Šéf Znojma o týmu bez Čechů: Babylon tu není. Klub se vzpamatovává z předešlého vedení

Šéf Znojma o týmu bez Čechů: Babylon tu není. Klub se vzpamatovává z předešlého vedení
ROZHOVOR

V Česku je to pořádná kuriozita. Znojmo hraje třetí ligu, nicméně v A-týmu byste nenašli jediného českého hráče. "Je to pravda," potvrdil to pro eFotbal.cz šéf klubu Radovan Šoba. Klub se navíc vzpamatovává z kroků minulého vedení. O současné situaci se Šoba zajímavě a otevřeně rozhovořil.

Váš majitel při rozhovoru před sezonou uvedl, že v minulém ročníku panoval poměrně velký chaos, který bude řešit. Jak to v praxi vypadalo?

"Klub čelil a čelí mnoha výzvám a problémům, které je nyní třeba vyřešit, a to hlavně kvůli porušení svěřených povinností, zneužití důvěry, střetu zájmů a špatnému řízení ze strany bývalých členů představenstva, jak jsme zjistili.

V minulém období došlo k několika navazujícím změnám ve vedení klubu a bohužel ne vždy asi mělo vedení čisté úmysly. To se samozřejmě odrazilo v chodu klubu samotného. Stále se např. objevují nové a mnohdy překvapivé finanční požadavky.

Rozhodli jsme se proto absolvovat rozsáhlý proces auditu společnosti a po jeho dokončení podnikneme všechny potřebné kroky. Postupně také zavádíme nápravné postupy kontroly, aby se zabránilo jakémukoli dalšímu špatnému řízení a nedostatku odpovědnosti."

Jak je na tom klub obecně teď. Je stabilizován a nasměrován tam, kam si majitel i vedení přeje?

"Klub se stále vzpamatovává ze škod a špatného hospodaření ze strany předchozích členů představenstva, ale my jsme připraveni vrátit ho na správnou cestu pomocí nových i zkušených lidí a bezúhonného vedení, které bude mít na prvním místě zájmy 1.SC Znojmo a nikoli své osobní. Sice jsme stále ještě daleko od výsledků, kterých chceme dosáhnout, neboť se jedná o dlouhodobý proces, ale jsme připraveni nadále tvrdě pracovat, abychom dosáhli našich cílů."

Jaký je tedy onen směr?

 "Jak již bylo i dříve řečeno, naším cílem je vybudovat silný a rozmanitý tým s jasnou vizí, abychom dosáhli výsledků, mezi kterými je především postup do druhé ligy. Dále hodláme posílit management na všech úrovních, vytvářet vztahy napříč celou klubovou hierarchií a budovat silná partnerství a spolupráci s ostatními kluby s cílem vyhledávat a podporovat talenty na místní, národní i mezinárodní úrovni pod značkou klubu. Chceme rovněž získat zpět důvěru fanoušků a fotbalové komunity."

Na váš kádr se nelze nezeptat, je to unikát. Jen pro začátek. Platí to, co před sezonou, tedy že v A-týmu není ani jeden Čech?

"Ano, je to tak. Jsme ale stále otevřeni všem českým hráčům. Stále doplňujeme tým a hledáme kompetentní a zkušené hráče, kteří nám mohou pomoci dosáhnout našich cílů."

Majitel vysvětlil absenci Čechů tím, že „najít je bylo v krátkém časovém horizontu náročné až nemožné.“ To k vám opravdu nikdo nechtěl?

"Sezonu jsme ukončili v červnu a přípravu začali dva týdny poté. Někteří zásadní hráči se vrátili do svých mateřských klubů, někteří byli pravděpodobně také ovlivňováni předchozím vedením, že ve Znojmě nestojí za to zůstat. Další dostali nabídku od jiných klubů a přijali ji. Museli jsme tedy postavit kádr jinak a nově. Jak jsem ale již řekl, šanci hrát v A týmu chceme dát všem, kdo o ni budou stát, zejména pak hráčům naší akademie."

Fanoušci některé české hráče i v nižších soutěžích znají. U vás asi ne. Koho byste tím pádem vypíchnul, na koho byste upozornil?

"Nechtěl bych nikoho jmenovat konkrétně, tým navíc ještě stále dotváříme do definitivní podoby. Je zde ale několik stabilních hráčů, kteří s námi byli i v minulé sezóně, tak možná toto jádro. Ale stabilizují se i nově příchozí hráči a pevně věřím, že si najdou své fanoušky. Nechal bych to tedy spíše na nich."

Máte dokonce i portugalského trenéra, jak probíhá komunikace? Nepřipomíná babylon? 

"Vůbec ne. Jsme až překvapeni, jak pohodově se komunikuje. Základním jazykem v týmu je samozřejmě angličtina, kterou dnes již ovládá většina mladých lidí. Hráči mezi sebou samozřejmě dál mluví svými rodnými jazyky, ale učí se i základní české fráze. Stejně tak i my se od nich někdy učíme jejich základní slova. Nevypadá to tedy jako babylon, spíš ale někdy jako ztraceno v překladu."

Přejděme k fotbalu. V domácím poháru se vám daří. Dva zápasy, dva postupy, nula inkasovaných branek. Spokojenost?

"Ano. Věříme, že toto je jen začátek jízdy domácím pohárem. My doufáme, že postoupíme co nejdál. Pohárová vítězství dodávají našim hráčům více sebevědomí a motivace, aby dosáhli co nejlepšího výsledku."

Naopak v MSFL jste remízovými králi, v pátek jste poprvé padli. Čím to? 

"Samozřejmě usilujeme o lepší výsledky v ligové soutěži a pracujeme každý den, abychom tohoto cíle dosáhli. Náš tým je nový a potřebuje více vzájemného sehrání. Bojujeme proti týmům, které jsou spolu mnoho sezón a jsou více sehrané. Upřímně řečeno ale nemám obavy. Máme dobrý kádr a zkušený trenérský tým, který směřuje k vytyčeným cílům."

 

Vaše zápasy na první pohled zaujmou. Je v nich spousta červených karet. Dohromady jich ve vašich utkáních padlo již šest. Máte pro to nějaké vysvětlení? 

"Toto je prostě fotbal. Nebudu to nijak vymlouvat, ale někdy nám přišly červené karty zbytečně přísné. Pracujeme s hráči a trenérským týmem na zlepšení situace a vyvarujeme se v budoucnu akcí, které vedou ke zbytečné penalizaci."

Zatím vám díky remízám patří zhruba prostředek tabulky. Je to na úrovni, kde se chcete pohybovat? 

"Po pravdě to není místo, kde bychom chtěli být, ale svou pozici časem vylepšíme."

Máte například v nějakém střednědobém výhledu v plánech i návrat do druhé ligy?

"Máme, je to náš cíl během 2-3 sezón."