Rezerva Slavie dostala nařezáno od Karviné, Táborsko doma přetlačilo Vlašim

Rezerva Sparty remizovala ve 28. kole Fortuna národní ligy na vlastní půdě s Duklou Praha 1:1. Duel tabulkových sousedů gólově otevřel v prvním poločase senegalský záložník Amath Cissé. Svěřenci Petra Rady se v zakončení dlouho trápili, nakonec jim bod vystřelil v závěru Pavel Moulis. Remíza je však pro domácí málo a jejich vytyčený cíl postupu do nejvyšší soutěže se pomalu rozpadá, jelikož dva zápasy před koncem ročníku ztrácejí v neúplné tabulce na barážovou příčku tři body.

AC Sparta Praha B – FK Dukla Praha 1:1 (1:0)
Branky: 16. Cissé – 81. Moulis

Dukla se od přelomu dubna a května vrátila k mizerným výsledkům z podzimní části ligy. Nebýt toho, klidně se mohla prodrat na jednu z barážových příček, od kterých ji dělily čtyři body. Skvělými výkony se naopak pyšnili mladíci Sparty, v minulém kole se však přece jen nevyhnuli zaváhání. Dobře rozehraný duel proti oslabenému Třinci si totiž výrazně zkomplikovali a v závěru zásluhou ve formě hrajícího Tomáše Schánělce vydřeli alespoň remízu. Ta jim definitivně zajistila záchranu.

Malé pražské derby rozehrály oba celky velmi aktivně, byli to ale domácí, kteří se poprvé radovali ze vstřelené branky. V 16. minutě se k odraženému míči v pokutovém území dostal Cissé, který z bezprostřední blízkosti propálil gólmana Dukly. Sparťané pokračovali v nastaveném trendu a směle třímali otěže zápasu. Ojedinělé šance hostujících fotbalistů bez problémů řešil brankář Rudých Filip Nalezinek. Do šaten se tak odcházelo za příznivějšího stavu pro domácí.

Ve druhém poločase se karta obrátila. Dukla platila za jednoznačně aktivnější tým, avšak neschopné počínání ve finální třetině hřiště jí zamezovalo vyrovnání. Lví podíl na tom měla defenziva sparťanské rezervy, která si celý duel počínala kompaktně a prezentovala se vyspělým výkonem. Kaňku na velmi dobré předvedené hře ovšem udělal hostující Moulis. Ten v 81. minutě nedal brankáři šanci a vyrovnal skóre zápasu teprve první přesnou střelou domácích v druhém poločase.

Ryze pražská čtvrteční předehrávka druhé nejvyšší české soutěže tak skončila bez vítěze. Rezerva Sparty se v příštím kole 24. května představí v Příbrami, Dukla tentýž den přivítá Prostějov.

SFC Opava – 1. SK Prostějov
Branky: 5. Šigut - 83. Bartolomeu

Záchranářský souboj mezi domácí Opavou a Prostějovem přinesl ve 28. kole Fortuna národní ligy remízu 1:1. Zejména v první půli sice byli výrazně nebezpečnější Slezané, kteří si vytvářeli šanci za šancí, ale ze své převahy vytěžili jedinou branku. O tu se již v páté minutě postaral Samuel Šigut. Hanáci po změně stran přidali a v závěru se dočkali vyrovnání, když se z penalty prosadil Robert Bartolomeu. Svěřenci Miloslava Brožka tak dvě kola před koncem i nadále okupují předposlední příčku. Stále ovšem platí, že s oblíbeným soupeřem ani v 10. vzájemném zápase v druhé nejvyšší soutěži neprohráli.

Opava měla pořádný problém, protože od začátku října vyhrála pouze jedno ligové utkání a nacházela se až na sestupové 15. pozici. I přes hrozivou formu však stále živila naději na záchranu, jelikož jí na rezervu Slavie scházely jen dva body. S nutností tak potřebovala porazit Prostějov, který se naposledy díky překvapivé výhře nad Líšní vzdálil od zóny ohrožení.

