Nadstavba poprvé bez Slavie v čele. Jak vypadaly předešlé závěry ligy s novým herním systémem?

Nadstavba poprvé bez Slavie v čele. Jak vypadaly předešlé závěry ligy s novým herním systémem?

Už počtvrté závěr české ligy ozdobí nadstavba. Poprvé se systém, který znají také fanoušci v některých skandinávských zemích, v Belgii nebo třeba ve Skotsku, představil v tuzemské nejvyšší soutěži v sezoně 2018/19, a přestože se názory na něj liší, fanoušci si na něj postupně zvykají. Připomeňte si, jak probíhaly nadstavby v uplynulých ročnících.
2018/19

V roce 2018 začala úspěšná slávistická sága trenéra Jindřicha Trpišovského a jeho týmu. Na jaře 2018 ještě sešívané na vrchol dotáhnout nedokázal, v novém ročníku už ale začala slávistická dominance. Slavia základní část ovládla a šla do ní s náskokem čtyř bodů na druhou Plzeň.

V nadstavbě pak sešívaní venku uhráli dvě bezbrankové remízy, doma ale byli stoprocentní, a především vítězství nad Plzní 3:1 bylo rozhodující. V závěru tak svůj náskok ještě o bod navýšili a slavili titul. Ani na dalších příčkách ve skupině o titul se nic neměnilo.

V prostřední skupině o účast v Evropské lize se nejlépe vedlo Mladé Boleslavi, která pak v rozhodujícím zápase zdolala i Baník a zahrála si 2. předkolo Evropské ligy.

Ve skupině o udržení se na pořadí nic nezměnilo, a tak Dukla spadla rovnou do druhé ligy a Příbram s Karvinou čekala baráž proti týmům z druhé ligy. Oba celky ale souboje Brnu, respektive Jihlavě zvládly a udržely se mezi elitou.

2019/20

Sezonu poznamenanou koronavirovou pandemií znovu ovládla Slavia. Na jaře sice nebyla tak dominantní jako na podzim, znovu ale dokráčela k nadstavbě s náskokem na Plzeň, tentokrát šestibodovým. Ve skupině ve stejném složení jako před rokem si tentokrát počínala ještě lépe a nakonec mohla slavit, když skončila devět bodů před svým hlavním konkurentem.

Prostřední skupinu o poháru znovu nejlépe zvládli mladoboleslavští fotbalisté, kteří tentokrát hráli o účast v Evropě s Libercem, který byl ovšem úspěšnější a šel do evropského předkola.

Do bojů o záchranu naplno promluvila probíhající pandemie. Nejdřív její průběh přerušila nákaza v Karviné, později i v Opavě. Skupina se tak nedohrála a nikdo nesestoupil ani nepostoupil.

2020/21

Protože v minulé sezoně nikdo nesestoupil a z druhé ligy naopak postoupily Pardubice a Brno, rozrostl se počet účastníků na 18. Vedení ligy tak zrušilo pro tento rok nadstavbu a místo toho se hrál klasický systém každý s každým. Po 34 kolech mohli slavit opět slávisté, kteří ani jednou neprohráli a měli náskok 12 bodů na druhou Spartu.

2021/22

I v minulém ročníku šla do nadstavby z nejvyšší pozice Slavia, tentokrát ale poprvé roli favorita vůbec nezvládla. Hned na úvod sešívaní padli po přestřelce v Hradci Králové, pak doma ztratili vyhraný zápas proti Plzni penaltou v nastavení, jen remizovali v Ostravě a na závěr ještě prohráli se Spartou.

Z pěti zápasů tak slávisté získali jen pět bodů, naopak Plzeň ztratila jen dva a zaslouženě se po čtyřech letech vrátila na ligový trůn.

Prostřední skupinu znovu ovládla Mladá Boleslav. Ve skupině o udržení se propadla do druhé ligy poslední Karviná, Teplice i Bohemians pak zvládli baráž proti Vlašimi, respektive Opavě.