Sparta díky neuvěřitelnému konci bere tři body! Olomouc zachránila alespoň bod, uspěl i Liberec

Ve středu pokračovalo 29. kolo FORTUNA:LIGY. Odpoledne se odehrála dávka zápasů, z nichž vyniká například vítězství Zlína či hektický zápas v Jablonci, uspěl i Liberec. Večer pak okořenil duel Sparty s Plzní. Letenští sice prohrávali, nicméně díky dvěma gólům kapitána Ladislava Krejčího utkání otočili a brali důležité tři body.

Minimálně tu baráž bychom si chtěli zkusit, prozrazuje šéf tichých zabijáků z Varnsdorfu

FORTUNA:LIGA - 29. kolo

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 2:1 (1:1)

Branky: 45.+3 Kuchta, 90.+14 Ladislav Krejčí II z pen. - 30. Durosinmi. Rozhodčí: Orel - Kubr, Slavíček - Petřík (video). ŽK: Ladislav Krejčí II, Zelený - Hejda, Kliment, Kaša, Staněk, Jemelka. ČK: 90.+9 Minčev - 90.+8 Hejda. Diváci: 17.668.

Sparta: Kovář - Sörensen (58. Vitík), Panák, Ladislav Krejčí II - Wiesner, Kairinen (80. Sadílek), Laci, Zelený - Čvančara (29. Karabec), Haraslín (80. Minčev) - Kuchta. Trenér: Priske.

Plzeň: Staněk - Kaša, Hejda, Jemelka - Holík, Kalvach, Bucha (7. Květ), Sýkora - Durosinmi (65. Kliment), Mosquera (81. Vydra) - Chorý. Trenér: Bílek.

Fotbalisté pražské Sparty porazili ve šlágru 29. kola první ligy obhájce titulu Plzeň 2:1 gólem z penalty ve 14. minutě nastavení. Letenští za vedoucím městským rivalem Slavií v tabulce zaostávají kolo před koncem základní části o skóre.

Viktorii poslal do vedení po půl hodině hry Rafiu Durosinmi, za domácí v nastavení prvního poločasu vyrovnal Jan Kuchta. Utkání směřovalo k remíze, jenže v závěrečném nastavení hostující kapitán Hejda zastavil ve vápně Kuchtovu ránu rukou a po druhé žluté kartě byl vyloučen. Následně uviděl červenou kartu i střídající domácí útočník Martin Minčev za nesportovní chování. Pokutový kop proměnil kapitán Ladislav Krejčí mladší.

Sparta jako jediná na jaře v lize stále neprohrála a od říjnové porážky na Slavii 0:4 nenašla přemožitele v posledních 19 soutěžních zápasech. Třetí Viktoria nevyhrála venku v lize popáté za sebou a na Slavii se Spartou ztrácí devět bodů.

V sestavách obou týmů došlo k několika změnám. Za Spartu nastoupili stoper Panák a záložník Laci, kteří nahradili Vitíka se Sadílkem. Po jednozápasové absenci se vrátil útočník Čvančara. Na lavičce hostů zůstali Vlkanova s Vydrou, v útoku naskočili Chorý s Durosinmim a na postu pravého obránce překvapivě Kaša. Už v sedmé minutě zraněného záložníka Buchu vystřídal Květ.

V 11. minutě si domácí vypracovali první šanci, Kuchta z otočky ve vápně ale zamířil těsně vedle. Na opačné straně kapitán Hejda zakončil zblízka do boční sítě. Kolem 23. minuty Letenští zatlačili Viktorii, jenže Kairinen se v šestnáctce k míči nedostal a Haraslín vypálil mimo tři tyče. Zahrozila i Plzeň, Chorý se po Květově přihrávce prodral do vápna mezi dva sparťany, ale gólman Kovář vytáhl jeho pokus na roh.

Po půl hodině hry šel místo zraněného Čvančary na hřiště Karabec. Západočeši krátce poté otevřeli skóre. Durosinmi uspěl v souboji se Sörensenem a povedenou střelou na zadní tyč otevřel skóre. Nigerijský útočník vstřelil první ligový gól v dresu Plzně, v české nejvyšší soutěži se předtím naposledy trefil loni 20. dubna, kdy hrál ještě za Karvinou.