Mohl se jí ovšem znovu rychle přiblížit, protože ve Slezsku inkasoval hned v páté minutě. Šigut se skvěle proháčkoval až do vápna a přízemní střelou nedal Luďku Vejmolovi šanci. Tlak Opavy neustával a jen díky výtečnému zákroku gólmana, jenž vychytal tutovku Jegora Cykala, drželi Hanáci přijatelný stav. Kdyby domácí v první půli nasázeli pět branek, nikdo by nemohl nic namítat. V další stoprocentní šanci se ocitl po samostatném úniku Petr Rybička, který dokonce přehodil brankáře, míč ale nasměroval těsně mimo. Zničehonic tak málem vyrovnali hosté, když Tomáš Malec po zmatcích v obraně Slezanů otřel balon o tyč.

Prostějov si pohlídal vstup do druhého poločasu o poznání lépe než začátek prvního dějství, výraznějších šancí se však dlouho nedočkal. Spíše než atraktivní ofenzivní fotbal totiž diváci sledovali nervózní hru plnou osobních soubojů a postupem času také žlutých karet. Vzruch před oběma brankami nastal až 10 minut před koncem. Před Vejmolou nejdříve selhal v zakončení Miloš Kopečný, jenž z malého vápna napálil balon vysoko nad branku. Na druhé straně zbytečně fauloval v šestnáctce Solomon Omale a s nařízenou penaltou si poradil střelou k tyči Bartolomeu. Šokovaný domácí celek nakonec mohl i prohrát, nebýt skvělého reflexu Kryštofa Lasáka při dělovce Davida Píchala.

Oba celky bude další ligové utkání čekat 24. května. Slezané se střetnou v dost možná klíčové bitvě o záchranu s Třincem, Prostějov změří síly s Duklou.

FC Vysočina Jihlava – FK Viagem Příbram
Branky: 24. Křehlík – 45. a 88. Wágner

Fotbalisté Příbrami uspěli ve 28. kole Fortuna národní ligy na hřišti Jihlavy, kterou přehráli 2:1. Jako první se ujala vedení v polovině úvodního dějství Vysočina. Utkání ale na stranu Příbrami přetočil trefami v závěrečných minutách obou poločasů nejlepší střelec soutěže Tomáš Wágner. Středočeši tedy navázali na výhru nad Opavou a kromě účasti v baráži mohou stále pomýšlet také na přímý postup do první ligy. Na vedoucí Karvinou ztrácí pouze dva body, jenže Slezané mají zápas k dobru.

Vysočina musela v minulém kole skousnout těžko stravitelnou porážku 2:7 na hřišti rezervy Slavie, konkurenta v boji o záchranu. Jen těžko uvěřitelným faktem navíc bylo, že Jihlava zcela totožným výsledkem padla i o necelý měsíc dříve ve Varnsdorfu. Očividné propustnosti defenzivy toužila využít i Příbram, která ze sebe naposledy setřásla deku a ukončila pětizápasové čekání na vítězství. Jedním gólem k tomu přispěl Wágner, jenž bojoval o korunu pro krále střelců.

Domácí se jali odčiňovat debakl z minulého kola hned v úvodní půlhodině, v níž toho hostům mnoho nedovolili, a naopak sami několikrát zahrozili. První velkou příležitost ke skórování měl Justin Araujo-Wilson, který dosprintoval až do vápna, jenže v rozhodující chvíli pouze napálil Václava Smrkovského. Ve 25. minutě to Jihlavě vyšlo, když se stejně jako proti Slavii prosadil po svižné akci a přihrávce z pravé strany 20letý Miroslav Křehlík. Příbram o sobě poprvé dala vědět až ve 39. minutě, kdy se dokonce dokázala prosadit, brance hostů ovšem předcházel sporný ofsajd. Uznané trefy se tak Středočeši dočkali až chvíli před koncem první půle, kdy si na centr naběhl Wágner a střelou o zem zaznamenal svůj 16. gól v ročníku.

