Chápu tomu, že Vyškov razí něco trochu jiného. Pro český fotbal to však dobrý směr není, říká Pulpit

Chápu tomu, že Vyškov razí něco trochu jiného. Pro český fotbal to však dobrý směr není, říká Pulpit
ROZHOVOR

Právě dnes vpodvečer se rozhodne o tom, které týmy si v baráží zajistí účast v první lize a které budou v příští sezoně hrát o patro níž. Jak vidí situaci uznávaný trenér Martin Pulpit? A co si myslí o strategii, kterou razí Vyškov s africkým majitelem Kingsleym Pugongem?

Dle výsledku z duelu (0:2) v Příbrami se zdá, že mezi ní a Pardubicemi je prakticky hotovo. Vidíte to stejně?
Každý zápas začíná za stavu 0:0. Ač se ale hráči Příbrami snažili si v prvním utkání zajistit dobrou výchozí pozici pro odvetu, rozdíl mezi první a druhou ligou byl přece jen dost znát. Pardubice hru kontrolovaly a zaslouženě zvítězily.

V čem nejvíc?
V herní stránce obou mužstev, v pohybu a rychlosti. Pardubice na tom byly zkrátka lépe.

Ukazuje se, že svou kvalitou do baráže ani nepatří?
Kdyby se jim povedl podzim, tak ji nehrají. Právě ten je poslal do baráže.

Trenér Radoslav Kováč si po zápase hodně chválil brankáře Jaroslava Markoviče. Jak se jeho výkon líbil vám?
Podle mě moc těžkých situací v zápase neměl. Když však ano, řešil je ku prospěchu mužstva. Tak uvidíme, jak se mu bude dařit v odvetě.

O poznání zajímavější by to dnes mohlo být mezi Vyškovem a Zlínem. Tam to ještě rozhodnuté určitě není…
Ta samozřejmě ne. Na druhou stranu si však myslím, že pokud Zlín naváže na koncentrovaný výkon z posledního duelu nadstavby v Brně, zajistí si takový výsledek, jenž mu zaručí účast v nejvyšší sezoně i pro příští rok.

Mohou důležitou sehrát zkušenosti trenéra Vrby? V tom smyslu, že on tyhle zápasy prostě umí?
Jasně, ještě důležitější však bude to, jak jeho pokyny budou plnit hráči na hřišti. Když jeho myšlenky zrealizují správně, tak se udrží. Koneckonců by jim mohlo pomoci i to, že dlouho byli odepsaným týmem. Takovým plíživým, hadím způsobem se ale nakonec dokázali dostat na barážové příčky. Byla by jejich velká škoda, kdyby ligu nezachránili.

Mimochodem, co říkáte na Vyškov a jeho strategii, jež je založena výhradně na hráčích z ciziny?
Mají na to právo, pro český fotbal to však ideální cesta není. Hlavně v druhé lize by mělo hrát hodně českých talentů, kteří by pak byli k dispozici klubům z ligy první, potažmo i české reprezentaci. Vyškov má zahraničního majitele. Chápu tomu, že razí něco trochu jiného. Jsem si jistý, že má v klubu svého styčného důstojníka, jenž to na základě jeho pokynů řídí. Znovu ale říkám, že pro český fotbal jako takový to dobrý směr není.

Afričan Kingsley Pugong šéfuje Vyškovu na dálku. Zažil jste ve své kariéře něco podobného?
Já ne, ve světě to ale zase nic tak neobvyklého není. Třeba Trenčín řídí šéf z Holandska. Může být, jen je taky pravda, že obecně je ve slovenském fotbale cizinců už trochu moc. Obávám se, že postupně na to začne dojíždět i slovenská reprezentace.

A jak se vám vlastně líbí samotná baráž? Souhlasíte s tím, jak je nastavena?
I ve čtvrtek se ukázalo, že lidi to zajímá, na stadiony jich přišlo celkem dost. Pro fotbal je to jen dobře, myslím, že by to mohlo vydržet i dál. Pro druhý tým FNL se to sice může zdát trochu kruté, protože dřív postupoval přímo, ale teď je to holt takhle nastaveno. LFA se nějak rozhodlo a je třeba to respektovat.