Přestřelku v Ostravě zvládly Pardubice. Do druhé ligy zahučelo Brno

Nedělní program FORTUNA:LIGY je pořádně výživný. Ve vzájemném utkání se totiž o to, kdo půjde do baráže, bili dva týmy. Utkání branku nepřineslo, což stačilo Zlínu. Ten společně s Pardubicemi míří do baráže. Naopak Zbrojovka kouše těžké zklamání.

FINÁLE FORTUNA:LIGY - 5. KOLO NADSTAVBY, SKUPINA O záchranu:

Zbrojovka Brno - Trinity Zlín 0:0

Rozhodčí: Berka - Vlček, Váňa - Orel (video). ŽK: Dostál (Zlín).

Brno: Berkovec - Hrabina, Souček (86. Divíšek), Hlavica (63. Nečas) - Hladík, Texl, Endl, Falta, Fousek (65. Ševčík) - Alli, Řezníček. Trenér: Hašek.

Zlín: Dostál - Kolář, Simerský, Didiba, Reiter (90. Bartošák) - Hrubý, Janetzký - Vukadinovič (68. Čanturišvili), Slončík (68. Dramé), Fantiš (77. Silný) - Balaj (90. Kovinič). Trenér: Vrba.

Fotbalisté Brna po jediné sezoně sestoupili z první ligy. Zbrojovka doma v přímém souboji o udržení v nejvyšší soutěži musela Zlín porazit, ale v duelu posledního pátého kola nadstavbové skupiny o záchranu s ním pouze uhrála bezbrankovou remízu. "Ševce" čeká příští týden baráž o udržení s Vyškovem.

Zbrojovka přitom po podzimních 16 kolech měla desetibodový náskok na tehdy poslední Pardubice. V dubnu místo odvolaného trenéra Richarda Dostálka přišel Martin Hašek, jenž zažil vítěznou premiéru. Ve zbylých osmi kolech ale jeho svěřenci už nevyhráli.

Brno neskórovalo v pátém z posledních šesti kol. Sestup neodvrátil ani útočník Jakub Řezníček, s 19 góly druhý nejlepší střelec ligové sezony.

Klíčové utkání začali lépe domácí a už ve čtvrté minutě měli vyloženou šanci k otevření skóre. Alli našel ve vápně nabíhajícího Faltu, jehož střelu brankář Dostál vytáhl nad břevno.

Duelu dále dominovala spíše defenziva, ani jeden tým nechtěl případnou chybou posadit soupeře na koně. V 19. minutě se do zakončení dostal Řezníček, ale po přihrávce Texla svůj nadstavbový střelecký půst neprotrhl.

Hra se přelévala ze strany na stranu, Zlín se dostal do zakončení zásluhou Fantiše, jehož střelu nejprve zblokovala ve 27. minutě brněnská obrana na roh a o dalších pět minut později ji chytil Berkovec. Ve 34. minutě spálil domácí Hladík druhou vyloženou šanci Zbrojovky, když zblízka přestřelil, ve 40. minutě vyrazil Dostál dělovku Hrabiny.

Druhá půle začala velkou šancí Zlína, po brejku vystřelil z hranice šestnáctky Hrubý, jenže Texl v posledním momentu ránu zblokoval. Brno ale muselo k záchraně gól dát, v 55. minutě však Dostál chytil prudkou hlavičku Řezníčka.

Tlak Brna postupem času gradoval. Na hrotu se bil o pozice a gól Řezníček, tvrdě vypálil opět Hladík, Alli se pokusil driblinkem zdolat pevnou obranu Zlína, jíž kraloval gólman Dostál. Do náporu Zbrojovky přišly brejkové šance Zlína, jednu vyloženou zazdil Silný, ale mrzet ho to nemuselo.

"Ševci" bodovali ve třetím kole po sobě a se 13 nerozhodnými výsledky se stali remízovými králi ligy. Baráž s Vyškovem rozehrají ve čtvrtek doma, o tři dny později je čeká venkovní odveta.

Baník Ostrava - FK Pardubice 2:4 (1:1)

Branky: 1. a 74. z pen. Tijani - 45. a 51. Darmovzal, 48. Krobot, 83. Lima. Rozhodčí: Krejsa - Slavíček, Pochylý - Nehasil (video). ŽK: Buchta, Holaň - Vlček, Janošek. Diváci: 5605.

