Na vítězství Sparty nevrhly penalty dobré světlo. Kouč Koubek? Od jisté chvíle pro mě přestal existovat, říká Pulpit

Na vítězství Sparty nevrhly penalty dobré světlo. Kouč Koubek? Od jisté chvíle pro mě přestal existovat, říká Pulpit
ROZHOVOR

Kdyby se o všem podstatném rozhodlo už po 30 kolech FORTUNA:LIGY, pražská Sparta by dnes slavila mistrovský titul. Ale rozhodly by o něm sporné penalty, kterými otočila souboj v Liberci na konečných 3:1. Slavia totiž ve stejný moment jen remizovala 1:1 s Hradcem Králové, do skupiny o záchranu pak po víkendu spadl Jablonec. Nejen výsledky v závěru základní části soutěže zhodnotil trenér Martin Pulpit ve svém pravidelném rozhovoru pro eFotbal.cz.

Jak se vám líbil závěr utkání v Liberci? Respektive penalty, po nichž Sparta otočila výsledek?
Jak jsem zaznamenal verdikt komise rozhodčích, tak oba pokutové kopy byly nařízeny správně. Doufám, že tomu tak vážně bylo. V opačném případě by se totiž český fotbal vrátil tam, kde byl ještě před pár lety.

Není ale škoda, pokud by o titulu měly rozhodnout penalty, které zkrátka nejsou stoprocentní?
Jasně, na vítězství Sparty to nevrhá dobré světlo. Zvlášť ta jedna situace se mi stoprocentní být určitě nezdála. A byla by samozřejmě škoda, kdyby se to mělo opakovat.

Poslední kolo základní části nevyšlo ani Slavii, která uhrála jen bod za remízu s Hradcem. Čím to, že se “Votrokům“ na partu z Edenu tak daří?
Nedělal bych z toho žádné velké drama. Na každý tým z vrcholu tabulky přijde během sezony zápas, který i přes roli favorita nedovede do vítězného konce. Stává se to všude. Vemte si třeba Neapol, kde byly o víkendu připraveny obrovské oslavy zisku Scudetta. Každý čekal, že Salernitanu doma porazí, remíza ale veškeré oslavy odložila. Ani pro Slavii se Spartou sezona zkrátka ještě neskončila. Zvlášť když na sebe narazí jak v lize, tak i ve finále českého poháru.

Kdo z nich je pro vás v tuhle chvíli větším favoritem na titul?
Kdyby Sparta zvládla první jarní derby dovést do vítězství, tak řeknu, že ona. Takhle si ale myslím, že je to stále 50 na 50. Rozhodne buď jejich vzájemný zápas, nebo to, že některý z těch týmů poztrácí body s jinými mužstvy v rámci titulové skupiny.

Když se ještě vrátím k Hradci, není tajemstvím, že vedení klubu by na pozici hlavního kouče rádo udrželo Stanislava Hejkala. Ten ale tvrdí, že se lépe cítí jako asistent, povýšení de facto odmítá. Váš názor na tuto nezvyklou situaci?
Pokud se v roli asistenta cítí vážně lépe, mělo by to vedení vzít v potaz. Na druhou stranu, jestli v tom hraje roli pouze určitý strach z plné odpovědnosti, měl by si to dle mého ještě rozmyslet a chytnout šanci za pačesy.

Hlavním trenérem Hradce je stále veden Miroslav Koubek, který je však po covidu a hráči i všichni kolem se proti němu postavili na zadní…
Já vás rovnou přeruším. Vzhledem k tomu, co jsem se o panu Koubkovi dozvěděl několik let zpátky, asi tři měsíce po vítězství Kladna 1:0 nad Plzní, se k tomu člověku nebudu vůbec vyjadřovat.

Nechcete alespoň nastínit, o co tenkrát šlo?
Nechci. Kdo si onen zápas pamatuje, ten ví, k čemu během něj i po něm došlo. Když jsem se pak od určitých lidí dozvěděl jistou informaci, pan Koubek pro mě od té chvíle přestal existovat.

Pojďme tedy k Jablonci, který na poslední chvíli spadl do skupiny o záchranu. Je obrovská chyba, že sám sebe připravil o klidný závěr sezony?
Já myslím, že klidný závěr sezony ho víceméně čeká i tak. V tabulce má 35 bodů, jedno nebo dvě vítězství by mu tak mělo stačit k tomu, aby se vyhnul baráži. Určitě je ale překvapení, že klub s takovými ambicemi skončil až v té poslední skupině. A platí to i pro Baník.

Přitom to Jablonec měl i přes porážku na hřišti Dynama dál ve svých rukou, stačilo mu o víkendu uhrát alespoň bod v Ďolíčku…
Řeknu skoro to samé, co jsem poznamenal už po zápase Jablonce v Českých Budějovicích. Nejde mi do hlavy, proč někteří hráči k utkání na Bohemians vůbec jeli. Může se nedařit, ale když vidíte takový přístup… A pak se divíte, když trenéři na hráče občas křičí. Ono to ale s některými ani nijak nejde.

Trenér David Horejš odmítl dát porážku do souvislosti s kauzou Miroslava Pelty, ale co měl taky říct jiného…
To je jen dobře, že to nedal do souvislosti. Hráči v Jablonci mají smlouvy, které jsou jim dle mého názoru vypláceny. Tyto věci by jim tak neměly bránit v tom, aby podali profesionální výkon v ligovém utkání.

Na druhou strany, existují spekulace, s jakou pravidelností jsou jim jejich platy vypláceny…
Zase si ale vemte, jak vysoké ty smlouvy asi jsou. Do Jablonce se přeci chodí jen kvůli výši platu, málokterý hráč si tam k tomu vybuduje vztah. Plno fotbalistů dojíždí z Prahy, ten klub nemá ani starou gardu. Když jsme si tam s týmem Pelikán Děčín chtěli domluvit se starou gardou zápas, bylo nám řečeno, že dají dohromady jen tým na malý fotbal, tedy 5 + 1. Ale zpátky k vaší otázce. Já si zkrátka myslím, že pokud hráč beze XY, měl by skousnout, když se jedna výplata občas zpozdí. Myslím si, že zrovna v Jablonci si fotbalisté na své platy nemůžou stěžovat.

Baník zvítězil po hattricku Muhameda Tijaniho 4:1 v Olomouci. Ta otázka se nabízí, proč to nešlo dříve?
Na to vám nedokážu odpovědět. Jisté ale je, že umístění ve spodku tabulky je pro fanoušky další obrovské zklamání. Ani tahle sezona nepřinesla žádný posun, co se týče sportovních ambicí Baníku Ostrava.

Hodně zajímavé bude sledovat, kdo nakonec sestoupí z posledního místa o patro níž. Nepřijde vám, že Pardubice teď mají horší formu než Zlín?
Já bych řekl, že velkým plusem Pardubic je naopak to, že umí bojovat, že se dokáží rvát. Nejspíš se rozhodne právě mezi těmito celky, vidím to tak 50 na 50. Vůbec dobře na tom ale není ani Zbrojovka Brno. Tak uvidíme, jak se tyhle tři týmy seřadí na konci soutěže.

Palička: Zásadně jsem nesouhlasil s tím, že je Bílek nejlepším trenérem v Česku. Plzeň je mužstvo veteránů, což na hřišti musí být znát