Věřím tomu, že Plzeň potřebuje jen čas. To Sparta musí přidat v ofenzivě, Kuchta je z formy, podotýká expert Palička

Věřím tomu, že Plzeň potřebuje jen čas. To Sparta musí přidat v ofenzivě, Kuchta je z formy, podotýká expert Palička
ROZHOVOR

I s úvodním duelem druhého předkola Evropské konferenční ligy absolvovala Plzeň v nové sezoně už tři zápasy, zatím ale nezáří. Hlavně v ofenzivě se tým trápí, naposledy se viktoriáni nechali gólem v nastavení obrat o dva body Hradcem Králové. Jaký názor má na pomalý rozjezd Západočechů trenér Vlastimil Palička? A co říká na Spartu, Slavii či Teplice?

Ve třech soutěžních zápasech nové sezony Plzeň ještě nevyhrála, naposledy ztratila dva body s Hradcem Králové. Jak velkým zklamáním jsou její výsledky pro vás osobně?

"Pro mě osobně to zklamáním je. Před sezonou jsem říkal, že Plzeň bude pod trenérem Koubkem určitě lepší než v minulé sezoně. Byl jsem přesvědčený, že letní změny v kádru mužstvu prospějí, ale bohužel se tak zatím neděje. Současný fotbal potřebuje lepší součinnost všech hráčů, třeba si jen musíme chvíli počkat. Je ale pravda, že takhle rozpačité výkony Viktorky jsem rozhodně nečekal. Měl jsem za to, že pražským “S“ bude šlapat na paty hned od začátku."

Během přípravy působila Plzeň jako pokropená živou vodou, na startu ročníku jí ale drajv schází. Máte stejný názor?

"Myslím si, že problémů tam může být víc. Přestože je Tomáš Chorý odchovancem Sigmy, kde já 17 let pracoval a jsem Olomoučák tělem i duší, nemyslím si, že je to ideální typ útočníka pro současný fotbal. Je skvěle silově vybavený, skvělý ve vzduchu, což hodně uplatňoval při standardních situacích, Plzni ale na hrotu chybí někdo pohyblivější. Myslel jsem, že by tuhle roli mohl plnit Vydra, jenže zatím to moc nefunguje. Ale přišel nový trenér a samozřejmě je možné, že všechno potřebuje jen čas. Stejně jako ho loni potřeboval i trenér Priske, jehož Sparta také nevítězila hned od začátku. Jsem přesvědčený, že to je i případ Plzně. Že se její kvalita i práce trenéra Koubka postupně projeví. Jen je třeba, aby jim ten vlak neujel až moc daleko."

Ujet jim může hlavně v Evropě, kde je teď čeká odveta na půdě kosovské Drity. Bude to zápas, který Plzeň pohřbí, nebo nakopne?

"Kdybych měl křišťálovou kouli, podívám se do ní a hned vám to řeknu (směje se). V prvním zápase se ale na Plzni projevila neschopnost v útočné fázi, jinak byla její převaha celkem znatelná. Znovu říkám, že věřím tomu, že se Viktorka výrazně zvedne. Jestli se tak ale stane už teď ve čtvrtek, to bohužel fakt netuším."

Ani Sparta nezáří, ale v lize zatím dokázala dvakrát vyhrát…

"To sice ano, ani samotní hráči ale nebyli z výsledku ve Zlíně moc nadšení. Myslím, že je to tak správně. Šlo o hodně šťastné vítězství, podpořené hodně přísným pokutovým kopem, žádný velký důvod ke slavení. Myslím, že se projevuje to, že zatímco Slavia má svůj fotbal založený na výstavbě hry, Sparta spíš na presinku. Na to, že dostává pod tlak soupeře s míčem. Když však proti ní nastoupí soupeř v hlubokém defenzivním bloku jako teď Zlín, tak má Sparta potíže. Byla to vyloženě šťastná výhra, i taková se ale počítá."

Co jste říkal na ten pokutový po ruce Martina Cedidly?

"Byl v tom obrovský kus smůly. Navíc je třeba říct, že v 16. minutě zápasu Plzně s Hradcem udělal úplně tu stejnou ruku Lukáš Hejda, ale rozhodčí to nepískl. Jsou to zkrátka situace ano i ne a tentokrát to pomohlo Spartě."

Předpokládám ale, že aby se Sparta dostala do Ligy mistrů, bude muset přeřadit na vyšší rychlost…

"To určitě ano, hlavně tedy ve finální části. Čvančara totiž odešel do Německa a Kuchta je z formy, což se projevilo už v těch přípravných zápasech. V ofenzivě tak Sparta musí přidat. Někdy ale stačí změnit rozestavení a všechno se otočí, jako se to Brianu Priskemu povedlo už loni. Mančaft Sparty je zkušený a dokáže si sám vyhodnotit, že je třeba zabrat."

Asi není těžké odhadnout, že Slavia se vám na startu ligy líbí z té top trojky nejvíce…

"Dlouhodobě říkám, že Slavia hraje evropský fotbal. Vidět to je i na tom, že spousta hráčů, co tam přijde, v Edenu neuspěje. Třeba takový Petr Hronek. Skvělý a silový fotbalista, jenž byl hodně platný Bohemce, ale pro Slavii až tak platný bohužel není. Systém Jindry Trpišovského totiž spočívá v tom, aby se tým dokázal kvalitou a v dostatečném počtu hráčů prokombinovat od brankáře až do vyložené šance. Samozřejmě občas přijde ztráta balónu, ale není jich moc. Navíc má Slavia mimořádně široký kádr a zápasy mohou rozhodovat hráči z lavičky, jako se to daří teď Mojmíru Chytilovi. Já tvrdím, že pokud se Slavia vyvaruje zbytečných chyb alá derby a vlastní gól Ousoua, tak bude hodně dobrá. Hraje totiž nejlepší fotbal v lize."

A co říkáte na Teplice, které po dvou zápasech mají šest bodů?

"Musím pochválit trenéra Teplic Zdenka Frťalu, který má stejně jako Jindra Trpišovský jednu hodně silnou stránku. Umí komunikovat s hráči, což je strašně důležitá věc. Vytváří se tím celková atmosféra v kádru a znát to bylo už v minulé sezoně, kdy trenér Frťala vytáhl mužstvo k záchraně. Nebyla to žádná náhoda, v klubu odvádí fakt skvělou práci."

Most na vzestupu. Investuje do technologií, poměřuje se s Německem. Chceme mladý kádr, dodává šéf klubu