Ostrava: Hrubý - Juroška, Bitri, Pojezný, Fleišman - Holaň (85. Sanneh) - P. Jaroň (57. Svozil), Cadu (64. Miškovič), Buchta (64. Kuzmanovič), Šehič (57. Smékal) - Tijani. Trenér: Hapal.

Pardubice: Markovič - Icha, Hranáč, Vlček (70. Koukola), Helešic - Vacek - Sychra (77. Lima), Tischler, Darmovzal (60. Janošek), Pikul (60. Hlavatý) - Krobot (70. Huf). Trenér: Kováč.

Fotbalisté Pardubice zvítězili v závěrečném pátém kole ligové nadstavbové skupiny o záchranu v Ostravě 4:2. Svěřenci trenéra Radoslava Kováče triumfovali v nejvyšší soutěži ve třetím z posledních čtyř zápasů, skončili čtrnáctí a příští týden je proti Příbrami čeká baráž o udržení. Baník se s ligovou sezonou rozloučil druhou porážkou po sobě a jedenáctým místem, které už měl jisté před dnešním utkáním.

Slezané vedli bleskurychlým gólem Muhameda Tijaniho z 27. vteřiny, ale už jistý účastník baráže pak stav třemi zásahy na přelomu poločasů otočil. Mezi dvě trefy Denise Darmovzala se vměstnala branka Ladislava Krobota. Tijani poté z penalty snížil, ale konečný výsledek stanovil střídající Leandro Lima. Východočeši vyhráli v lize na hřišti Ostravy poprvé na čtvrtý pokus po předchozích třech porážkách, v nichž pokaždé inkasovali třikrát.

Lepší start si Ostrava ani nemohla přát. Už po 20 sekundách Tijani vypíchl míč váhajícímu Vlčkovi, prošel do šestnáctky a v čase 0:27 prudkou levačkou vstřelil svůj 10. gól v sezoně.

Jenomže bleskový gól domácím spíše ublížil. Vyrovnání Pardubic, jež v základní sestavě nastoupily bez svého nejlepšího ligového střelce Janoška, mohl v deváté minutě obstarat Darmovzal, ale brankář Hrubý předvedl pohotový reflex na bližší tyči. Ostrava neměla žádný stálý tlak, pár příležitostí ke druhému gólu ale ano. Gólman Markovič ve 26. minutě podržel hosty při šancích Fleišmana a Bitriho a v 35. minutě mu po Juroškově hlavičce pomohla i tyč.

Před pauzou byl ale laxní výkon domácích potrestán Darmovzalem, který si zpracoval přihrávku Sychry a technicky přehodil Hrubého. Dvaadvacetiletý záložník zaznamenal první ligový gól v kariéře.

Druhou půli rozehrála Ostrava ještě hůře a hned ve 48. minutě toho využil Krobot, který z velkého vápna ranou po zemi otočil skóre. V ročníku nejvyšší soutěže se dočkal páté trefy.

Tijani se záhy sice blýskl parádními, leč nepřesnými nůžkami, a záhy Pardubice skórovaly potřetí, když si Darmovzal opět pohotově zpracoval naražený míč a z otočky zavěsil.

Baník se z útlumu začal zvedat až v závěrečné půlhodině. Fleišman zblízka neprostřelil Markoviče, ale v 74. minutě Tijani proměnil penaltu za hru rukou v pokutovém území.

Snahu o ostravský tlak však v 83. minutě hosté zastavili přesně sehraným kontrem, který po křížné přihrávce vápnem zakončil Lima. Rovněž brazilský hráč po několika minutách na hřišti vstřelil premiérovou branku v české lize.

Pardubice zvítězily venku v lize podruhé za sebou, v ročníku tam však získaly jen 14 z celkových 37 bodů. Baráž s Příbramí načnou ve čtvrtek na jejím stadionu, o tři dny později ji přivítají doma.

FK Jablonec - FK Teplice 0:2 (0:1)

Branky: 30. Gning, 49. Radosta. Rozhodčí: Křepský - Horák, Šafránková - Kocourek (video). ŽK: Surzyn - Jukl, Beránek. Diváci: 2059.

Jablonec: Surovčík - Surzyn, Štěpánek, Král (72. Heidenreich) - Šulc, Kratochvíl (64. Patrák), Považanec (80. Houska), Polidar - Černák (46. Hübschman), Chramosta (46. Ikaunieks) - Sejk. Trenér: Horejš.

Teplice: Němeček - Knapík, Chaloupek, Mičevič - Radosta (78. Hora), Kučera, Jukl (65. Dramé), Hybš - Vachoušek (66. Urbanec) - Gning (78. Beránek), Jásir (58. Žák). Trenér: Frťala.

