Proč Slovácko na trhu mlčí? Místo investic se krčí v koutě

Proč Slovácko na trhu mlčí? Místo investic se krčí v koutě
GLOSA

Pro fanoušky Slovácka to není příjemný pohled. Konkurenti kolem zbrojí, Jablonec staví skoro nový tým, Baník vítá jednu posilu za druhou. Modrobílí však zatím přivedli jen Milana Heču. 

Slovácko se díky trpělivé práci a mistrnému počínání trenéra Martina Svědíka vyškrábalo z ligového suterénu mezi špičku ligy i do evropských pohárů. Už dávno to není tým, který chce mít třicet bodů a klid před sestupem.

Ambice jsou vysoké. Jednání na přestupovém trhu ale nikoliv, alespoň zatím. Přitom to mělo být tohle léto, kdy mělo Slovácko investovat.

Proč? Má to vícero důvodů. Jedním z nich je loňský příchod velkého investora v podobě firmy Solar Global. Zaznívalo, že by majitelé rádi stanovili rozpočet tak, aby byl na stejné úrovni jako sportovní výsledky klubu. Nevypadalo to tedy, že by měly být finance problém.

Druhou věcí je úspěšné tažení Evropu. Slovácko vydělalo dle slov ředitele klubu Petra Pojezného zhruba sto milionů korun, přičemž po nákladech mělo zbýt 50 milionů. Další plusovou položkou by pak měl být příjem za prodej brankáře Filipa Nguyena.

Zajímaví hráči ale na jih Moravy nepřichází. Respektive skoro žádní. A fanoušci se začínají ptát, proč tomu tak je. Ostatně, nejen oni. Trenér Svědík několikrát před přípravou veřejně burcoval, že je třeba přivést až pět hráčů. Zatím má trenér jen brankáře Milana Heču, který přišel zdarma.

Když Svědík v zimě podepisoval novou smlouvu, asi měl trochu jiná očekávání. Má totiž "starý tým". Jistě, je velmi kvalitní, na další sezonu to bude stačit. Ale co pak?

Je veřejným tajemstvím, že skončí opory Michal Kadlec a Milan Petržela. Další pilíře sestavy nemládnou, naopak. Jan Kalabiška má šestatřicet, Petr Reinberk o dva roky méně, Vlastimil Daníček 31 let, Stanislav Hoffman 33 let. Danielu Holzerovi a Marku Havlíkovi za rok končí smlouvy – a jak jsme v minulých letech viděli v případě Václava Jurečky či Michala Tomiče, není to žádná nová situace, klidně mohou odejít.

Kdyby se z nich někdo v sezoně zranil – hovoříme teď o zadních řadách – bude se to horko těžko lepit. Náhrady v týmu téměř nejsou. To není vykřičník jen pro následující ročník, ale především na nadcházející ročníky.

Kdyby teď vedení Slovácka přivedlo mladé hráče, mohli by od tak zkušených borců získat neocenitelné zkušenosti. Takto bude za rok muset přijít někdo, kdo bude "hotovým fotbalistou".

Jistě, přestupové období je ještě otevřeno dlouhé měsíce, ale při náročnosti Svědíka je velmi obtížné se prosadit hned po příchodu. Hovořit by o tom mohl stoper Tomáš Břečka nebo hráči do ofenzivy Ondřej Mihálik a Patrik Brandner. Všichni tři, kteří přišli do týmu loni v létě, se zatím jeví jako střela mimo.

Nikdo přitom nemluví o tom, aby do Uherského Hradiště chodily hvězdy za desítky milionů. Třeba ve druhé lize běhá spousta zajímavých borců. Solidně se zatím jeví Kim, kterého Slovácko koupilo v zimě z Dukly. Ale spousta jmen utekla. Jan Suchan, Patrik Schön, Abdullahi Tanko, Alexis Alegué apod., ti všichni mají ligový potenciál a do svých klubů přišli zadarmo, případně za nižší jednotky milionů korun.

Častým argumentem, proč Slovácko neposiluje, je dle slov ředitele klubu Petra Pojezného lokalita, tedy velká vzdálenost od Prahy. Není to ale jen chabý argument? Proč loni přišel Libor Kozák nebo Ondřej Mihálik, tedy velká jména (úspěšnost jejich působení dejme stranou)? Proč před pár dny ulovil Zlín střelce sedmi ligových branek z minulé sezony Filipa Žáka, proč do Karviné přijde Michal Doležal?

Nemá cenu vodit hráče, kteří do Slovácka nechtějí a přeplácet je, ale proč se tedy nesoustředit například i na hráče ze Slovenska? Nebo ze druhé ligy? V Líšni je zajímavý stoper Černín, nedaleko od Uherského Hradiště ještě před půl rokem běhal třeba Vasil Kušej.

(Ne)počínání Slovácka zatím působí velmi zvláštně. Jak tohle dopadne? To asi netuší ani na Slovácku.