V 39. minutě Krejčí hlavou po Wiesnerově centru srovnal. Sudí Orel po komunikaci s videorozhodčím Petříkem a zhlédnutí opakovaných záběrů ale kvůli Krejčího faulu gól odvolal.

Ve třetí minutě nastavení úvodního dějství se Pražané dočkali. Haraslínův přetažený centr vrátil před branku Wiesner, Laciho hlavičku brankář Staněk, který den po utkání oslaví 27. narozeniny, vyrazil, ale na Kuchtovu dorážku už nestačil. Reprezentační útočník dvanáctou trefou v ligovém ročníku dorovnal doposud nejlepšího týmového střelce Čvančaru.

Po změně stran si hosté v 51. minutě vytvořili velký závar v malém vápně, Durosinmiho hlavičku však Kovář vyškrábl a nakonec byl na domácího gólmana odpískán faul. V 65. minutě domácí záložník Zelený po rohovém kopu hlavičkoval nad.

Utkání poté dlouho žádnou větší příležitost nenabídlo a zdálo se, že dospěje k nerozhodnému výsledku. V nastavení však Sparta vybojovala pokutový kop. Krejčí zachoval nervy a vystřelil Spartě výhru, přestože Staněk vystihl směr jeho střely. Kapitán Sparty dal gól v pátém kole po sobě a celkově jedenáctý v sezoně nejvyšší soutěže, přestože odehrál jen 14 duelů.

Letenští zdolali Viktorii i podruhé v ročníku nejvyšší soutěže a doma v lize neprohráli 14 utkání za sebou.

Brno - České Budějovice 1:1 (1:0)

Branky: 31. Ševčík - 90.+3 Čermák. Rozhodčí: Křepský - Paták, Horák - Starý (video). ŽK: Řezníček - Čmelík, Čoudek, Čermák. Diváci: 4118.

Brno: Berkovec - Nečas, Souček, Tijani, Granečný - Hrabina, Texl - Falta (74. Hladík), Ševčík (90.+1 Fousek), Alli - Řezníček. Trenér: Hašek.

Č. Budějovice: Janáček - Čoudek, Havel, Králik - Čmelík (64. Sluka), Čavoš (64. Zajíc), Hora, Hellebrand (82. Hais), Penner (74. Potočný) - Čermák - Adediran (74. Škoda). Trenér: Nikl.

Třináctá Zbrojovka zůstala nejhorším domácím týmem sezony a čeká ji nadstavbová skupina o záchranu. Dvanáctí Jihočeši sice v nejvyšší soutěži venku nezvítězili podeváté za sebou, ale udrželi naději na účast v prostřední nadstavbové skupině o umístění.

Jihočeši, kteří v neděli doma deklasovali Jablonec 5:1, z úvodní aktivity nic nevytěžili. Pak převzali iniciativu Brňané. Nejlepší ligový střelec Řezníček dvacátou branku v sezoně nevstřelil, protože jeho pokus nadvakrát zlikvidoval gólman Janáček. Neujala se ani šance agilního Alliho.

Zbrojovka ale v 31. minutě už otevřela skóre. Po dlouhém nákopu Čavoš nepovedenou hlavičkou vyslal do úniku po křídle Ševčíka, který přízemní střelou překonal Janáčka. Dvacetiletý záložník na svůj devátý gól v tomto ročníku nejvyšší soutěže čekal deset zápasů od začátku února.

Brněnskou pojistku mohl krátce po změně stran přidat Granečný, ale tvrdou ranou z dálky minul branku. Hosté ve druhé půli poprvé zahrozili v 61. minutě, kdy si míč po Čmelíkově centru málem srazil Souček do vlastní branky, ale gólman Berkovec včas zasáhl. O chvíli později českobudějovický Adediran trefil tyč.