V opatrném úvodu druhé půle stála za zmínku zejména snaha Araujo-Wilsona, jehož centr se místo na hlavu některého ze spoluhráčů snesl na břevno. Útočník, který zaznamenal tři starty za národní tým Trinidadu a Tobaga, defenzivě Příbrami zatápěl i nadále. Při dalších pokusech o gólovou střelu ovšem zakopl, respektive trefil blokujícího protihráče. Příbram rozhodně nepůsobila jako tým, jenž by se měl ucházet o postup do nejvyšší soutěže. Jihlava se však v zakončení nebývale trápila, což podtrhl Marvis Ogiomade, když v samostatném úniku přestřelil branku o několik metrů. Domácí tak v závěru stihl trest. Wágner si ve vápně převzal balon, obešel Pavla Soukupa a spustil lavinu radosti v hostujícím táboře.

Celek z Vysočiny tak druhé domácí vítězství v řadě nepřidal a nezískal ani bod. V příštím kole se 24. května představí v Drnovicích, kde vyzve Vyškov. Příbram tentýž den přivítá B-tým Sparty.

MFK Vyškov – SK Sigma Olomouc B 2:0 (2:0)
Branky: 3. Kanakimana, 12. Alégué Elandi

Hráči Vyškova vyhráli ve 28. kole Fortuna národní ligy nad rezervou olomoucké Sigmy 2:0. Domácí celek si cestu za třemi body vydláždil již během prvních 12 minut, kdy mu dvougólový náskok zajistili tradiční opory Bienvenue Kanakimana a Alexis Alégué. Pro prvně jmenovaného se navíc jednalo již o 20. přesný zásah ve druhé nejvyšší české soutěži, kde rodák z Burundi působí teprve necelé dva roky. Bývalý Rostex se tak dalším vítězstvím více přiblížil k účasti ve vysněné baráži a současně vyvinul tlak na konkurenční Líšeň, která byť má zápas k dobru, ztrácí čtyři body.

Vyškov zvládl poslední kolo v poměru 1:0 ve Vlašimi a případný další úspěch s olomouckou rezervou by ho dvě kola před koncem soutěže výrazně přiblížil minimálně účasti v baráži o Fortuna ligu. Využít k tomu mohl situaci Hanáků, kteří vyhráli tři z posledních čtyř utkání a měli již jistou záchranu. Hrozilo tedy určité podcenění.

Domácí celek však nenechal nic náhodě a prolomil bezbrankový stav úvodní střelou duelu. Přesný centr z levé strany našel volného Kanakimanu, který hlavou nasměroval míč do sítě olomouckých mladíků a přidal svůj již 13. přesný zásah v ročníku. Vyškov pokračoval ve fantastickém vstupu do utkání ve 12. minutě. Po chytře sehrané standardní situaci se přesnou střelou na zadní tyč prosadil Alégué, který mimo jiné asistoval u první trefy moravského klubu. Modří přitvrdili ve fyzických kontrastech a duel byl mnohem více přerušován, což ofenzivnímu fotbalu vůbec neprospělo.

Téměř ihned po návratu na hrací plochu se prezentoval Ondřej Vintr nepochopitelnou chybou. Autor úvodní branky utekl obraně hostů a jelikož brankář modrých vyběhl proti němu, tak se rozhodl nahrát právě záložníkovi domácího klubu, který netrefil prázdné zařízení. Po klidnější pasáži hry se prezentoval skvělým defenzivním skluzem jeden z obránců Hanáků, který tak překazil šanci Abdoullahimu Tankovi. Vyškované nenechali nic náhodě a Modré lavině dovolili jedinou vyloženou příležitost a to až v závěrečných minutách. Přesto zásluhou kvalitního zákroku Antonína Kinského neinkasovali.

Vyškov získal další tři body a dál míří za účastí minimálně v baráži o nejvyšší soutěž. V příštím zápase přivítá 24. května doma Jihlavu, Sigma B se střetne ve stejný den s Táborskem.

