Lídr čistých kont Vajner: Zůstávat v Jablonci nemělo smysl. Trenéry repre jsem asi nezaujal

Lídr čistých kont Vajner: Zůstávat v Jablonci nemělo smysl. Trenéry repre jsem asi nezaujal
ROZHOVOR

Nikdo nezapsal ve druhé lize více nul. Moc se o něm ale nemluví. Tomáš Vajner za sebou má povedený skok ze třetí ligy do druhé. V létě udělal zásadní rozhodnutí, kdy neprodloužil smlouvu v Jablonci. Na zkoušce v Líšni zaujal a zapsal parádní sezonu. Reprezentace mu ale zatím souzena není. O tom i mnohém dalším se skromný brankář rozpovídal pro eFotbal.cz.

Postup do baráže sice Líšni nevyšel, nicméně jak bys hodnotil ročník z týmového hlediska?

Hrozně těžce si mi to hodnotí. Před sezonou bych páté místo možná i bral. Nicméně po tom průběhu, kdy jsme byli půlku soutěže na čele a prakticky celý ročník jsme neopustili barážové pozice, je celkové umístění zklamání. Alespoň pro mě.

Musím se zeptat i na osobní hodnocení, jelikož jsi ovládnul soutěž gólmanů a zapsal jsi nejvíce čistých kont. Čekal jsi vůbec tak dobrou sezonu? 

Já jsem naskočil do přípravy až nějak v jejím průběhu, takže jsem ani moc přípravných utkání s týmem neodchytal. Prvních 90 minut jsem měl až v generálce proti Slavii, kterou jsme porazili. Takže po tom zápase jsem nám opravdu věřil. Navíc Líšeň už předtím dvě sezony hrála špičku ligy, i to samo o sobě něco říká. A abych odpověděl na čistá konta: Před prvním zápasem na Dukle jsem si do poznámek dal za cíl jich mít patnáct, tak se o to pokusím příští sezónu. 

Výborné základy jsi položil hned v prvních kolech, V prvních osmi zápasech, do kterých jsi nastoupil, jsi dostal jen dva góly. K tomu šest čistých kont. To byla fantazie!

A to ještě třeba dodat, že jeden z těch gólů padl po mém pokusu udělat kličku útočníkovi Vlašimi. (smích) V tu dobu nám to šlapalo jako hodinky. Všechno nám vycházelo, všechno nám tam spadlo. Škoda jen, že nám to nevydrželo déle. 

Celou kariéru jsi strávil v Jablonci, který ti dopřál i jeden ligový start. Jak na to období tam vzpomínáš?

Tak dopřál bych úplně neřekl. Kdyby se Honza Hanuš s Vlastou Hrubým nezranili, pochybuju, že bych ten start měl. Ale i to se na druhou stranu počítá, už mi ho nikdo nevezme. A jinak vzpomínám na spoluhráče a trenéry z Jablonce jedině v dobrém. Mám tam spoustu kamarádů, se kterými jsem stále v kontaktu. 

Musím se zeptat na poslední rok či měsíce v Jablonci. Rostla frustrace, že nedostáváš šance?

Tak samozřejmě jsem se už chtěl a potřeboval posunout. Bylo mi 21 a chytal jsem v ČFL za B-tým. V A-týmu jsem postupem času dotáhnul výkonnostně kluky vedle sebe a byl bych sám proti sobě, kdybych nechtěl víc. Do posledního kola jsme se zachraňovali, takže tam žádný prostor na výrazné změny, ještě k tomu na brankářském postu, nebyl.

Po sezoně ses ocitnul bez smlouvy. Trenér Valachovič prozradil, že tě doporučil Jan Silný. Měl jsi i nějaké jiné nabídky?

Samozřejmě tím, že mi v Jablonci končila smlouva a nedostal jsem prostor, který jsem potřeboval, tak jsem prodlužovat ani nechtěl. Nabídky jsem měl, ale na poslední chvíli to spadlo z různých důvodů. Pak jsem se náhodou potkal v Jablonci se Silákem a tam se to všechno upeklo. Druhý den jsem volal s trenérem a rázem jsem byl na cestě do Brna.

Jaký byl vůbec tvůj plán? Hlavně druhá liga?

Rozhodně. Odchytal jsem něco v ČFL, kde jsme hráli dva roky o postup, takže logickým posunem byla druhá liga.

Jde o citlivější téma, ale nelze se nezeptat. Nejlepším gólmanem druhé ligy jsi byl dle čísel ty. Mediálně propíraní jsou ale jiní. Jak to vnímáš?

Ono je potřeba si říct, že hodnocení brankářů podle čistých kont také úplně relevantní není. Já chytám v týmu, který vychází z pevné obrany, tak je samozřejmě předpoklad čistých kont u nás větší než u týmů s útočnými filozofiemi. Kluci přede mnou pracovali skvěle. A co se týče médií, tak to asi nijak nevnímám. Asi narážíte na Tondu Kinského, který je teď všude. Chytali jsme proti sobě dvakrát a chytal skvěle. Dotáhl Vyškov do baráže, což se mně nepovedlo, takže oprávněně se mu dostává kreditu. 

Nejsi zbytečně skromný? Například Kinský chytal ve Vyškově už na jaře, ty jsi do týmu přišel po létě plném nejistot a bez zkušeností s druhou ligou.

Tak asi jsem to měl o něco složitější. Tonda šel ze Slávie na hostování, kde je vždy nějaká dohoda o minutáži. Mně samozřejmě nikdo negarantoval, že budu jednička, musel jsem si to vydobýt. První sezónu jsem neměl špatnou. Teď už ale vím, do čeho jdu a výkony snad budou jen lepší.

V současnosti se dost řeší EURO do jednadvaceti let. I přes výbornou sezonu jsi nebyl vůbec v okruhu spekulací o nároďáku. Ozvali se ti třeba trenéři v průběhu ročníku?

Mně osobně ne. Agent s nimi mluvil hlavně na podzim, kdy se jak týmu, tak mně opravdu dařilo, ale bohužel. Teď na jaře jsme o tom taky mluvili, v náhradnících figurovali i kluci ze druhé ligy, takže tak daleko to být nemohlo.

Zmiňuješ, že nějaké kontakty proběhly. Bylo to spíše zdvořilostní, nebo šel cítit reálný zájem?

Do nominace bylo podle mě daleko. Spousta kluků v mém věku na podzim chytalo i ligu. Navíc tam máte Matěje Kováře s Vítězslavem Jarošem, takže se tam dostává opravdu těžko. Nicméně v náhradnících jsem se objevit alespoň jednou mohl. Asi jsem trenéry natolik nepřesvědčil, nevím. 

Jak jsem říkal, máš za sebou velmi vydařený ročník. Registruješ možné zájemce z jiných klubů?

Tak ty statistiky nějaký zájem vyvolávají, ale nic bych teď nechtěl konkretizovat.