Béčko Sigmy uspělo podruhé v řadě. Vyškov poprvé v sezoně prohrál, ztratila také Dukla

Fotbalisté Chrudimi zvítězili v osmém kole Fortuna národní ligy na vlastním hřišti nad dosud neporaženým Vyškovem 2:1. Moravané se na Stadionu Za Vodojemem představili potřetí v historii, po předchozích bezbrankových remízách ovšem premiérově padaly také branky. Úvodní neproměněné šance domácích krátce před pauzou potrestal Bienvenue Kanakimana, jehož nabudil nedávný pohárový zásah a po minulé 14gólové sezoně skóroval poprvé také v aktuálním ročníku. Bleskově po změně stran se však Východočechům povedlo stav utkání otočit, na čemž se vyrovnáním a následnou asistencí podílel David Huf.

8. kolo druhé fotbalové ligy:

Chrudim - Vyškov 2:1 (0:1)

Branky: 50. Huf, 54. Langhamer - 42. Kanakimana. Rozhodčí: Krejsa - Šimáček, Vyhnanovský. ŽK: Toml, Novotný, Kesner, Kronďák (trenér) - Ramathan, Lahodný, Vintr, Diallo, Němeček, Kameník (trenér), Josl (kondiční trenér). Diváci: 1052.

Vyškov stále nepolevoval ze svých skvělých výkonů, když v minulém kole porazil na domácí půdě rezervu Sparty 3:1. Moravané tak prodloužili svou neporazitelnost, která trvala již od startu ligy, tedy sedm klání v řadě. Naopak Chrudim se spíše trápila a nic na tom nezměnil ani fakt, že občas předvedla záblesk solidního výkonu, díky kterému například porazila v předminulém kole Prostějov 6:2. Poté ale přišla ztráta s Jihlavou, a Východočeši tak měli v kolonce vítězství pouze jedničku.

Útočné snažení zkraje zápasu zatlačené Chrudimi spočívalo v dlouhých balonech na Hufa. Domácí kanonýr zahrozil v úvodních 20 minutách hned dvakrát, jeho první zakončení zastavil Jan Stejskal. Na toho navázal o chvíli později také Cheick Souaré, jenž na brankové čáře svého gólmana pohotově zastoupil. Aktivní Východočeši si další příležitost vypracovali na sklonku 23. minuty, kdy domácí Jan Záviška vyslal do vápna nadýchaný centr. Ten po sérii několika odrazů doputoval až k Davidu Látalovi, jehož zakončení zlikvidoval skvělým zákrokem Stejskal. Trest za nevyužité šance Chrudim postihl ve 42. minutě, kdy centr z levé strany uklidil do sítě přesnou hlavičkou Kanakimana.

Krátce po startu druhé půle ale četné nadávky z domácích tribun vystřídala gólová radost. Východočeši dostali v 50. minutě výhodu v podobě rohového kopu, který ke vstřelení vyrovnávací branky využil Huf. Ten se ve skrumáži zorientoval nejlépe a pohotovým průstřelem si do svých statistik zapsal šestou trefu v sezoně. Zasloužená otočka pak přišla již o čtyři minuty později, kdy povedený protiútok zakončil klinicky přesně Daniel Langhamer, jehož do šance vysunul aktivní Huf. Hráči v bílém následně převzali iniciativu, svůj 14členný kotel za brankou ale již podruhé nerozjásali.

Chrudim tak dokázala na vlastní půdě zaskočit favorita z Vyškova a připsala si cenné tři body. Další zápas sehraje 17. září, kdy se střetne s Varnsdorfem. Celek z Moravy svede o den dříve bitvu s Prostějovem.

Dukla Praha - Líšeň 0:0

Rozhodčí: Radina - Slavíček, Ježek. ŽK: Peterka - Veselý, Otrísal, Valachovič (asistent trenéra). Diváci: 1009.

Vítězná série Dukly se zastavila na čísle pět, jelikož svěřenci Petra Rady zakopli na půdě Příbrami, kde pouze remizovali 0:0. I přesto však mohli být fanoušci Pražanů s dosavadními výsledky spokojeni. V tabulce se totiž tým z hlavního města nacházel na druhém místě, přičemž jej před tímto kolem zdobila také nejlepší ofenziva z celé ligy. Útokem se naopak nemohla chlubit Líšeň, jež nastřílela od startu soutěže jen sedm branek. V předchozích dvou duelech ale dokázala zvítězit.