Domácí si dlouho bez větších problémů hlídali těsný náskok, ale Jihočeši se v závěru přece jen dostali do tlaku. V první minutě nastavení střídající Potočný neoslavil gólem úterní 32. narozeniny, protože jeho hlavičku po rohu zblízka reflexivně vyrazil Berkovec.

České Budějovice zachránily remízu ve třetí minutě nastaveného času. V šestnáctce se dostal k zakončení Čermák a střelu zatočil do horního růžku. Záložník Dynama v této sezoně nejvyšší soutěže skóroval podruhé. Jihočeské mužstvo tak prohrálo jediné z posledních sedmi ligových utkání v Brně.

Hradec Králové - Liberec 1:2 (0:0)

Branky: 81. Kodeš - 49. Rondič, 79. Olatunji z pen. Rozhodčí: Hocek - Hurych, Pospíšil - Nehasil (video). ŽK: Harazim, Kodeš.

Hradec: Bajza - Klíma, Čech, Smrž - Harazim (76. Hlaváč), Kodeš, Rada (76. Pudhorocký), Ryneš - Kučera, Koubek (56. Trusa) - Vašulín. Trenér: Hejkal.

Liberec: Vliegen - Ndefe, Plechatý, Purzitidis - Fukala, Červ, Valenta (85. Prebsl), Frýdek (85. Rabušic), Ghali (80. Preisler) - Tupta (80. Kozák), Rondič (63. Olatunji). Trenér: Kozel.

Fotbalisté Liberce v 29. kole první ligy zdolali 2:1 Hradec Králové a prodloužili sérii bez porážky na šest utkání. Duel v Mladé Boleslavi, kde hrají Východočeši domácí zápasy, rozhodli trefami v 49. minutě Imad Rondič a v 79. minutě z penalty střídající Victor Olatunji. V 81. minutě už jen snížil Petr Kodeš. Slovan zdolal dnešního soupeře i podruhé v sezoně a vyhne se nadstavbové skupině o záchranu.

V tabulce se Liberec posunul na sedmé místo a před posledním kolem ztrácí tři body na šestou Olomouc, při vyrovnané vzájemné bilanci má ale výrazně horší skóre. Na postup do skupiny o titul už naopak nemohou pomýšlet osmí "Votroci", kteří ztrácejí na Hanáky čtyři body. Hradec Králové čeká prostřední skupina o umístění.

Hradec Králové opět vedl do zápasu obvyklý asistent Stanislav Hejkal, který počtvrté po sobě zastoupil hlavního kouče Miroslava Koubka. Východočeský klub v úterý oznámil, že nejstarší ligový trenér kvůli nemoci nebude k dispozici do konce sezony, po které mu vyprší v Hradci Králové smlouva.

Oba celky vstoupily do duelu útočně naladěné. Už po pár vteřinách hledal Tupta před bránou osamoceného Rondiče, bosenský útočník ale v klíčovém okamžiku podklouzl. Vzápětí nejlepší střelec Slovanu Červ hlavičkou z bezprostřední blízkosti trefil jen připraveného Bajzu. Divokou pětiminutovku zakončil na druhé straně Koubkův pokus, který vytáhl brankář Vliegen na tyč.

Po bezstarostném úvodu oba týmy přece jen zpozorněly a gólové šance vystřídaly ve zbytku první půle osobní souboje a ostré zákroky. Až krátce před pauzou Kodeš zakroutil centr před bránu a Vašulín z těžké pozice znovu vyzkoušel Vliegena.

V 49. minutě udeřil Liberec, který skóroval jako první ve svém pátém ligovém utkání v řadě. Purzitidis našel dlouhým míčem za obranu Valentu, který ještě posunul míč na lépe postaveného Rondiče, jenž neměl problém zakončit do odkryté brány. Čtyřiadvacetiletý útočník se prosadil počtvrté v sezoně.

Domácí po inkasované brance zvýšili aktivitu, Vliegen si ale poradil jak s Kučerovou prudkou ránou, tak s Trusovou hlavičkou. Ještě větší šanci měl liberecký Trusa, který sám před Bajzou z mírného úhlu napálil míč vedle. V 74. minutě navíc zahodil slovenský útočník stoprocentní příležitost, když po Frýdkově pasu na zadní tyči ze tří metrů minul prázdnou bránu.

