Nominace na Faerské ostrovy a Černou Horu? Barák chybí, Jugas se vrací po 5 letech, nováčkem je Matoušek

Nominace na Faerské ostrovy a Černou Horu? Barák chybí, Jugas se vrací po 5 letech, nováčkem je Matoušek

Trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý povolal na červnové zápasy na Faerských ostrovech a v Černé Hoře jednoho nováčka ofenzivního univerzála Jana Matouška z Bohemians 1905. Po pěti letech se do národního celku vrací obránce Jakub Jugas, v týmu se poprvé sejdou bratři Michal a Lukáš Sadílkové. Nečekaně schází středopolař Antonín Barák. Reprezentace to oznámila na dnešní tiskové konferenci.

Český tým 17. června v Tórshavnu nastoupí proti Faerským ostrovům ke třetímu utkání kvalifikace mistrovství Evropy. O tři dny později se Šilhavého svěřenci představí v přípravě v Podgorici. Reprezentační kouč povolal 25 hráčů, po úvodním duelu na Faerských ostrovech se od mužstva odpojí šestice Vladimír Coufal, Tomáš Holeš, David Jurásek, Václav Jurečka, Ladislav Krejčí mladší a Jan Kuchta.

Matoušek v minulosti hrával za reprezentační jednadvacítku, poté ale dlouho nenaplňoval roli velkého talentu. Pětadvacetiletý ofenzivní univerzál se dostal do formy až v této sezoně, v níž šesti góly pomohl Bohemians 1905 ke čtvrtému místu v lize a prvnímu postupu do evropských pohárů od rozdělení federace.

"V sestavě nám chybí rychlostní typy. (Zraněný) Jakub Pešek byl takový typ. Honza Matoušek podával v Bohemce velmi dobré výkony, je přesně ten rychlostní typ útočníka, umí dát gól. Bohemka se i s jeho podílem dostala do pohárů, takže jsme ho povolali," řekl Šilhavý.

Jednatřicetiletý stoper Jugas si dosud připsal za reprezentační "áčko" dva starty v červnu 2018. "Jakub odehrál velmi dobrou sezonu, známe ho ze Slavie. Skvělý kluk, pracant, vždy na hřišti nechá všechno. Bude tady po dlouhé době, poprvé po pěti letech. Uvidíme, jak na tom je," uvedl Šilhavý.

Kvůli vleklému zranění chybí nejlepší střelec aktuálního kádru útočník Patrik Schick. Další ze stabilních členů mužstva Barák, který má v národním celku na kontě 37 startů a osm branek, vypadl z jiných, blíže nespecifikovaných důvodů.

"Není to ze zdravotních důvodů. Včera jsem s ním hovořil před tiskovkou, abych mu oznámil, že tentokrát v nominaci chybí. Chápeme, že kolem této nenominace bude spousta diskuzí. S Tondou jsme mluvili několikrát na posledních srazech a říkali jsme si, které věci se nám nelíbily a které je třeba zlepšit. Chování v týmu z pohledu Tondy nebylo vždy úplně správné, takže to dospělo k takovému rozhodnutí, že jsme ho vynechali na nadcházející sraz," poznamenal Šilhavý.

Na Stínadlech si přejí, aby byl Frťala Fergusonem teplického fotbalu. Řeší se i prodej českému zájemci