Byli to právě Marvani, kteří zahrozili jako první, když již po třech minutách hry po centru z pravé strany nebezpečně pálil Pavel Sokol. Nicméně hostující záložník volného prostoru na zadní tyči zcela nevyužil a zamířil těsně vedle. Iniciativu následně převzali Pražané, kteří se však přes obranu Moravanů k ohrožení branky Vlastimila Veselého dlouho nedostávali. Až krátce po konci úvodní půlhodiny zakončoval po centru od rohového praporku Moulis, domácí útočník ale volný prostor na zadní tyči trefit nedokázal. Závěr úvodního dějství patřil Dukle, domácí fotbalisté si i přes herní převahu další gólové příležitosti nevytvořili.

Hosté po změně stran obraz hry vyrovnali a v úvodu druhé půle byli týmu z hlavního města vyrovnaným soupeřem. Oproti prvním 45 minutám se do zakončení dostávali častěji Marvani, žádný z jejich pokusů však Jana Šťovíčka výrazněji neprověřil. V 69. minutě si na centr od rohového praporku vyskočil nejvýše Jan Peterka, ale ani domácí kapitán gólové mlčení neukončil, když zamířil pouze nad břevno. V 81. minutě vyzkoušel pozornost domácího gólmana Marek Matocha, s nevýrazným pokusem do středu branky si však Veselý bez problémů poradil. Krátce před koncem měl na noze rozhodnutí střídající Martin Douděra, domácí záložník ale ve vyložené příležitosti selhal.

Dukla tak udržela svou sérii neporazitelnosti, podruhé v řadě ovšem ztratila. Od ligy si nyní trochu odpočine, jelikož další zápas sehraje až po reprezentační přestávce 15. září, kdy se střetne s Opavou. Marvani svedou o den později bitvu s Vlašimí.

Kroměříž - Žižkov 1:0 (0:0)

Branka: 50. Dočkal. Rozhodčí: Černý - Mojžíš, Líkař. ŽK: Jirásek, Richter (oba Žižkov). Diváci: 1416.

Kroměříž zažívala poměrně dobrý vstup do letošní sezony, v posledních dvou zápasech ovšem prohrála, přičemž nedokázala vsítil ani jeden gól. I druhý novic ve FNL na tom nebyl příliš špatně, se sedmi body se totiž stejně jako jeho sok nacházel ve středu tabulky. Bitva na hřišti Jožky Silného tak neměla favorita a diváci se mohli těšit na vyrovnaný duel.

Ve střetu nováčků druhé ligy od začátku mnohem lépe působili Hanáci. Už v páté minutě měli blízko k otevření skóre, avšak volej z levé kopačky Dočkala skončil nad. O chvíli později zakončoval Jan Fulnek, jehož střelu nakonec zblokoval jeden z bránících hráčů. Míč měli v držení častěji fotbalisté Žižkova, jenže k žádné větší příležitosti to dlouho nevedlo. Fulnek zahrozil ještě v závěru poločasu, jenže tentokrát ho vychytal František Kotek. V nastaveném čase se mezi střelce mohl zapsat Tomáš Matoušek, mířil však těsně vedle.

Zkraje druhého dějství se už Hanácká Slavia dostala do vedení. Kapitán Dočkal se tentokrát nemýlil a hlavičku poslal mimo dosah brankáře Kotka. Pražanům chvíli trvalo, než se z inkasovaného gólu oklepali, ovšem krátce po hodině hry z bezprostřední blízkosti zakončoval David Březina, ale mezi tři tyče se netrefil. Viktoria sice všechna střídání vyčerpala, avšak ani čerstvé tváře jí nepomohly utkání zvrátit, a tak červenobílí po dvouzápasové odmlce okusili chuť zaslouženého vítězství.

Bitvu dvou nováčku tak nakonec ovládla domácí Kroměříž. Ta se v dalším zápase hraném 16. září utká s rezervou Sigmy. Žižkov svede o den později bitvu s Táborskem.

Táborsko - Prostějov 0:0

Rozhodčí: Hocek - Černoevič, Novák. ŽK: Zeman (asistent trenéra) - Látal, Schaffartzik. Diváci: 927.

Sobotní odpoledne svedlo na jihu Čech k souboji dva celky s naprosto odlišnou formou. Domácí rozjeli sezonu fantasticky, když hned pětkrát zvítězili a pouze jednou prohráli, což je řadilo na třetí místo v tabulce. Naopak Prostějov se trápil a jeho jediný triumf se datoval do prvního kola proti nováčkovi ligy z Žižkova. Od té doby Hanáci nepoznali chuť vítězství, přičemž až do tohoto duelu táhli sérii tří proher v řadě.

Výkonnostní rozdíl mezi oběma celky z posledních týdnů nebyl v úvodu utkání patrný. Prostějov držel s favoritem krok a kromě několika dobře mířených centrů soupeři nic nedovolil. Byli to naopak hosté, kteří mohli jít do překvapivého vedení. To by ale musel Petr Jaroň z bezprostřední blízkosti lépe zacílit, protože mu jeho slabý střelecký pokus vychytal Pastornický. Gólman domácích udržel svůj tým nad vodou i těsně před odchodem do šaten, kdy nadvakrát zlikvidoval pokus Roberta Bartolomea.

