Martin Svědík na Slovácku přepsal historii. Laso z Plzně? Na jihu Moravy mu bude líp

Martin Svědík na Slovácku přepsal historii. Laso z Plzně? Na jihu Moravy mu bude líp
GLOSA

Všechno je zatím v rámci spekulací. Martin Svědík je ale dle mnoha médií jedničkou na seznamu Plzně v otázce hledání nového trenéra. Na Slovácku v podstatě dokázal vše, co mohl. Přesun o patro výš by tak dával na první pohled smysl. Ale je to skutečně tak?

Mohl z něj být skvělý fotbalista. Kariéru mu ale zabrzdila kolena a jejich vážná zranění. Ostatně, s problémy se potýká doteď.

U fotbalu ale chtěl zůstat, a tak se stal trenérem. Nejprve v rodných Pardubicích, pak šel do Baníku. Tam ale skončil ve zlém. Podzim 2014 končil jím vedený Baník na pátém místě, ale Svědík byl odvolán. Důvod? Směšný – neatraktivní herní projev. Následovala krátká štace v běloruském Minsku, pak působil v Mladé Boleslavi.

V lednu 2018 dostal laso z Jihlavy. Ta se tehdy rvala o udržení v nejvyšší soutěži. Nicméně její situace byla před Svědíkovým příchodem tak marná, že ji nedokázal spasit ani on. Byl však velmi blízko. S týmem zůstal i ve druhé lize, ale ne dlouho. V listopadu 2019 ho vykoupilo Slovácko. 

Byla to velká věc. Slovácko bylo tehdy pod trenérem Michalem Kordulou tragické a sbíralo prohru za prohrou. Co že na té věci bylo velkého? Rozhodnutí Slovácka o vykoupení Svědíka. Jihomoravský klub nikdy moc nerozhazoval – neměl totiž z čeho. Dle dostupných informací poslal Jihlavě dva miliony korun, což by bývala byla velká částka i za hráče, natož za trenéra. 

Jak ale historie ukazuje, lépe Slovácko utratit peníze nemohlo. Hned po příchodu nastolil Svědík jasný řád, mužstvo se jako lusknutím prstu prezentovalo úplně jinak. Aktivní přístup k utkání, rychlé protiútoky a také konečně větší stabilita vzadu. 

První sezona? V rámci možností dobrá, Slovácko ovládlo skupinu o udržení a ukázalo, že půjde výš. A tak se také stalo, hned v dalším ročníku skončilo v prostřední skupině, kde poprvé okusilo, jaké je to hrát o evropská předkola.

A dál? Vždyť to znáte. Dvě čtvrtá místa, jeden vyhraný domácí pohár, statečný boj s Fenerbahce, vyřazení AIK Stockholm a účast v Evropské konferenční lize. To vše s řádně smrsknutým rozpočtem.

Až do Svědíkova příchodu bylo historickým maximem Slovácka finále poháru a páté místo. Vše smetl ze stolu. Stejně jako ambice o udržení se v soutěži. Slovácko letos dle všeho skončí páté a na internetu či tribunách slyšíte, že jsou fanoušci zklamaní. Nároky jsou jinde. Díky Svědíkovi. 

Mimochodem, někdy je třeba se zastavit a přemýšlet, co se vlastně stalo. Platí to i v tomto případě. Slovácko se z ligového otloukánka přesunulo do role jednoho z nejlepších týmů v lize. Zatímco dřív se na Slovácku plácali po ramenech, když byli pět kol před koncem zachráněni, teď je jim málo páté místo a čtvrtfinále poháru. Svědík prostě svou pověstnou náročnost přenesl na vedení i na fanoušky. 

I ti se cítí mnohem sebevědoměji. Ví, že do ligy patří. A že se jich liga v mnohých případech bojí. Zatímco třeba Sparta dříve jezdila na jih Moravy pro tři body, teď je bilance jiná. Posledních deset zápasů hovoří o čtyřech výhrách Slovácka, dvou remízách a jen dvou triumfech Sparty. V poslední době si čtyři kousky ze Slovácka odvezla i Plzeň, těžko se tam hraje i Slavii. 

Otázkou je, co bude dál. Už minulé léto se nahlas hovořilo o jeho odchodu. Nicméně tehdy nechtěl odcházet od party, která vyhrála pohár a kterou čekala evropská předkola. 

Letos takové argumenty sice nenajdeme, ale jsou jiné. Jedním je ten, že ti, kdo ho znají, ví, že jen tak neodejde od oddělané práce. Tahle sezona bude mít zvláštní pachuť. Nelze pochybovat o tom, že Svědík bude chtít z kádru v té příští vyždímat maximum a ukázat, že tým má na víc. Odejít jinam a přemýšlet, co by bylo, kdybych zůstal? To by ho užralo! 

Dalším podstatným argumentem je, že v zimě podepsal smlouvu do konce ročníku 2024/25. Společně s tím je ve smlouvě i údajná výkupní klauzule. Ta vlastně dává smysl. Menší kluby, kam by pro Svědíka nemělo smysl chodit, nemají finance na jeho vyplacení, ty větší, nad kterými by možná přemýšlel, peníze mají. Pokud by tedy odešel, dostalo by Slovácko alespoň solidní kompenzaci.

Řadí se mezi ně i Plzeň? Kdo ví. O tom, že je změna majitele blízko, se hovoří dlouhé měsíce. Nikdo v podstatě neví, na čem Plzeň je. A právě tady je problém.

Martin Svědík je rázný chlap. Jít někam, kde nebude mít ponětí, co bude, pro něj nemá smysl. Na Slovácku má naopak vše nalajnované. Majitelská struktura je jasná, navíc od minulého léta posilněna o firmu z regionu Solar Global. Stejně tak je jasné, že se podílí na vedení týmu.

I to by mohl být problém. On a Adolf Šádek? Dva kohouti na jednom smetišti. To není myšleno negativně. Tak to prostě je. Ve Slovácku všichni spolupracují na jedné vlně – i díky tomu, že je klub veden doslova v pár lidech. Žádná impulzivní rozhodnutí, žádné nesmyslné nákupy. Vše je pečlivě promyšleno.

Svědík si v poslední době několikrát postěžoval, že tým nemá potřebnou kvalitu. Pokud na Slovácku chtějí, aby zůstal, musí se tohle v létě změnit. Jestli totiž nebude Plzeň ve formě, otevírá se cesta ke třetímu místu. A to by na Slovácku moc rádi. Do nové sezony půjdou s čistou hlavou, odpočatí a dle všeho bez Evropy. Útok na vrchní příčky je jasný. Se Svědíkem v čele.