Vzápětí ale zahrál Vašulín ve vápně rukou a sudí Hocek po poradě s videorozhodčím nařídil penaltu. Tu s přehledem proměnil Olatunji a zaznamenal čtvrtou trefu v ročníku. Záhy se volejem po rohovém kopu podruhé v sezoně trefil Kodeš, na vyrovnání už se ale "Votroci" nevzmohli. Naopak v závěru mohl přidat pojistku Olatunji, Bajza ho ale skvělým zákrokem vychytal. Liberec uspěl venku po čtyřech duelech.

Jablonec nad Nisou - Olomouc 2:2 (2:0)

Branky: 16. Chramosta, 25. Sejk - 81. Chytil z pen., 90.+4 Beneš. Rozhodčí: Všetečka - Arnošt, Leška - Radina (video). ŽK: Považanec, Hanuš - Greššák, Chvátal. Diváci: 1714.

Jablonec: Hanuš - Martinec, Král, Souček - Šulc, Hübschman, Považanec, Polidar (54. Černák) - Jovovič (84. Ikaunieks), Chramosta (90. Štěpánek) - Sejk. Trenér: Horejš.

Olomouc: Macík - Chvátal (68. Sláma), Pokorný, Beneš, Zmrzlý - Greššák (35. Breite), Ventúra (35. Fortelný) - Zifčák (68. Kramář), Pospíšil (88. Vaněček), Navrátil - Chytil. Trenér: Jílek.

Fotbalisté Jablonce v 29. kole první ligy doma remizovali s Olomoucí 2:2, přestože ještě v 80. minutě drželi dvoubrankový náskok. Severočechy poslal brzy do vedení Jan Chramosta a v 25. minutě zvýšil Václav Sejk. V 81. minutě ale snížil z penalty Mojmír Chytil a ve čtvrté minutě nastavení srovnal bývalý jablonecký zadák Vít Beneš.

Severočeši v lize popáté za sebou nezvítězili a v samém závěru utkání přišli o jistotu, že se v nadstavbě vyhnou skupině o záchranu. Na 10. místě tabulky drží tříbodový náskok tabulky před Ostravou a Českými Budějovicemi, s nimiž mají horší vzájemnou bilanci.

Sigma bodovala potřetí z posledních čtyř kol a na šesté příčce je krůček od toho, aby si zahrála skupinu o titul. Hanáci jedenáctým nerozhodným výsledkem potvrdili pozici remízového "krále" soutěže.

V olomoucké brance zůstal Macík, přestože se mu nevydařil minulý zápas s Teplicemi. Slovenský gólman se ale chybě nevyhnul ani v dnešním duelu a už po 15 minutách věnoval domácím vedení. Jeho špatnou přihrávku vystihl Chramosta a střelou zpoza vápna k tyči otevřel skóre. Jablonecký útočník skóroval počtrnácté v ligovém ročníku a v tabulce kanonýrů je druhý.

V 25. minutě vedli domácí hráči už 2:0. Po dalším nedůrazu ve vápně hostů přiťukl Jovovič míč Sejkovi a ten sám před Macíkem nezaváhal. Jablonecký útočník si připsal sedmý gól v ligové sezoně. Hanáci mohli vzápětí snížit poté, co domácí Polidar tečoval míč do tyče vlastní branky.

Olomoucký trenér Jílek už v 35. minutě dvakrát vystřídal a poslal na trávník Breiteho s Fortelným. Severočeši mohli ještě do přestávky přidat třetí gól, Macík si však poradil s Chramostovou střelou na zadní tyč i se Sejkovou dorážkou.

Osm minut po přestávce podržel domácí mužstvo brankář Hanuš, který zlikvidoval Chytilovu střelu. Jinak ovšem Jablonečtí soupeře do vyložených šancí dlouho nepouštěli. V 75. minutě Hanáci marně žádali po Navrátilově pádu penaltu, pokutový kop však zahrávali až v 81. minutě po faulu Chramosty na Breiteho. Chytil nezaváhal, přestože Hanuš vystihl směr střely, a dal 12. gól v ligovém ročníku.