Herní projev modrobílých se alespoň částečně zvedl po trojnásobném střídání, které přišlo na řadu krátce po změně stran. Ani nově příchozí Vladimír Zeman však nedokázal v dobré příležitosti najít v šestnáctce své spoluhráče. Na svého kolegu navázal v další šanci o pár minut později Bojan Djordjič, ale hlavou z rohového kopu vůbec netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Tým z Tábora se snažil v závěru druhého dějství strhnout vítězství na svoji stranu pomocí standardek, žádná z nich však neskončila přímým ohrožením soupeřovi branky.

Táborsko tak tentokrát svou formu nepotvrdilo a doma získalo s Hanáky jen bod. Další ligový duel sehraje 17. září, kdy se střetne s Žižkovem. Prostějov o den dříve změří síly s Vyškovem.

Vlašim - Jihlava 1:0 (1:0)

Branka: 45.+1 Labík. Rozhodčí: Volek - Dohnálek, Žurovec. ŽK: Labík - Tonbul, Svoboda, Araujo-Wilson. Diváci: 550.

Domácí se po sérii nerozhodných výsledků dostali na vítěznou vlnu. Ta se natáhla na tři zápasy, v nichž Rytíři obdrželi pouze jednu branku. Postupně se tak vyšplhali do nejvyšších pater tabulky, kde se ovšem nacházel i jejich soupeř z Vysočiny. Právě Jihlava těžila z fantastického vstupu do sezony, v němž z pěti střetnutí vybojovala 13 bodů. V předchozích dvou kolech ovšem zaváhala, což chtěla odčinit na horké půdě Středočechů.

Jako první mohl gólový účet utkání otevřít už po sedmi minutách Daniel Šmiga, který si naskočil na centr z levé strany. Balon letící doprostřed brány však bravurním zákrokem vyškrábl Pavel Soukup. Také další velkou příležitost měli hráči domácího celku. Muhammed Sanneh postupoval sám na branku, ale nestihl včas vystřelit, jelikož mu míč odebral povedeným obranným skluzem Emir Tombul. Na druhé straně se útočnou akcí blýskl Lukáš Fila, jenž po samostatném úniku donutil k výbornému zákroku Matyáše Vágnera. Nerozhodný stav vydržel až do konce první půle, kdy Rytíři udeřili po přesné kombinaci, kterou zakončil utaženou střelou k tyči Labík.

Druhý gól měl na kopačce krátce po pauze Martin Šubert. Mladý záložník se prokličkoval přes několik obránců a uvolnil se k zakončení z bezprostřední blízkosti. Jeho pokus však mířil pouze doprostřed brány, kde ho pohotově vychytal Soukup. Krátce nato se krásnými nůžkami prezentoval střídající Adam Toula, jehož akrobatické zakončení musel mimo tři tyče vytěsnit Soukup. Jihlavský gólman si poradil i s dělovkou z hranice vápna, kterou vyslal Šmiga. Hostující brankář si další úspěšný zákrok připsal těsně před koncem proti tečované střele Ladislava Jandy, již vytěsnil konečky prstů.

Rozjetá Vlašim tak prodloužila sérii vítězství a připsala si tři body do tabulky. V příštím ligovém souboji se utká 16. září s Líšní. Jihlava svede o den dříve také souboj s brněnským týmem, jelikož vyzve Zbrojovku.

Zbrojovka Brno - Varnsdorf 1:0 (0:0)

Branka: 67. Potočný. Rozhodčí: Rouček - Arnošt, Cichra. ŽK: Šural, Jambor - Kubista. Diváci: 2555.

Zbrojovka se vzpamatovala z rozporuplného startu ročníku a konečně začala předvádět stabilnější výkony. Vysoká očekávání provázela také Jakuba Řezníčka, jenž naplno potvrzoval, že ve 35 letech stále neztratil nic ze svého zakončovatelského umu, když v předešlých třech kláních nasázel pět branek. Varnsdorf měl ve svém středu rovněž slušného střelce, konkrétně čtyřgólového Filipa Firbachera, ani jeho příspěvek však Severočechům nestačil k tomu, aby doposud oslavili úvodní výhru sezony.