Fotbalisté Teplic v závěrečném pátém kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu nečekaně zvítězili v Jablonci 2:0. Hosty poslal v přímém souboji o konečné 12. místo v tabulce po půlhodině do vedení jejich nejlepší střelec Abdallah Gning a hned po pauze přidal pojistku Matěj Radosta.

Tepličtí potvrdili dobrou formu po příchodu trenéra Zdenka Frťaly, který uspěl proti bývalému klubu, a bodovali posedmé z posledních osmi kol. Jablonec naopak zvítězil v jediném z posledních 11 ligových duelů, dvakrát po sobě prohrál 0:2 a v nepovedené sezoně obsadil 13. místo.

Oba týmy měly už po předminulém kole jistou záchranu a trenéři dnes dali příležitost náhradním gólmanům. V jablonecké brance nastoupil Surovčík, mezi teplické tyče se poprvé v ligové sezoně postavil Němeček. Od začátku měl více práce domácí gólman, jehož spoluhráči v poli přistoupili k poslednímu kolu lehkovážně a pouštěli soupeře do řady šancí.

V 10. minutě přestřelil jabloneckou branku Vachoušek, poté Surovčíka nepřekonal Jásir. Egyptský útočník se neprosadil ani v 29. minutě, ale následně už hosté vedli. Za vápnem si zpracoval odražený míč Gning a povedenou ranou do horního rohu zaznamenal svůj devátý gól v ligovém ročníku.

Jablonecký trenér Horejš se po pauze pokusil oživit výkon svých svěřenců dvojnásobným střídáním a na trávník poslal Ikauniekse s kapitánem Hübschmanem. Nadále ale hrozili spíše Tepličtí. Ve 49. minutě se po rychlé akci protáhl do vápna Jásir a jeho přihrávku uklidil do odkryté branky Radosta. Připsal si druhý gól v ligové kariéře a první v sezoně.

Za dvě minuty Němeček vychytal z několika metrů Polidara, ale jinak šance dál počítali hlavně hosté, kteří hned třikrát trefili brankovou konstrukci. V 55. minutě zkazila Juklovi radost tyč, v 69. minutě se stejně vedlo v úniku i Gningovi a střídající Urbanec z následné dorážky zblízka zamířil jen do břevna.

Branková konstrukce pomohla při čistém kontu i Němečkovi, když tečoval na tyč pokus střídajícího Ikauniekse. Domácí útočník se neprosadil ani v 89. minutě a Tepličtí, kteří měli v sezoně nejhorší obranu, na závěr udrželi nulu. Jablonec doma prohrál po osmi ligových duelech.

FINÁLE FORTUNA:LIGY - 5. kolo nadstavby, skupina o titul:

Bohemians Praha 1905 - Sigma Olomouc 0:1 (0:0)

Branka: 87. Beneš. Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Hájek - Adámková (video). ŽK: Vraštil (Olomouc). Diváci: 5812.

Bohemians: Valeš - Köstl, Křapka, Hůlka - Dostál, Jindřišek, Jánoš (61. Beran), Kovařík - Jan Matoušek (67. Drchal), Hála (68. Mužík) - Prekop (60. Puškáč, 79. Bartek). Trenér: Veselý.

Olomouc: Trefil - Vraštil (83. Kramář), Beneš, Zmrzlý - Chvátal, Pospíšil, Breite (73. Israel), Sláma (46. Pokorný) - Vodháněl (62. Fortelný), Navrátil (61. Zorvan) - Chytil. Trenér: Jílek.

"Klokani" skončili čtvrtí od rozdělení Československa pouze v sezoně 2001/02. Výše se naposledy umístili ještě ve federální lize v ročníku 1986/87, kdy obsadili třetí pozici. V létě se představí ve druhém předkole Evropské konferenční ligy.

O triumfu Sigmy, která už před zápasem měla jistou šestou příčku, rozhodl v 87. minutě Vít Beneš. Hanáci zvítězili v nejvyšší soutěži v Ďolíčku po čtyřech zápasech.

Před utkáním nejstarší hráč soutěže a kapitán Pražanů Jindřišek převzal ocenění v anketě Ligové fotbalové asociace (LFA) pro osobnost ligy.