Hanáci výrazně ožili a domácí nakonec přišli o vítězství. Hanuš ještě v 87. minutě vytáhl pokus střídajícího Kramáře, na konci čtvrté nastavené minuty už ale neměl šanci proti Benešovi, který blízka dorazil míč do sítě po dlouhém nákopu a nešťastném odrazu od jabloneckého Součka.

Kapitán Hanáků se prosadil potřetí v ligovém ročníku a branku navzdory svému dlouhému působení na severu Čech slavil. Jablonec doma s Olomoucí v nejvyšší soutěži popatnácté za sebou neprohrál, ale s bodem tentokrát nemohl být spokojený.

Zlín - Bohemians 1905 4:1 (1:0)

Branky: 31. a 90.+4. Slončík, 53. Vukadinovič, 71. Hrubý - 68. Puškáč. Rozhodčí: Černý - Hájek, Dresler - Adámková (video). ŽK: Hlinka, Kozák, Procházka, Cedidla - M. Dostál. Diváci: 3133.

Zlín: S. Dostál - Cedidla, Simerský, Kolář, Procházka - Hlinka (60. Didiba), Hrubý - Vukadinovič (85. Reiter), Slončík, Fantiš (73. Dramé) - Kozá (85. Balaj). Trenér: Vrba.

Bohemians: Jedlička - Hůlka, Křapka (63. Drchal), Vondra - Köstl (46. Kovařík), Beran, Jindřišek (46. Jánoš), M. Dostál - Matoušek (79. Necid), Hála - Prekop (46. Puškáč). Trenér: Veselý.

Fotbalisté posledního Zlína zvítězili ve 29. kole první ligy nad Bohemians 1905 4:1. Dvě domácí branky vstřelil Tom Slončík, další góly přidali Vukadin Vukadinovič a Robert Hrubý. Za "Klokany" snižoval na průběžných 1:2 střídající David Puškáč.

Zlín v nejvyšší soutěži vyhrál po třech porážkách, na patnácté Pardubice před nedělním závěrečným kolem základní části dál ztrácí tři body. Pražané prohráli podruhé za sebou o tři góly, přesto udrželi čtvrté místo s dvoubodovým náskokem na páté Slovácko.

Domácí potřeboval k posílení záchranářských nadějí vyhrát, ale úvod tomu nenapovídal. Taktovku zápasu drželi hosté, kteří dobře kombinovali a dostávali se na dostřel domácí brány, kterou poprvé na jaře místo Rakovana hájil Dostál. Ten v 19. minutě zlikvidoval první vyloženou šancí Bohemians, když po akci Matouška reflexivně vytáhl na roh střelu Hály.

Kromě ofenzivy stíhali "Klokani" i dobře bránit. Zlínu chyběl nápad, jak se za obranu soupeře dostat, jeho pokusy o průnik před Jedličku byly spíše ojedinělé.

Přesto se domácí dostali po půl hodině do vedení. Procházkův centr se odrazil na hranici šestnáctky, odkud jej Slončík napálil do sítě a ve svém osmém ligovém zápase dal premiérový gól.

Obraz hry se nezměnil po první brance, ani po přestávce, po níž Bohemians třikrát střídali. Hosté pokračovali v náporu, ve 49. minutě pálil těsně vedle Matoušek.

Domácím však stačil jeden ukázkový brejk, aby navýšili vedení. Hrubý do něj vyslal Srba Vukadinoviče, který obstřelil Jedličku a stylově tak oslavil svůj 200. zápas v české lize.

Pro Zlín to byl signál k maximální obezřetnosti v obraně, přesto v 67. minutě střídající Puškáč zblízka snížil. "Ševci" však kritický moment ustáli a o tři minuty později po přihrávce Slončíka poslal míč pod břevno Hrubý.

Dvoubrankový náskok už domácí uhájili a ještě potvrdili v nastavení druhou trefou Slončíka. Zlínští se z ligové výhry radovali teprve podruhé z posledních deseti utkání. "Klokani" v nejvyšší soutěži prohráli ve Zlíně po dvaceti letech a devíti duelech.