MFK Chrudim – FK Varnsdorf 3:2 (1:0)
Branky: 15. Hašek, 76. Hašek, 81. Záviška – 68. Tanko, 90+2. Kurka

Varnsdorf ztratil klíčové body v boji o baráž, když v rámci 28. kola Fortuna národní ligy padl na hřišti Chrudimi 2:3. Domácímu celku již v zápase o nic nešlo, přesto vstoupil do utkání s větším nasazením a v 15. minutě se ujal vedení po standardní situaci zásluhou Dominika Haška. Hráči ze Šluknovského výběžku poté přeřadili na vyšší rychlostní stupeň, což jim zaručilo vyrovnání. Východočeši si však zajistili plný zisk bodů dalšími dvěma brankami, přičemž jednu z nich opět vsítil jmenovec hrdiny z Nagana. Tým z Kotliny se tak prohrou téměř eliminoval z boje o barážové příčky, na které má dvě kola před koncem pětibodovou ztrátu.

Chrudim dosud v letošní sezoně zapsala 14 remíz, poslední v minulém kole na hřišti olomoucké rezervy 2:2, a na 10. místě tabulky se již s jistotou nemusela strachovat o pád do třetí ligy. Na druhém břehu Varnsdorf byl po minulé divoké domácí výhře 5:3 nad Táborskem stále ve hře o účast v baráži o nejvyšší soutěž. Pokud na ni ovšem chtěl reálně pomýšlet, potřeboval s Východočechy získat více než jeden bod.

Již v osmé minutě se hráči z úpatí Železných hor dostali k zajímavému zakončení z hranice pokutového území. Pokus směřující z kopačky Petra Průchy ale zamířil na opačnou stranu tyčky než by si přál. Příznivci domácího celku však nemuseli na oslavy první trefy čekat dlouho. Přesně po čtvrt hodině hry číhal Hašek na zadní tyči, kde z bezprostřední blízkosti dotlačil míč za záda hostujícího brankáře po kvalitním centru z volného přímého kopu. Následně se ukázali i Severočeši zakončením do boční sítě, které oklamalo všechny přítomné. Přestože se závěr prvního dějství odehrál stylem nahoru dolů, tak diváci už žádnou trefu před odchodem do šatny neviděli.

Po poločasové přestávce se varnsdorfští fotbalisté pokusili ihned vyrovnat stav veledůležitého utkání. Naopak v 68. minutě využil své příležitosti Abdoullahi Tanko, který uprchl obrannému bloku červenobílých a následně zakončil přesnou přízemní střelou. Remízový stav netrval dlouze, jelikož o osm minut poté se prosadil neskutečnou trefou pod břevno z voleje autor úvodního zásahu Hašek. Východočeši tedy opět skvěle využili standardní situaci, tentokrát se jednalo o centrovaný míč z rohového kopu. Po dalším přímém volném kopu nastal zmatek v pokutovém území hostů. Nejlépe se zorientoval Jan Záviška a zdvojnásobil náskok červenobílých. Těsně před koncem utkání zůstali domácí v početní nevýhodě kvůli druhé žluté kartě Jana Halásze. Severočechům se ještě podařilo snížit zásluhou Petra Kurky, jednalo se však pouze o kosmetickou úpravu výsledku.

Chrudim tak získala důležité tři body a definitivně si pojistila účast ve druhé lize i v další sezoně. V příštím kole nastoupí 24. května ve Vlašimi, Varnsdorf přivítá ve stejný den Karvinou.

SK Líšeň 2019 – FK Třinec 1:0 (0:0)
Branka: 69. Černín

Fotbalisté Líšně uťali ve 28. kole Fortuna národní ligy výsledkovou mizérii a před zraky vlastních diváků zvítězili nad zachraňujícím se Třincem 1:0. Po většinu utkání aktivnější Marvani rozhodli o zisku všech bodů až po změně stran, kdy jim výhru vystřelil Jakub Černín. Brněnský tým tak zažehnal herní i výsledkovou krizi, po měsíci naplno bodoval a přiblížil se barážovým příčkám na rozdíl jediného bodu. Třinec na soupeřově hřišti znovu padl a dvě kola před koncem zůstává na posledním místě druholigové tabulky.

