Z pohárového hrdiny Olatunjiho se na Letné stává stabilní člen základu a to i díky obětavosti v obranné fázi

Z pohárového hrdiny Olatunjiho se na Letné stává stabilní člen základu a to i díky obětavosti v obranné fázi

Když už se zdálo, že letenská odveta play-off Evropské ligy mezi Spartou a Dinamem Záhřeb pozvolna spěje k prodloužení, dvě minuty před vypršením devadesáté minuty našel Jakub Pešek na pravém křídle Victora Olatunjiho, jemuž se povedlo vyhrát sprinterský souboj a hbitě, byť v pádu, rozhodl o tom, že na vrata druhé nejprestižnější soutěže razantně zabušil právě třináctinásobný šampion Česka.

Nigerijský forvard, jenž oslaví v úvodu příštího týdne čtyřiadvacáté narozeniny, posílil Spartu uprostřed července a do epet. ARENY dorazil jako přímá náhrada za Tomáše Čvančaru, pro nějž si do české metropole přijeli zástupci Borussie Mönchengladbach.

Byť nedostal ve FORTUNA:LIZE bývalý hráč Interu Bratislava či Podbrezové příležitost hned, hlavní kouč Brian Priske z něj měl od prvních tréninkových jednotek dobrý pocit a novinářům vzkázal, že jakmile dožene fyzickou kondici, bude velmi platný. Bylo to logické, Olatunji totiž se Spartou neabsolvoval přípravu a nějaký čas na dohnání manka potřeboval.

Své možnosti však nastínil při svém soutěžním debutu za Spartu ve druhém ligovém kole ve Zlíně. Nejenže za poskytnutou půl hodinu udržel spoustu míčů, ale uměl je i rozdat.

Jeho první trefy v rudém ovšem přišly na úplně jiném poli - tom evropském, kde se mu ve druhé polovině srpna podařilo pokořit obrany Kodaně i zmíněného Dinama Záhřeb.

Po vypadnutí ve třetím předkole Ligy mistrů se do něj sice v interview pro náš server ostře pustila sparťanská legenda Václav Němeček ("Komentátoři ho chválili, mně se ale nelíbil. Jak se v druhé půli dostal do přečíslení a nenahrál volnému Birmančevičovi, to je něco, co já prostě nedokážu skousnout. Taková sobeckost a nefotbalovost, že u mě Olatunji skončil. Je mi líto"), nicméně třeba mu přeci jen ještě odpustí...

Olatunji vs. FORTUNA:LIGA
Slovan Liberec - 18 startů, 1214 odehraných minut, 8 gólů
Sparta Praha - 4 starty, 124 odehraných minut, 0 gólů

Tím spíš, když se ukázalo, že kromě Liberce bude podle všeho střílet branky také v o něco větší konkurenci a hlavně v náročném sparťanském prostředí, kde je tlak na úspěch mnohem větší. Jaké vůbec bylo vyměnit v úvodu letošního roku slunný Kypr za zmrzlý Liberec?

"Sedli jsme si s vedením AEK a shodli jsme se, že pro mě bude nejlepší, když budu co nejvíc hrát. Měl jsem více nabídek z různých klubů i zemí. Ale Liberec o mě stál už v létě. Měl jsem z toho dobrý pocit. Jde o další krok v mé kariéře. Sníh ani zima mi vůbec nevadí, hřeje mě totiž to, že hraju fotbal. První zápasy ani dny ale nebyly lehké. Když žijete někde, kde je pořád sluníčko, a přesunete se někam, kde je sníh, je to těžké. Musel jsem se chvíli adaptovat, to nebudu lhát," neměl problém přiznat v původním rozhovoru pro eFotbal.cz Olatunji, jenž se cítil pod Ještědem velmi dobře hned od první chvíle a to i přesto, že se musel velmi rychle přiučit novému hernímu stylu.

To samé ho následně čekalo také v hlavním městě, ale jak se zdá, už by nic nemělo bránit tomu, aby si na svou stranu získal trenérský štáb i fanoušky také tam. Poslední tři soutěžní zápasy se ho týkala základní sestava ve všech případech a je zřejmé, že už v hierarchii přeskočil další ofenzivní bijce Martina Minčeva i Václava Sejka.

Strůjce sparťanského titulu po devíti letech ticha ho navíc po přejetí Dinama pochválil za zlepšenou defenzivní činnost a možná i to je důvod, proč začal po dohnání kondice dostávat stále větší a větší prostor. "Adaptoval se vcelku rychle. Poslední týdny udělal velký posun, pracuje dobře a má velký vliv na hru. Jsem spokojený, že dal gól, větší radost mi ale dělá jeho obětavost v obranné fázi," vypíchl jeho další přednost Priske, jehož vyjádření zprostředkoval po postupu do základní fáze EL web sparta.cz.

Ještě jako dítě snil Olatunji o Evropě a jejich velkých klubech. Po slovenské, rakouské či kyperské epizodě nyní naplno prožívá druhou kapitolu svého českého příběhu a ani ten ještě nemusí být konečnou. V nedělním sedmém kole bude Sparta bojovat o body v "jeho" Liberci a víte jak to chodí u hráčů, kteří narazí na své bývalé zaměstnavatele - pakliže dostane šanci, kvůli zvýšené motivaci bude ve vzduchu nepochybně viset i jeho první ligový zásah v rudém.

Modrá loď se už od prvního ponoření vesla do Vltavy chystala na ztroskotání. Chorvatský tisk se s Dinamem nemazlí

Foto: AC Sparta Praha