vyměnilo trenéra. Dospěla podle vás situace do bodu, kdy už Richard Dostálek prostě musel skončit? A proč to zašlo tak daleko?
To nevím, detaily samozřejmě neznám. Každý ale viděl, že se Zbrojovka na jaře propadala tabulkou. Teď ji navíc čeká klíčový zápas. Pokud by prohrála i s Pardubicemi, její situace by už byla vážná. Výkony Zbrojovky by se ale daly shrnout i tak, že je Řezníček a po něm dlouho nic. Zaráží mě, že má Brno v kádru nejlepšího střelce ligy, a přesto hraje takhle dole.

Stagnovat už začal i Michal Ševčík, jenž má v létě zamířit do Sparty. Může ho to podvědomě brzdit?
Může, ale nemělo by. Je to přece profesionál a do 30. června je placený Zbrojovkou. Tak by jí to měl na hřišti i vrátit.

Zvedají se Teplice, které o víkendu vyhrály 3:0 v Českých Budějovicích. V čem vidíte největší posun od chvíle, kdy mužstvo převzal Zdenko Frťala?
Zlepšila se činnost defenzivy, je kompaktnější a už nedostává tolik branek co dřív. Zároveň je třeba ale říct, že výkon Dynama neměl vůbec parametry profesionálního fotbalu.

Teprve druhou jarní výhru si v sobotu připsal Baník, který uspěl 1:0 na Slovácku. Blýskání se na lepší časy, nebo jedna vlaštovka jaro ještě nedělá?
Já si myslím, že tady byl zásadní hlavně mdlý výkon Slovácka. To mě opět dost zklamalo, Baníku vítězství v podstatě darovalo. Pro Ostravu to ale byly důležité tři body, které mohou mužstvo povzbudit před hodně těžkým rozlosováním.

Známí prvoligoví hráči, kterým z osobního hlediska pomohla zimní změna prostředí