Zápas byl soubojem týmů se zcela opačnými starostmi. Líšeň i Třinec sice nezvládly poslední čtyři duely a shodně dvakrát prohrály i remizovaly, domácí však byli stále v dostřelu příček zajišťujících účast v baráži o nejvyšší soutěž. Poslední Třinec zase za každou cenu potřeboval zmizet ze sestupových pozic. K tomu ale musel v Líšni naplno bodovat.

V úvodu byli aktivnější fotbalisté Třince, kteří více hráli na míči. K zakončení se ovšem svěřenci Romana Westa nedostali, a tak s přibývajícím časem začal podle očekávání přebírat otěže zápasu brněnský celek. Ten se mohl dostat do vedení v 17. minutě, kdy na třineckou bránu přiletěl z pravé strany prudký projektil, který rozezvučel horní tyč. V další nadějné příležitosti se objevil krátce po půlhodině hry Šimon Šumbera, domácí záložník ale tváří v tvář Jiřímu Adamuškovi zklamal a zamířil pouze vedle levé tyče.

První obrovská možnost Třince přišla krátce po změně stran. Střelu mířící do opuštěné branky ale na poslední chvíli odklidil jeden z bránících hráčů. Krátce nato se při další šanci domácích vyznamenal Adamuška, když vyrazil povedený pokus z voleje. Diváci si na první úspěšný zásah museli počkat až do 69. minuty, kdy si na centr od rohového praporku naskočil nejvýše Černín a odrazem o břevno nasměroval míč do třinecké brány. Druhý gól Marvanů měl na kopačce o chvíli později Pavel Sokol, Adamuška však předvedl jistý zákrok a přízemní střelu zneškodnil. V závěru mohla Líšeň za neproměněnou příležitost pykat, závar v blízkosti branky Tomáše Vajnera ale vyrovnání nepřinesl.

Líšeň tak získala důležité tři body a dál může usilovat o účast v baráží. V příštím zápase nastoupí 24. května na hřišti Slavie B, Třinec přivítá doma Opavu.

FC SILON Táborsko – FC Sellier & Bellot Vlašim 3:1 (1:0)
Branky: 30. J. Mach, 69. Dordić, 90+4. Kronus – 79. Onije

Hráči Táborska ovládli domácí duel 28. kola Fortuna národní ligy proti Vlašimi 3:1. Úvodní branku si po půlhodině hry připsal neodbytný Jan Mach, jenž se prosadil i v osmigólové přestřelce s Varnsdorfem z minulého víkendu. Vzhledem k závěrečnému vzepětí hostů si však rozhodující zásah připsal v 69. minutě Bojan Djordjič. Rytíři tak v husitském městě nevyhráli již popáté v řadě.

Velká část týmů ve druhé nejvyšší české soutěži hrála buď o barážové příčky do Fortuna ligy nebo o záchranu. Celky Táborska a Vlašimi ovšem ani do jedné skupiny nepatřily, jelikož se nacházely v klidném středu tabulky s naprosto shodným počtem 35 bodů. Zápas těchto dvou soků měl být velmi vyrovnaný i z jiného úhlu pohledu, Táborsko totiž mělo výhodu domácího prostředí, kde v jarní fázi sezony padlo jen jednou. Rytíři ovšem zase naopak byli jedním z nejlepších klubů celé ligy na venkovních trávnících.

Jako první se přihlásili o slovo fotbalisté Vlašimi, Tomáš Smejkal ale v dobré pozici nedokázal nasměrovat míč mezi tři tyče. I nadále hýřili aktivitou zejména Rytíři, vinou mnoha nepřesností si ovšem dlouho další šance nepřipravili. Ve 22. minutě poprvé vážně zahrozili hráči Táborska, střela Macha z ostrého úhlu však minula vzdálenější tyč. Nakonec se ale domácí celek přece jen radoval, a to právě zásluhou Macha, který se prodral až do malého vápna, kde nic nevymýšlel a prudkou ranou rozvlnil síť. Úvodní branka Jihočechy nabudila, a ti tak otočili obraz hry ve svůj prospěch. Z toho mohli těžit v nastaveném čase první půle, na prudkou přihrávku Luboše Tusjaka skrze malé vápno ale nikdo z jeho spoluhráčů nedosáhl.