Vršovičtí začali aktivně, v sedmé minutě Hůlkova hlavička skončila těsně vedle. Po Matouškově přihrávce zakončil Hála mimo tři tyče. V 17. minutě zahrozili i hosté, Pospíšilovu pohotovu střelu vyrazil brankář Valeš. V závěru úvodního dějství Matouškova přízemní rána zpoza vápna zamířila vedle.

Po hodině hry Matoušek s Hálou postupovali sami na brankáře Trefila, jenže druhý jmenovaný zakončil akci střelou nad. V 79. minutě naskočil do hry ke svému poslednímu ligovému startu Bartek, jemuž přenechal kapitánskou pásku Jindřišek, přestože zůstal na hřišti. Pětatřicetiletý univerzál už v prosinci ukončil prvoligovou kariéru a stal se asistentem trenéra Veselého, navíc hrál na jaře i za třetiligové "béčko".

Hosté rozhodli o triumfu v 87. minutě, kdy si Beneš naběhl na rohový kop Zmrzlého a hlavou se nemýlil. Čtyřiatřicetiletý bek se trefil počtvrté v ligové sezoně. Domácí mohli srovnat, jenže Dostál nezakončil ideálně.

Ihned po závěrečném hvizdu naběhli na trávník diváci, kteří s hráči začali oslavovat nečekaně povedenou sezonu. Před rokem Bohemians zachránili prvoligovou příslušnost až v baráži s Opavou.

Slavia Praha - 1. FC Slovácko 4:0 (2:0)

Branky: 24., 41. z pen., 61. a 89. Jurečka. Rozhodčí: Všetečka - Hrabovský, Machač - Starý (video). ŽK: Kadlec, Vecheta (oba Slovácko). Diváci: 14.771.

Slavia: Mandous - Douděra (72. Bořil), Holeš, Ogbu, D. Jurásek - Provod (72. Lingr), Oscar, Zafeiris (72. Pech), Olayinka (78. Šmiga) - Jurečka - Tecl (84. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

Slovácko: Nguyen - Hofmann, Daníček, Kadlec - Brandner (46. Vecheta), Havlík, Trávník (87. Kudela), Doski (46. Kalabiška) - Holzer (81. Šimko), Mihálik, Juroška (67. Sinjavskij). Trenér: Svědík.

Na druhém místě Pražanů už se nic nemohlo změnit, naopak Slovácko se v posledním kole nedokázalo dostat na čtvrtou pozici a skončilo na pátém místě. Celku z Uherského Hradiště by k posunu na příčku zajišťující účast v předkole Evropské konferenční ligy stačila výhra, jelikož Bohemians 1905 doma podlehli Olomouci 0:1. Slavia získala 78 bodů stejně jako mistrovská Sparta, která dnes na Letné prohrála s Plzní 0:1. O titulu tak rozhodlo postavení po základní části.

V základní sestavě Slavie nastoupil s kapitánskou páskou uzdravený Olayinka, pro něhož šlo o rozlučku ve vršovickém klubu. Sedmadvacetiletý Nigerijec strávil v Edenu pět let, po sezoně zamíří do srbského týmu Crvena zvezda Bělehrad. V domácí bráně se poprvé od 18. září objevil v ligovém duelu Mandous, jenž nahradil obvyklou jedničku Koláře.

Slavia od úvodní minuty dominovala a Jurečka otevřel skóre v 24. minutě. Jeho pokus z 20 metrů z přímého kopu Nguyenovi mírně zaplaval a gólman Slovácka si se střelou doprostřed brány neporadil.

Záhy mohl srovnat Kadlec, který faulem způsobil gólovou standardní situaci, kapitán hostů však po propadlém centru ze dvou metrů přestřelil. V 34. minutě byl blízko rozlučkové trefě Olayinka, jehož po rychlém protiútoku vyzval ke skórování aktivní Jurečka. Nigerijský záložník mířil na zadní tyč, tentokrát se ale Nguyen blýskl skvělým zákrokem.

Tlak Slavie vyvrcholil krátce před pauzou. Oscar prokličkoval přes několik obránců do vápna, kde ho podrazil smolař první půle Kadlec a sudí Všetečka nařídil pokutový kop. Jurečka s pomocí tyče proměnil a 18. trefou si vytvořil osobní maximum v nejvyšší soutěži, když překonal svou bilanci z minulého ročníku ještě v dresu Slovácka.

Trenér Svědík udělal do druhé půle dvě změny v sestavě, ani po pauze se ale výkon Slovácka výrazně nezvedl. Naopak v 61. minutě Tecl při svém 250. ligovém zápase předložil míč před odkrytou bránu Jurečkovi a ten završil hattrick.

