Už mě štvou řeči o tom, kdo kde Spartě zase pomohl. Reálná cena Kuchty bude ještě vyšší, říká Němeček

Už mě štvou řeči o tom, kdo kde Spartě zase pomohl. Reálná cena Kuchty bude ještě vyšší, říká Němeček
ROZHOVOR

Je legendou Sparty, v jejímž dresu vyhrál hned šest ligových titulů. O to více samozřejmě trpí, že už dlouhých devět let se klub jeho srdce nemůže na trůn vydrápat. To by ale mělo brzy skončit. Ve zbývajících třech kolech by Letenští museli ztratit šest bodů, aby vytoužený pohár nezískali. I slavný internacionál Václav Němeček má tak jasno v tom, že tentokrát to opravdu vyjde. Zvlášť když rudí porazili o víkendu Slavii 3:2.

Co jste říkal na důležitou výhru?
Samozřejmě jsem moc rád. Na titul čekáme už hodně dlouho, teď jsme se mu ale dost přiblížili. Věřím, že tohle už urveme.

Umíte si představit, že by Sparta svůj náskok ještě ztratila?
Pevně věřím tomu, že tohle se už prohospodařit nedá.  Matematicky sice pořád ano, ale kluci to nedopustí. Alespoň doufám, že ne.

Je chuť po titulu po devíti letech až taková, že tohle jaro prostě patří Spartě?
Myslím si, že ano. Sparta se pod trenérem Brianem Priskem zvedla. Má to nějaký řád, dá se na to dívat. Asi nejsem sám, kdo na hře Sparty vidí i nedostatky, ale teď je třeba urvat titul. Až se to povede, mohou kluci v klidu popřemýšlet, jak to celé ještě zlepšit. Titul je teď ale jasnou prioritou.

Nedivím se, Sparta na něj čeká dlouhých devět let. Je náhoda, že ho získá až s koučem z ciziny? Nebo zkrátka existuje důvod, proč to s těmi českými nešlo?
To nevím, až tak do toho nedivím. Ne Letné nejsem, proto nemůžu soudit práci jednotlivých trenérů. Vycházím jen z toho, co vidím na hřišti. Za mě říkám, že se pod Priskem zvedla hlavně disciplína a nasazení. Nejspíš i kondice hráčů, což je zcela zásadní. Ani Sparta si totiž nemůže dovolit sázet pouze na to, že je kvalitativně lepší než ostatní. Bez fyzičky to prostě nejde a platí o každém sportu. Těch změn vidím ale víc. Trenér Priske změnil komunikaci směrem k mančaftu i médiím. Kluků se umí zastat. Dát jim najevo, že jsou jeden tým. A je to moc dobře.

Co říkáte na defenzivní výkon Sparty v derby? Dá se to vzhledem k důležitosti střetnutí pochopit?
Já myslím, že ano. Můžete hrát krásný fotbal a stejně nevyhrajete. Tentokrát bylo vše podřízeno výsledku, za mě je to tak správně. Na začátku jsem se sice bál, že jsme zalezli až moc, ale obrana byla fakt dobrá, uměla vyjet směrem dopředu. Strašně nám však pomohl hlavě ten přímák Lukáše Haraslína.

Co říkáte na penaltu a dost šílený zákrok Ogbua, který bez rozmyslu sestřelil Mabila?
Řeknu vám to asi takhle. Už mě štvou řeči o tom, kdo kde Spartě zase pomohl. Asi to tak úplně není, když potom i komise rozhodčích všechny penalty potvrdí. Třeba tu druhou v Liberci bych ani já sám nepískal, ale nejsem sudí. A co se týče pokutového kopu v derby, ten se podle mě pískat prostě musel. Ogbu tam šel totiž úplně stupidně. Byl přemotivovaný nebo nevím, ale rozhodčí neměl jinou možnost, než to písknout. Přitom v pokutovém území žádný jiný sparťan ani nebyl, což však Ogbu nejspíš nevěděl. Stačilo Mabila vytlačit a bylo by to.

Hned po derby Sparta oznámila, že na přestup získala Jana Kuchtu. Zřejmě za sto milionů, ale vyhozené peníze to asi nebudou…
Já tvrdím, že na to, kolik dneska stojí hotový útočník, je ta částka pořád ještě dobrá. I v kontextu toho, že Sparta bude nějakou evropskou soutěž hrát, že se Kuchtič předvede v reprezentaci, bude jeho reálna cena ještě vyšší.

Pokud Sparta první příčku udrží, zahraje si o Ligu mistrů. Má na ni se současným kádrem, nebo bude třeba posílit?
Jednoznačně říkám, že posílit bude potřeba. A to nejen v souvislosti s jakoukoliv evropskou soutěží, ale i s českou ligou. V zápasech se Slavií bylo vidět třeba to, že nám chybí silnější lavička. Tím nechci nikoho shazovat, třeba mladí kluci jsou hodně dobří. Jen musí ještě trochu dorůst. Posílit je zkrátka nutnost, alespoň tak to vidím já.

Sparta získá titul, zaslouží si ho. Sama ale ví, že nejlepší v lize ještě není