Lepšího Sparta nemá, nabízet Kuchtu k prodeji mi přijde dost předčasné, teď není čas na hysterii, varuje Siegl


Lepšího Sparta nemá, nabízet Kuchtu k prodeji mi přijde dost předčasné, teď není čas na hysterii, varuje Siegl


Útočníků kvalit Jana Kuchty v české lize moc neběhá, ve Spartě jakbysmet. I proto za něj v létě poslala do Ruska desítky milionů korun, i proto to byl od začátku útočník týmu číslo jedna. Možná jím stále je, minimálně navenek to tak ale už nepůsobí. V Záhřebu šel do hry na posledních 30 minut, následný zápas s Karvinou proseděl na lavičce celý. Hraje v tom roli pokles formy, složitá lidská povaha? Nebo jen zdravotní stav, nutnost dát se zcela do kupy? Těžko říct. A zcela jasno v tom nemá ani ten, kdo na Letné střílel góly dlouhá léta před Kuchtou. Jak se na to dívá slavný Horst Siegl, kdy ho Sparta tolik zklamala či co si myslí o Adamu Karabcovi? O tom všem mluvil legendární snajpr v rozhovoru pro eFotbal.cz.

“Samozřejmě se o teď o Kuchtovi hodně píše, tohle téma všechny zajímá. Četl jsem, že se Honza příliš nelíbil trenérovi, že byl snad trochu nemocný. Ale vyrojila se i spousta dalších věcí a težko říct, které z nich jsou pravda. Zato jsem si zcela jistý, že pro odvetu s Dinamem Záhřeb bude Kuchta zpátky v sestavě. Sparta nemá lepšího útočníka než on, tohle asi všichni dobře ví. Co s ním bude ale dál, to opravdu netuším,“ poznamenal Siegl ke kauze, která hýbe děním.

Kuchta na hřišti je totiž trochu jiný než ten na lavici. Třeba ve Slavii roli náhradníka těžce nesl, složitě by ji nejspíš kousal i na Spartě. Nebo ne?  “Od toho je tam trenér a sportovní vedení, oni si musí sjednat pořádek. Když Kuchta bojoval o místo, fungoval v tomhle směru dobře, já sám zvedal ruku proto, aby ho Sparta získala na přestup. Všechno je to ale o tom, jestli ho trenér ukočíruje. A hlavně zda bude Kuchta dávat góly. Pokud ne, šanci dostanou jiní a on to zkrátka musí přijmout,“ podotkl Siegl.

Dokáže si ale vážně představit, že by Kuchta strávil většinu podzimu jen mezi náhradníky? “Všechno je o komunikaci, navíc by Honza měl být Spartě vděčný, že ho vůbec koupila. Sice se říká, že na každém šprochu pravdy trochu, já bych ale jeho situaci hystericky zas tak neviděl. Ve čtvrtek nastoupí proti Záhřebu, to teď musí být to hlavní. Pro něj i celou Spartu. Také je třeba říct, že ještě před pár měsíci táhl mančaft k titulu a z nové sezony je odehráno jen šest kol. Nabízet ho k prodeji mi tak přijde dost předčasné. Alespoň v tuhle chvíli,“ poznamenal Siegl a připomněl, že o jednoho střelce přišla Sparta už v létě. Pokud by se po Tomáši Čvančarovi zbavila i Kuchty, z klasických útočníku by jí zbyli jen Victor Olatunji s Václavem Sejkem. A to je dost málo.

“Na odchod Kuchty Sparta připravena není, ale s tímhle bych zase tolik nekalkuloval. Kdyby se zranil, poradila by si bez něj stejně, navíc tým jako Sparta nikdy nestál na jednom hráči. Platí to i o Kuchtovi,“ dodal elitní kanonýr.

V Záhřebu si ale Sparta hru bez svého snajpra vyzkoušela a výsledek dobrý nebyl. Dveře do Evropské ligy se tam po porážce 1:3 přibouchly nečekaně moc, ve čtvrtek se hraje odveta.

“V tom zápase bylo mužstvo poloviční, já osobně to dokázal jen hodně těžko vstřebat. O Kuchtu však ani tolik nejde. Celkově mi výkon Sparty přišel hrozně odevzdaný, nic takového jsem od ní dlouho neviděl. Jasně, vyřazení od Kodaně mohlo na klucích zanechat šrámy, i tak byl ale výkon Sparty v Chorvatsku neakceptovatelný. Kluci by fanouškům měli proplatit cestu, minimálně lístky. Ještě lepší omluvou by však od nich bylo to, kdyby přes Dinamo postoupili dál,“ konstatoval Siegl.

A omlouvat by se v jeho očích měl i Adam Karabec. Samozřejmě za to, že nesmyslným loktem týmu zkomplikoval nedělní cestu za výhrou nad Karvinou. “Nejvíc tím potrestal sám sebe. Už dlouho bojuje o místo, teď měl šanci se ukázat a až do toho zkratu si vedl fakt dobře. Dal i gól, jenže pak se nechal takhle hloupě vyloučit. Jeho pozici to samozřejmě ovlivní, další prostor se mu teď bude získávat o to hůř. Za mě ale říkám, že už ho měl dávno mít. Jeho samotného musí trápit, že místo toho jen paběrkuje, zvlášť když má na mnohem víc. Jen to ze sebe potřebuje dostat. Musí chtít víc, tahle cesta ho dostane zas nahoru. Ale je to pouze na něm,“ uzavřel Siegl.

Evropská liga získala na důležitosti, mít v ní dva kluby by bylo velkým úspěchem, míní novinář Hovorka

Foto: AC Sparta Praha