FK Pardubice - 1. FC Slovácko 3:1 (0:1)

Branky: 55. Janošek, 60. vlastní Reinberk, 73. Pikul - 34. Reinberk. Rozhodčí: Radina - Hrabovský, Vyhnanovský - Hocek (video). ŽK: Vlček, Darmovzal, Jeřábek - Kim Sung-pin, Kadlec. Diváci: 4230.

Pardubice: Nita - Icha, Hranáč, Vlček, Chlumecký - Darmovzal - Kostka (82. Lima), Hlavatý (72. Jeřábek), Janošek (82. Koukola), Sychra (67. Pikul) - Černý (82. Huf). Trenér: Kováč.

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Holzer - Havlík, Trávník - Petržela (80. Sinjavskij), Kim Sung-pin (64. Vecheta), Juroška (64. Kalabiška) - Mihálik (80. Šašinka). Trenér: Svědík.

Fotbalisté Pardubic porazili v předposledním 29. kole základní části první ligy Slovácko 3:1 po obratu ve druhém poločase. Patnáctí Východočeši vyhráli v nejvyšší soutěži podruhé za sebou a poslednímu Zlínu odskočili na šest bodů, "Ševci" ale mají k dobru středeční domácí zápas s pražskými Bohemians 1905. Tým z Uherského Hradiště nezvítězil v pátém z posledních šesti kol a zůstal pátý.

Hosté vedli na Stadionu Arnošta Košťála od 34. minuty po brance Petra Reinberka. Po změně stran v rozmezí 55. až 73. minutě však domácí třikrát udeřili. Nejprve srovnal Dominik Janošek, poté si dal vlastní branku Reinberk a konečný výsledek stanovil střídající Bartosz Pikul. Pardubice doma v lize neprohrály se Slováckem ani potřetí a podruhé ho tam porazily 3:1.

První velkou šanci si ve 14. minutě vytvořili domácí, stoper Hranáč ale po Janoškově rohu hlavičkoval vedle. Poté se dlouho nic zajímavého nedělo. Jako první se prosadilo Slovácko. Brankář Nita vyrazil dalekonosnou ránu Trávníka pouze před sebe a pohotově zakončující Reinberk se z dorážky hlavou nemýlil. V ligové sezoně vstřelil druhý gól. V závěru úvodního dějství Holzer protáhl Nitu, který jeho ránu vytáhl nad břevno.

Hosté vstoupili do druhého poločas aktivně a mohli Pardubicím odskočit na rozdíl dvou tref, Holzer však ve vápně zakončil nedůrazně.

Domácí srovnali v 55. minutě. Ichův centr z pravé strany našel Janoška a domácí záložník se nemýlil. Nejlepší ligový střelec Pardubic zaznamenal osmou brankou v ročníku.

O necelé dvě a půl minuty později Východočeši dokonali obrat. Janošek nacentroval do vápna, kapitán Černý si míč nezpracoval, ale od Reinberka se nešťastně odrazil za gólmana Nguyena. Hráči Slovácka reklamovali Černého hraní rukou, ale sudí Radina po komunikaci s videorozhodčím branku uznal.

Na přelomu 72. a 73. minuty se Pardubice opět prosadily. Pikul si po pohledné kombinaci s Černým vyměnil balon a prohodil vyběhnutého Nguyena. Polskému záložníkovi na premiérový zásah v ligové sezoně a celkově druhý v české nejvyšší soutěži stačilo několik minut na hřišti. Východočeši mají i nadále s 28 brankami nejhorší útok v lize.

Hosté se snažili o kontaktní branku, Nita si ale postupně poradil s pokusy Havlíka, střídajícího Vechety a v nastavení i s přímým kopem Reinberka.

Pardubice doma v lize neprohrály v pátém z posledních šesti duelů a získaly tam 20 z celkových 28 bodů v sezoně.

