U Litavky dojde i ke střetu mistrů produktivity Wágnera s Beranem, Líšeň přestala sbírat čistá konta

PREVIEW

FOTBALOVÁ:NÁRODNÍ LIGA zatím není tak daleko jako nejvyšší soutěž, protože má na programu teprve dvaadvacáté kolo. To bude v pátek zahájeno hned dvěma zápasy, s tím, že k Litavce, kde je doma lídr z Příbrami, dorazí rezerva Slavie. Po třech utkáních se bude servírovat v sobotu i v neděli a celý program se uzavře v Táborský, kam se dostaví Prostějov.

Příbram - Slavia Praha B

Na opačných koncích tabulky se pohybují Příbram a Slavia Praha B. Zatímco svěřenci trenéra Dušana Uhrina mladšího po dvou letech usilují o návrat mezi elitu, nováček má za cíl druholigovou záchranu.

Příbram minulý týden na Dukle brzy prohrávala, ještě do přestávky však nepříznivý výsledek otočila a výhrou 2:1 si zajistila setrvání na čele Fotbalové národní ligy (FNL). Středočeský klub opanoval tři z posledních čtyř kol (3-0-1), porážku ale zapsal doma, kde do té doby zůstával stoprocentní (5-5-1). Bývalý prvoligový celek proti Slavii B nastoupí s vědomím, že Na Litavce získal stejně bodů jako venku (20).

Slávistické béčko vyšlo naprázdno ve Varnsdorfu a z uplynulých tří zápasů druhé ligy má na kontě pouze bod, takže zůstává na dně tabulky. Jestliže se chce družina trenéra Marka Jarolíma zachránit, musí se zlepšit na hřištích soupeřů – jako jediná ve FNL tam nevyhrála a se ziskem tří bodů je venku nejhorší.

Příbram bude chtít navázat na vzájemnou druholigovou premiéru, v podzimním střetnutí zvítězila jednoznačně 4:0. Slavia B ve zmíněném duelu na Xaverově třikrát inkasovala v prvním poločase.

Koho sledovat: Tomáš Wágner by se po zdravotních problémech mohl vrátit do sestavy Příbrami, za níž vstřelil třetinu (12) z celkových 36 gólů v soutěži – osmkrát skóroval Na Litavce. Slavistická rezerva se v ofenzivě spoléhá na Štěpána Berana, který se ve FNL podílel na deseti brankách (6+4).

Zajímavost: Příbram má s 16 obdrženými góly nejlepší obranu soutěže (spolu s Líšní), naopak Slavia B – společně s Prostějovem – disponuje nejhorší defenzivou (41).

Jihlava - Líšeň

Jihlava se vrací do domácího prostředí, tentokrát bude jejím soupeřem Líšeň. Podaří se svěřencům trenéra Ondřeje Smetany udržet jarní neporazitelnost a vyrovnat nepříznivou vzájemnou bilanci?

Klub z Vysočiny naposledy pozdním gólem vybojoval remízu 1:1 v Opavě a prodloužil sérii bez porážky na šest druholigových zápasů (2-4-0), navzdory tomu ale zůstává ve středu tabulky. Jihlava sice z předchozích tří utkání na vlastním hřišti zapsala pět bodů, doma je přesto děleným nejhorším týmem soutěže (13).

Líšeň si minulý týden rozdělila body s Chrudimí a po zimní přestávce ve Fotbalové národní lize (FNL) vyhrála jenom dvě z pěti kol (2-1-2), vrátila se však na barážovou příčku. Brněnský celek tři z posledních čtyř výher zaznamenal venku, odkud si dovezl více bodů (20) než získal v domácím prostředí (15).

Jihlava opanovala pouze dva ze sedmi vzájemných zápasů ve druhé lize a ve třech z nich Líšni podlehla. Hostující mužstvo si ze tří návštěv jihlavského stadionu odvezlo jediný bod – obě porážky tam zaregistrovalo s rozdílem jedné branky.

Koho sledovat: Miroslav Tureček zajistil Jihlavě remízu s Opavou a všechny čtyři góly ve FNL vstřelil ve druhém poločase – když se prosadil, jeho tým bodoval (3-1-0). Milan Lutonský v předešlých dvou kolech dvakrát skóroval a ve čtvrté po sobě jdoucí sezoně vsítil minimálně dvě druholigové branky.

Zajímavosti: Pět ze sedmi vzájemných utkání v soutěži přineslo celkem méně než 2,5 gólu. Líšeň čtyřikrát za sebou ve FNL neudržela čisté konto, navzdory tomu měla na začátku tohoto kola s 16 inkasovanými brankami nejlepší defenzivu (spolu s Příbramí).

Chrudim - Opava

Ukončit čekání na plný bodový zisk konečně chtějí Chrudim a Opava. Jestliže východočeský celek zůstává ve středu tabulky, Slezané se zhoršenými výsledky propadli těsně nad sestupové pásmo.

Chrudim ve 21. kole Fotbalové národní ligy (FNL) remizovala 1:1 na hřišti Líšně a rovněž v pátém zápase jarní části si rozdělila body se soupeřem – svěřenci trenéra Radka Kronďáka nevyhráli v posledních devíti kolech druhé ligy, ale v osmi z nich brali alespoň bod – Chrudim je s 10 nerozhodnými výsledky nejčastěji remizujícím týmem soutěže. Východočechům se příliš nedaří doma, kde čtyřikrát po sobě naplno nebodovali (0-1-3) a dělí se tam o pozici nejhoršího celku FNL (13).