Pětinásobný reprezentant nakonec navázal na čtyřgólové představení z nedávného duelu proti Bohemians. V 89. minutě mu opět připravil pohodlnou pozici z levé strany David Jurásek a Jurečka zaokrouhlil svůj ligový střelecký účet v ročníku na 20 branek. Z toho se dvanáctkrát prosadil v nadstavbě.

Slavia se Slováckem neprohrála poosmé za sebou a výsledkem 4:0 jen potvrdila, že měla v sezoně nejlepší ofenzivu i defenzivu v soutěži (skóre 98:31). Celek z Uherského Hradiště v nadstavbě nezvítězil, ke čtyřem remízám přidal dnes porážku po pěti ligových zápasech.

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 58. Vydra. Rozhodčí: Volek - Kříž, Pospíšil - Hocek (video). ŽK: Kairinen - Kalvach. Diváci: 17.593.

Sparta: Kovář - Vitík (83. Čelůstka), Sörensen (46. Panák), Ladislav Krejčí II - Wiesner, Kairinen, Laci, Zelený - Sadílek (65. Daněk) - Kuchta (83. Čvančara), Minčev (65. Mabil). Trenér: Priske.

Plzeň: Staněk - Kaša, Hejda, Jemelka - Holík (75. Řezník), Kalvach, Bucha (75. Květ), Havel - Durosinmi (83. Mosquera), Vydra (82. Jirka) - Chorý. Trenér: Bílek.

Sparťané utrpěli první ligovou porážku od října a po 21 zápasech a tabulku ovládli se stejným bodovým ziskem jako druhá Slavia díky lepšímu postavení po základní části. Západočeši se vítězně rozloučili s trenérem Michalem Bílkem, který po sezoně na lavičce Viktorie končí. Plzeňští vyhráli po šesti kolech a třech porážkách po sobě, na jejich konečné třetí příčce už to ale nic změnit nemohlo.

Letenští po první vlně oslav po úterní remíze v Uherském Hradišti nastoupili v nejsilnějším možném složení, do sestavy se po karetním trestu vrátili Kairinen a nejlepší týmový střelec sezony Kuchta. Plzeňští vzhledem k rozestavení Pražanů nastoupili rovněž s třemi stopery a v útoku nasadili trio Durosinmi, Chorý, Vydra.

Těsně před výkopem přebral sparťanský kapitán Ladislav Krejčí mladší od primátora hlavního města klíč od Prahy pro vítěze posledního derby. Západočeši začali mírně aktivněji, větší šanci ale z nadějného úvodu nevytěžili. Domácí se postupně dostali do tempa a v 17. minutě mohli otevřít skóre. Kuchta však únik z úhlu zakončil jen střelou do tyče a 15. gól v ligovém ročníku nedal.

Sparťané ve slavnostní atmosféře získávali převahu a v polovině první půle si vytvořili několikaminutový tlak a tři šance. Sörensenův přímý kop vyrazil brankář Staněk, který si následně poradil i s Krejčího hlavičkou. Následně Vitík hlavičkoval těsně mimo. Na opačné straně upadl těsně před pauzou ve vápně Vydra, ale penalta se nekopala.

Po ospalém začátku druhé půle v 58. minutě hosté otevřeli skóre. Kalvach těsně za vápna zády k brance vrátil míč do vápna a nabíhající Vydra z voleje poslal míč přesně k tyči. Jednatřicetiletý útočník si připsal čtvrtou branku od příchodu do Plzně a první od začátku dubna.

Sparťané si porážkou nechtěli pokazit oslavy a tlačili se za vyrovnáním. V 62. minutě před Kuchtou po centru z levé strany zasáhl Staněk a odchovanec Letenských si pak poradil i s šancí Krejčího. Plzeňský gólman se překonával, v 72. minutě zlikvidoval i Kuchtův únik.

Domácí už srovnat nedokázali a po předchozích dvou vítězstvích s Plzní ve třetím vzájemném utkání této sezony poprvé prohráli. V 83. minutě se dostal na trávník i Čvančara, který přišel o závěr ročníku kvůli zranění, a také uzdravený Čelůstka.

V 84. minutě musel rozhodčí Volek na chvíli přerušit zápas, neboť řada fanoušků za jednou z branek, kde sídlí "kotel", přelezla z tribuny k postranní čáře. Sudí pak následně raději ukončil utkání hned po uplynutí 90. minuty a tisíce sparťanských příznivců vběhly v euforii na trávník.