FK Teplice - FK Mladá Boleslav 1:1 (1:0)

Branky: 16. Hybš z pen. - 89. Šimek. Rozhodčí: Starý - Ratajová, Machač - Kocourek (video). ŽK: Urbanec - Jawo, Donát, Karafiát, Suchomel, Škoda. ČK: 89. Grigar (Teplice). Diváci: 2812.

Teplice: Grigar - Hora, Chaloupek, Mičevič, Hybš - L. Mareček, Jukl - Urbanec (78. Radosta), Trubač (87. T. Vachoušek), Gning (63. Jásir) - Fila. Trenér: Frťala.

M. Boleslav: Mikulec - Kubista, Karafiát, Suchý - Suchomel, Donát, Matějovský (72. Škoda), Fulnek (54. Tomič) - D. Mareček (80. Šimek), Kušej - Jawo (46. Ladra). Trenér: Medýnský.

Fotbalisté Teplic ve 29. kole první ligy remizovali na svém hřišti 1:1 s Mladou Boleslaví. Domácí poslal do vedení v 16. minutě z pokutového kopu Matěj Hybš, v 89. minutě srovnal střídající David Šimek. Poté byl vyloučen teplický brankář Tomáš Grigar a jelikož Severočeši už nemohli střídat, musel závěr utkání dochytat egyptský útočník Muhammad Jásir.

"Skláři" bodovali s dnešním soupeřem ve vzájemném duelu po čtyřech porážkách, posunuli se v neúplné tabulce na 13. místo a už se nemohou dostat do prostřední nadstavbové skupiny. Středočeši jsou osmí, remízou přišli o šanci na postup do skupiny o titul.

Na lavičce Mladé Boleslavi chyběl kvůli čtyřem žlutým kartám hlavní trenér Hoftych, jeho roli dnes převzal asistent Medýnský. Středočeši udělali oproti sobotnímu triumfu nad Ostravou (1:0) jedinou změnu v základní sestavě, Škodu nahradil Mareček. Teplice nastoupily v totožné úvodní jedenáctce jako při minulé výhře 2:1 v Olomouci.

Ve 12. minutě se po standardní situaci prodral do šance domácí Fila, brankář Mikulec ale obě jeho rány vyrazil. Sudí Starý si však následně šel celý závar zkontrolovat k videu a odhalil Jawovu hru rukou. Míč si vzal Hybš a z penaltového puntíku se nezmýlil ani počtvrté v řadě. Třicetiletý levý bek nasázel všechny trefy v posledních pěti zápasech, dnes zvolil zakončení pod břevno doprostřed brány.

Domácí byli blízko další brance o deset minut později, kdy Mikulec na poslední chvíli dokázal odkopnout před dobíhajícím Gningem. Mladá Boleslav zahrozila po rohovém kopu, všechny tři střelecké pokusy v krátkém sledu ale zablokovala obrana. Neprosadil se ani Urbanec, který po Mikulcově špatném odkopu vysoko přestřelil.

Také po změně stran pokračoval oboustranně bojovný průběh plný osobních soubojů. Zvýšit mohl Gning, který si zasekávačkou položil Mikulce, jeho pokus z úhlu však vykopl z čáry stoper Suchý. V 51. minutě si vypracovali první velkou příležitost i Středočeši. Kušej vybídl v přečíslení k zakončení Karafiáta, jehož střela skončila na břevně. O chvíli později trefil brankovou konstrukci i na druhé straně Trubač.

Mladoboleslavští byli postupem času v ofenzivě stále nebezpečnější, tak jako po dalším závaru po rohovém kopu a Marečkově nepřesné dorážce. Čtyřiadvacetiletý záložník netrefil bránu ani v další, ještě nadějnější příležitosti. Kubistovu hlavičku po rohu čtvrthodinu před koncem zlikvidoval Grigar, stejně jako nadějný pokus střídajícího Škody.

Teplický kapitán nakonec třetí čisté konto v ligovém ročníku neudržel. V 89. minutě nedosáhl na vysoký míč a Šimek hlavou pohodlně zakončil do odkryté brány. Grigar navíc vzápětí předvedl velký zkrat, nakopl radujícího se Kušeje a dostal červenou kartu. Do brány tak musel střídající útočník Jásir, jelikož domácí už využili všechna tři okna pro střídání.