Po změně stran se zápas nesl v klidném duchu s minimem šancí. O něco více operovali s míčem hráči z Tábora, Vlašim ale dlouho bránila neomylně. To se změnilo až v 69. minutě, kdy po pravé straně zavedli domácí míč na útočnou polovinu, ten se dostal k Djordjičovi, který z hranice vápna mířil k levé tyči. Nejkrásnější trefy se diváci dočkali o 10 minut později, když si míč na osu hřiště navedl hostující Chisom Onije a z velké vzdálenosti zakončil přesně k levé tyči. O možnost vyrovnání Rytíře ale připravil v nastavení Adam Kronus, který po rohu před vlastní brankou zakončil dlouhý protiútok do odkryté sítě.

Zápas tak nakonec dotáhlo do vítězného konce Táborsko. Oba týmy odehrají další ligové utkání 24. května. Jihočeši zavítají do Olomouce, kde je bude čekat duel s rezervou Sigmy, Vlašim na domácí půdě změří síly s Chrudimí.

MFK Karviná – SK Slavia Praha B 3:0 (1:0)
Branky: 22. Mikuš, 59. Akinyemi, 61. Málek

Hráči Karviné si ve 28. kole Fortuna národní ligy poradili s rezervou Slavie 3:0. Sešívaní podali v první půli sympatický výkon založený na pevné obraně a rychlých protiútocích, přesto se díky skvělému slalomu Rajmunda Mikuše dostali do vedení zelenobílí. Po změně stran již 14. celek tabulky nedokázal čelit domácí ofenzivě a odvezl si ze Slezska třígólový příděl. Pokud se karvinským fotbalistům podaří zopakovat podobný počin také na půdě Varnsdorfu, budou slavit postup do nejvyšší soutěže.

První liga ještě nemohla po tomto utkání znát jméno nového účastníka. Oslavy Karviné totiž odložily výhry Vyškova i Příbrami. Pražané pak ve zcela opačné pozici na druhé straně tabulky bojovali o záchranu. Forma obou soupeřů však nebyla špatná. Slavia B vyhrála dvě z posledních tří utkání, stejně jako Karviná, která brala tři body po přesvědčivých triumfech 5:0 s Prostějovem a 3:0 s pražskou Duklou.

Právě solidní forma obou celků se projevovala již od úvodních minut, protože se jednalo o velmi taktické utkání. Diváci viděli kvalitní pokus z hranice pokutového území z kopačky Davida Pecha, jehož ránu však obrana tečovala na rohový kop. Na opačné straně se předvedl neskutečnou individuální akcí Mikuš, jenž si obešel několik protihráčů a razantní přízemní střelou k tyči prolomil ve 23. minutě bezbrankový stav. Jiří Ciupa se taktéž musel předvést, když si poradil s pokusem Davida Hájka z bezprostřední blízkosti skvělým vyběhnutím.

Brankář zelenobílých podržel svůj celek také chvíli po návratu aktérů na travnatý pažit, když vyrazil skákavý pokus z dálky na rohový kop. Poté se téměř potvrdilo známé pravidlo „nedáš, dostaneš“. Adeleke Akinyemi však hlavičkou z malého vápna trefil pouze gólmana hostů. Slezané dokázali zdvojnásobit náskok v 60. minutě. Nigerijský hráč napravil svou předchozí chybu přesným zakončením na zadní tyč. O chvíli později se prosadil i nejlepší střelec domácího celku Jaroslav Málek, jenž napřáhl z necelých 20 metrů a s pomocí brankové konstrukce definitivně ukončil naděje Pražanů.

Karviná tak získala třetí vítězství v řadě a opět se přiblížila postupu do nejvyšší soutěže. Ten si může zajistit v příštím zápase, do kterého nastoupí 24. května ve Varnsdorfu, Slavia bude hájit druholigovou příslušnost proti Líšni.