Opava nad Jihlavou po poločase vedla, podruhé za sebou však náskok neudržela a sérii bez vítězství prodloužila na 11 druholigových utkání (0-7-4), což má za následek boj o záchranu. Slezské mužstvo venku ve FNL od začátku září nevyhrálo, čtyřikrát v řadě tam ale zároveň nepoznalo přemožitele (třikrát 1:1) a sebevědomí může čerpat z toho, že ve třech z těchto duelů dotáhlo náskok soupeře.

Chrudim neopanovala ani jeden ze tří vzájemných zápasů druhé ligy a ve dvou z nich s Opavou remizovala. Bývalý prvoligový tým si z jediného střetnutí v Chrudimi odvezl bod za remízu 0:0.

Koho sledovat: Filip Firbacher zajistil Chrudimi bod s Líšní a mezi střelce se zapsal po šesti měsících – všech sedm soutěžních gólů v sezoně vsítil po hodině hry. Tomáš Rataj skóroval proti Jihlavě a vyrovnal osobní maximum tří branek z loňského ročníku FNL – ani jednu však nevstřelil venku.

Zajímavost: Opava pouze ve čtyřech z 21 kol vsítila více než 1,5 gólu a disponuje nejhorším útokem soutěže (19).

Vyškov - Třinec

Rozdílné ambice mají ve zbytku sezony Vyškov a Třinec. Svěřenci trenéra Jana Trousila zůstávají ve hře o postup mezi elitu, kdežto slezské mužstvo bojuje o setrvání ve Fotbalové národní lize (FNL).

Vyškov po porážce s Duklou Praha nebodoval ani v Karviné a na jaře si z šesti soutěžních zápasů připsal jedinou výhru (1-2-3), přesto na začátku tohoto kola ztrácel pouze bod na barážovou příčku. Hanáckému klubu může prospět návrat do domácího azylu v Drnovicích, kde sice naposledy vyšel naprázdno, předtím tam ale šestkrát v řadě neprohrál a z toho čtyřikrát zvítězil.

Třinec proti Sigmě Olomouc B sice dotáhl manko, druhý gól však nepřidal a po remíze 1:1 zaznamenal sedmou ztrátu z předešlých osmi kol (1-3-4), proto se nemůže dostat ze sestupového pásma. "Slezský bílý balet" se trápí hlavně na hřištích soupeřů, odkud si dovezl jenom 20 % (6) z možných 30 bodů.

Vyškov nevyhrál ani jedno ze tří vzájemných druholigových střetnutí a ve dvou z nich Třinci podlehl. Slezský celek v minulém ročníku na drnovickém stadionu dotáhl manko a zvítězil 4:1, když dvakrát skóroval v obou poločasech.

Koho sledovat: Bienvenue Kanakimana se prosadil v podzimním vzájemném zápase a s devíti brankami je nejlepším střelcem Vyškova ve FNL, po zimní přestávce ale bilanci nevylepšil. Lukáš Hrdlička (Třinec) vyrovnal proti Olomouci B a ukončil čekání na premiérový gól ve druhé lize.

Zajímavost: Vyškov může poprvé od srpna 2021 zapsat tři po sobě jdoucí porážky v soutěži.

Vlašimn - Dukla Praha

Potvrdit zlepšenou jarní formu budou chtít Vlašim a Dukla Praha. Oba týmy se posouvají tabulkou a na začátku 22. kola Fotbalové národní ligy (FNL) se shodně držely pět bodů od barážových příček.

Vlašim naposledy po výsledku 4:0 přivezla body z Prostějova a počtvrté za sebou zvítězila bez inkasovaného gólu (celkem 389 minut), takže se před víkendem nacházela v horní polovině tabulky. Svěřenci trenéra Martina Hyského doma z úvodních tří zápasů v sezoně nebrali jediný bod, od té doby tam však nepoznali přemožitele (5-2-0) a v šesti z těchto sedmi duelů vsítili 2+ branky.

Dukla minulou sobotu neudržela vedení nad Příbramí a po porážce 1:2 poprvé na jaře ztratila (4-0-1), přesto místo boje o záchranu oživila šance na návrat do nejvyšší soutěže. Aby se dejvický celek ještě více posunul, musí i nadále vyhrávat na hřištích soupeřů, odkud si přivezl jenom třetinu (10) z celkových 30 bodů.

Vlašim prohrála jediné z předchozích šesti vzájemných střetnutí a z toho si dvakrát s Duklou body rozdělila (shodně 1:1). Dukla na vlašimské půdě čtyřikrát v řadě nebodovala a třikrát ani neskórovala (celkem 341 minut).

Koho sledovat: Jan Suchan se prosadil i proti Prostějovu a na začátku tohoto kola byl s 13 góly nejlepším střelcem druhé ligy – když skóroval, Vlašim pouze dvakrát prohrála (7-2-2). Dukla se spoléhá na Lukáše Matějku, jenž pět z celkových 12 branek vsítil v posledních čtyřech kolech.

Zajímavost: Vlašim tři z předešlých čtyř výher zapsala s rozdílem 3+ gólu a po 21 kolech měla nejlepší útok FNL (39).