Jméno Jugas je už zase v kurzu! Jsem plný odhodlání. Nic není víc než připojit se k reprezentaci, říká stoper Cracovie

Jméno Jugas je už zase v kurzu! Jsem plný odhodlání. Nic není víc než připojit se k reprezentaci, říká stoper Cracovie
ROZHOVOR

Prožívá jedno z nejšťastnějších životních období. Fotbal jako takový s tím sice nemá příliš společného, alespoň mu však tenhle skvělý pocit nekazí. Vlastně právě naopak. Po sérii smolných zranění se jeho zdraví umoudřilo, nechalo ho hrát. A jde mu to hodně dobře. Dokonce natolik, že se jednatřicetiletý stoper Jakub Jugas vrací do české reprezentace. Dlouhých pět let ho pozvánky míjely, teď ho čeká lehce nepopulární posezonní cyklus. Tedy 17. června evropská kvalifikace na Faerských ostrovech, o tři dny později příprava v Černé Hoře.

Sice ne tak zvuční soupeři, ale pozvánka do národního týmu se vždycky počítá. Notabene pokud jste ho už příliš dlouho sledoval jen v televizi.

“Samozřejmě jsem moc rád, že se vracím zpátky do reprezentace. Úplné překvapení to pro mě ale nebylo. Už ke konci sezony jsem komunikoval jak s panem Šilhavým, tak i s panem Pešírem, od nich jsem věděl, že mě mají v širší nominaci. Jen jsem tehdy samozřejmě netušil, že nakonec budu i v té konečné. Fakt mám z toho velkou radost, beru to jako zajímavou šanci. Manželka je sice ráda o poznání méně, ale to se nedá nic dělat. Nároďák se neodmítá,“ pousmál se spolehlivý zadák polské Cracovie.

Že se po pěti letech vrací zpět do služeb vlasti, bere v první řadě jako ocenění své kvalitní práce. Také coby odměnu za všechny zdravotní problémy, jimiž si prošel. “Kdysi byly mé ambice samozřejmě trochu větší, na akce nároďáku jsem chtěl jezdit pravidelně. Jenže přišly různé úrazy a přednost dostávali mladší hráči, neměl jsem to nikomu za zlé. Jsem šťastný, že jsem nominaci dostal alespoň teď. Jsem plný odhodlání, nic není víc než připojit se k reprezentaci. Na prvním místě je však pro mě týmový úspěch. Nějaké osobní ambice případně až potom,“ zdůraznil Jugas, který se trenéru Šilhavému bude spolu s ostatními hlásit už dnes.

A bere to s pokorou. Dobře ví, ve svém věku z něj reprezentační lídr pro dlouhé časy už asi nebude. “Určitě se najdou i mladší a perspektivnější kluci, než jsem já. Pokud ale dostanu šanci, hrát budu s nezatíženou hlavou. Chci předvést takový výkon, abych se v širší nominaci udržel dál. Pro mě je to pocta. Že bych ale sám sebe dostával zbytečně pod tlak, to určitě ne,“ konstatoval důrazný obránce, který týdny před nástupem na reprezentační frontu trávil doma na Moravě. A o jednoho člena rodiny tam bylo víc.

“Jelikož se nám před třemi týdny narodila druhá dcera, bylo to teď pro mě hodně rodinné. A přiznávám, že i lehce náročnější. První dcerce je dva a půl, takže zatím lehce hledáme ten správný rytmus. Ale samozřejmě si nestěžujeme. Je to radost i starost. Ta radost je však mnohonásobně větší,“ rozzářil se Jugas.

Ten s Cracovií obsadil sedmé místo polské ligy, ještě tam má na rok smlouvu. Vrátí se pak do Česka? “Uvidíme, zatím je to zcela otevřené. V tuhle chvíli bych to tak i nechal. Soustředím se pouze na to, abych v Cracovii dokončil stávající kontrakt. Pokud mi pak nabídnou nový, myslím si, že se bránit nebudu. Ale třeba přijde nějaká zajímavá nabídka z české ligy a přiměje mě vrátit se hned zpátky. Uvidíme. Sám na sobě ale občas cítím, že návrat do Čech se už blíží,“ uzavřel bývalý hráč Slavie či Liberce. 

Lídr čistých kont Vajner: Zůstávat v Jablonci nemělo smysl. Trenéry repre jsem asi nezaujal