Hostující střelci jednadvacetiletého Egypťana neprověřili, Jásir musel řešit pouze dva vysoké míče, oba ale ze vzduchu bez větších problémů stáhnul. Mladá Boleslav venku bodovala po třech zápasech.

Baník Ostrava - Slavia Praha 0:2 (0:0)

Branky: 81. a 83. M. Jurásek. Rozhodčí: Szikszay - Mokrusch, Volf - Adámková (video). ŽK: Fleišman, Tijani - Zafeiris. Diváci: 9651.

Ostrava: Letáček - Juroška, Bitri, Lischka, Fleišman - Kaloč - Cadu, Klíma (70. Šín, 87. Buchta), Kuzmanovič (82. Almási), Šehič (87. Miškovič) - Tijani. Trenér: Hapal.

Slavia: Kolář - Masopust (69. M. Jurásek), Ogbu, Holeš - Douděra (87. Bořil), Zafeiris (87. Kačaraba), Oscar, Schranz - Jurečka (87. Hromada), Olayinka - Van Buren (63. Provod). Trenér: Trpišovský.

Fotbalisté Slavie ve 29. kole první ligy zvítězili v Ostravě 2:0 a upevnili si vedoucí příčku. Utkání rozhodl střídající Matěj Jurásek dvěma góly v 81. a 83. minutě. Pražané venku v nejvyšší soutěži vyhráli po pěti duelech.

Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského mají v čele tabulky tříbodový náskok před Spartou, která ve středečním šlágru hostí obhájce titulu Plzeň. Baník zůstal na jedenáctém místě, znamenající účast v nadstavbové skupině o záchranu. Na desátý Jablonec ztrácí dva body, ale Severočeši odehráli o zápas méně.

Hosté si v Ostravě vytvořili vcelku rychle územní převahu a zdálo se, že bude jen otázkou času, kdy narůstající tlak přetaví v góly. Převaha Slavie kulminovala kolem 20. minuty, ale domácí přežili nebezpečnou situaci na malém vápně a následně i přízemní ránu Jurečky, která minula bránu.

Baník postavil hru na defenzivě a rychlých protiútocích. Po jednom z nich se zrodila i největší domácí možnost první půle, ale Cadu ve 27. minutě po Šehičově přihrávce na malé vápno na míč těsně nedosáhl a po pádu na trávník se dožadoval faulu, ale rozhodčí nechal hru plynout.

Domácí však po pasivním úvodu alespoň potlačili dominanci soupeře, který už neměl tolik ze hry. Až v závěru poločasu Slavia znovu zahrozila, ale Letáček vyrazil ránu Van Burena a Schranz vyražený balon hlavičkoval nad břevno.

Také po změně stran pokračovala bezzubá územní převaha Slavie. Ostravští ji tak v 65. minutě vylekali průnikem a střelou Cadua, kterou Kolář vyrazil k Fleišmanovi, jehož pohotový volej z dvaceti metrů otřásl břevnem hostující brány.

Pražané sice jednoznačně dominovali v držení balonu, ale na obranu Baníku dlouho nedokázali vůbec nic vymyslet. Až v 80. minutě dostali kolmý míč za obranu, ale Olayinkův pokus zvedl jeden z domácích hráčů nad.

Z rohu už se slávisté dočkali. Matěj Jurásek zůstal neobsazen na malém vápně, zpracoval si míč a po zemi překonal Letáčka. Prakticky ihned po rozehrání hosté udeřili podruhé a opět zásluhou Juráska. Ten se tentokrát uvolnil na šestnáctce a na jeho ránu k tyči Letáček nedosáhl. Devatenáctiletý ofenzivní hráč vstřelil Baníku dva góly i při podzimní domácí výhře 3:1, v ligové sezoně si polepšil na šest branek.

Slavia v nejvyšší soutěži s Ostravou neprohrála podvanácté za sebou, na hřišti Slezanů v lize naplno bodovala po dvou remízách.