Straka: Slavia je první, protože jako jediná zvládla zápasy na hraně. V tom je třeba rozdíl mezi ní a Plzní

Straka: Slavia je první, protože jako jediná zvládla zápasy na hraně. V tom je třeba rozdíl mezi ní a Plzní
ROZHOVOR

Další ligové kolo české nejvyšší soutěže je za námi a pražská Sparta poprvé v nové sezoně klopýtla. Remíza 1:1 s Teplicemi ještě není takovým problémem, neboť do konce zbývá ještě spousta kol, avšak mnohem více mrzí vyřazení z bojů o Ligu mistrů. Zaváhání úřadujícího mistra využila v tabulce Slavia, která neodmítla možnost dostat se do čela. Bylo to na úkor ostravského Baníku, jehož herní i výsledková pohoda opustila již před dávnem. Nejen o tom padla řeč v rozhovoru pro eFotbal.cz s Františkem Strakou.

Celkově má Sparta za sebou dost neúspěšný týden, po vypadnutí s Kodaní přišlo zaváhání na Stínadlech. Měla by si z toho začít dělat těžkou hlavu, nebo se to prostě jenom špatně sešlo?

Těžkou hlavu by měla mít hlavně z toho, co se stalo v odvetě s Kodaní. Kluci byli totiž jasně lepší, postup měli ve svých rukou. Že se i tak nepodařil, byla obrovská škoda pro ně i pro celou Spartu. Letos na Ligu mistrů měla.

Mrzet musí i ztráta v Teplicích, zvlášť když přišla pět minut před koncem…

Mrzí to, ale nedělal bych z toho žádnou paniku. Tyhle výsledky liga občas přináší, ani historicky se navíc Spartě v Teplicích nikdy dobře nehrálo. Bohužel to platilo i teď.

Už v minulé sezoně si Teplice vyšláply na Spartu, Slavii i Plzeň, v té aktuální v tom směle pokračují. Čím to je, že se jim na tyhle české velkokluby tolik daří?

Je to proto, že tyto týmy tam přijedou hrát fotbal. Tvořit hru, snažit se hrát za každou cenu ofenzivně. Teplice mají hru založené na obraně a rychlém presinku, tenhle styl jim tedy absolutně vyhovuje. Horší to je, když přijede někdo slabší, zaleze a tvořit mají ony. To je pro ně mnohem větší problém.

Co jste říkal na vyloučení Ladislava Krejčího. Hodně přísné, mám pravdu?

Přísné to určitě bylo, taková je pravda. Láďa však do faulu jít nemusel. Dle mého názoru mu stačilo se na soupeře napojit a z šance by ho vytěsnil, navíc tam byl ještě gólman. Celkově to rozhodnutí Ládi tentokrát nebylo moc šťastné.

Štěstí měly zato Teplice, jdou mu ale naproti. Co říkáte na to, jak se letos zvedly?

Vidím za tím skvělou práci trenéra Zdenka Frťaly, je to jeho podpis. Zlepšil organizaci hry, nasazení i disciplínu, naučil mužstvo bránit. Už to není žádný hurá fotbal, ale maximální zodpovědnost. Myslím, že to říkali i sami hráči, že někdo jako Frťala tam prostě dřív chyběl. Teplice fakt pozvedl, podle mě nebudou mít letos problémy se záchranou.

Ligu vede Slavia, která o víkendu porazila 1:0 Baník. Je to podle vás nejlepší tým soutěže?

Slavia je první, protože jako jediná dokázala vyhrát zatím všechny své zápasy. Tedy i ty, které byly na hraně jako teď ten s Baníkem. V tom je rozdíl mezi ní a třeba Plzní, i ta se ale zvedá. Za pět kol může být vše jinak.

Po hodně těžkém zranění se o víkendu objevil v dresu Slavie nestárnoucí Jan Bořil. Čekal jste, že se dokáže ještě vrátit zpátky?

Honza je fakt držák, napsal další velký příběh. Tihle zkušení kluci se dokáží vrátit skoro vždycky, kromě fotbalových schopností mají totiž ještě jednu důležitou věc. Obrovské srdce. Honza to dokázal i teď a já mu to hrozně přeji. Je skvělé ho vidět zpátky.

Kdo se zpátky do formy ještě pořád nedostal, to je právě Ostrava. Trvá to už nějak dlouho, co Baník není Baníkem. Jak velkým zklamáním jsou jeho výsledky pro vás osobně? A kde je vlastně chyba?

Baník je pořád hodně velký klub. Jeho cíle jsou nastavené úplně jinak, než jaká je realita. Klub má majitele, co to finančně hodně drží, na kterého si tam nemůže vůbec nikdo stěžovat. Podle mě je chyba ale v tom, že Baník až moc snadno ztrácí skutečné osobnosti. Že nedokáže udržet top hráče. Alespoň ne tolik jako v minulosti. Když teď někdo vystřelí, většinou jde rychle pryč, přitom jen tihle hráči mohou pozvednout celý klub. Není dobře, když odchází hned jinam.

A ještě pojďme k Českým Budějovicím, které po katastrofálním vstupu do sezony porazily 3:0 Bohemians. Jsou už z nejhoršího venku?

To bych neřekl, jedno vítězství vám sezonu neudělá. Určitě je to ale pro kluky obrovské povzbuzení, motivace do další práce. Tenhle zápas byl pro ně strašně důležitý, všichni čekali, co se v něm stane. Zvlášť když narazili na silnou Bohemku. Nakonec ji porazili o tři góly, ještě cennější ale je, že udrželi nulu vzadu. Po těch neskutečných přídělech na startu sezony je právě tohle to, co tolik potřebovali. Vážně veliké povzbuzení do dalších bojů. Určitě si ale nikdo v Dynamu nemyslí, že jedno vítězství všechno špatné zažehná. Je třeba tým stabilizovat, aby dokázal bodovat pravidelně. To je nejdůležitější a všichni to vědí. Vítězství nad Bohemkou je k tomu může nakopnout, klíčová bude ale celková stabilizace.