Opatrný začátek zápasu příliš šancí nenabízel. První osmělení Zbrojovky přišlo až ve 25. minutě, kdy se na levé straně uvolnil Denis Granečný a vyslal prudký centr mířený na Jana Hladíka, ten však na míč nedosáhl a šanci k zakončení tak dostal Kamso Mara. Obrana hostů už se ale stihla přeskupit a jeho střelu bez problémů zablokovala. O necelých 10 minut později se v ofenzivě poprvé ukázal i Varnsdorf. Matěj Kubista dobře našel Firbachera, který ze zajímavé pozice přestřelil bránu. Mladý útočník týmu ze Šluknovského výběžku si pokus zopakoval na konci první půle, kdy zůstal nestřežený obranou Zbrojovky, ani jeho druhé zakončení ale nemělo parametry na otevření skóre zápasu a do kabin se šlo za bezgólového stavu.

Chvíli po zahájení druhé půle se Varnsdorf dostal k dalšímu nebezpečnému pokusu a znovu u toho byl Firbacher, ke kterému se tentokrát na zadní tyč obdržel prodloužený centr, jenže střelecké štěstí ho nepotkalo ani při třetím pokusu. Krátce nato se připomělo také Brno. Hladík se po průnikové přihrávce ocitl tváří v tvář Lukáši Pešlovi, místo střely ale zkoušel najít lépe postaveného spoluhráče a akce selhala. V 67. minutě už se fanoušci dočkali i branky. Lukáš Endl našel patičkou zkušeného Potočného a ten následně zamířil přesně k bližší tyči. V závěru ještě musel pohotově zasáhnout brankář Martin Berkovec, vedení už si ale domácí pohlídali.

K radosti brněnských fanoušků tak forma jejich miláčků pokračovala a Zbrojovka získala další tři body. V příštím kole se 15. září představí v Jihlavě, Varnsdorf o dva dny později přivítá Chrudim.

SIGMA OLOMOUC B - PŘÍBRAM 2:1 (1:0)

Branky: 25. Langer z penalty, 69. Spáčil - 89. Nkwinga. Rozhodčí: Bělák – Podaný, Mikeska. ŽK: Švestka, Fišl (oba Příbram).

Hráči Příbrami prohráli v osmém kole Fortuna národní ligy na hřišti rezervy olomoucké Sigmy 1:2. Důležitým okamžikem pro směřování duelu se stala penalta ze 25. minuty, kterou důraznou střelou k levé tyči proměnil Štěpán Langer. Rozhodující trefu si ovšem připsal až v 69. minutě Jiří Spáčil. Hosté se dokázali prosadit v samotném závěru zásluhou Vinnyho Nkwingy. Hanáci však již vedení nepustili, a tak se díky dvěma tříbodovým zápasům v řadě vyšplhali před reprezentační přestávkou nejen z pásma sestupu, ale zároveň v tabulce přeskočili i svého středočeského soka, jenž z posledních pěti klání vydoloval pouze bod.

Rezerva Olomouce sice zvládla svůj poslední zápas s Opavou, jinak se jí ale na startu sezony vůbec nedařilo a krčila se na předposlední příčce tabulky. O moc lépe na tom nebyla ani Příbram, která sice posbírala o dva body víc, z posledních čtyř duelů však hned třikrát odešla jako poražená. Velkou měrou se pod to podepsala nevýrazná ofenziva, která stále postrádala Tomáše Wágnera. Ligové trápení Středočeši navíc umocnili pohárovým vypadnutím ze hřiště Domažlic.

Jejich nepohody toužili domácí využít aktivním nástupem do utkání, což mohlo přinést ovoce zkraje 14. minuty, jenže Filip Uriča z hranice vápna napálil pouze levou tyč. Branková konstrukce následně zvonila i na druhé straně. Josef Hušbauer rozehrál přímý kop téměř z poloviny hřiště dlouhým nákopem do vápna a míč bez jakékoliv teče po odrazu od země orazítkoval břevno. První gól nakonec padl ve 25. minutě, kdy sudí Marek Bělák, pískající teprve třetí druholigový zápas v kariéře, nařídil pro Sigmu pokutový kop a ten bezpečně proměnil Langer. Vyrovnat mohl v závěru první půle Dominik Vott, střelu vyslanou po otočce ve vápně ale vychytal Tomáš Digaňa.

Ten po změně stran s obavami sledoval zvýšenou aktivitu hostů, jeho zákroků však prakticky nebylo třeba. O poznání lépe se mu navíc dýchalo od 69. minuty, kdy z pravé strany doputoval míč do příbramského pokutového území, kde si ho našel Spáčil a střelou do horního rohu zvýšil vedení. Hanáci pak mohli skórovat ještě jednou, ale střídající Moses Emmanuel balon do sítě po rohovém kopu neprotlačil. Jejich náskok se naopak v samém závěru ztenčil, nicméně premiérový gól Nkwingy už znamenal jen kosmetickou úpravu skóre.

Olomouc B tak získala druhou výhru v řadě a bere další tři body. V příštím kole nastoupí 16. září v Kroměříži, Příbram o den dříve přivítá doma rezervu Sparty.

SPARTA PRAHA B - OPAVA 0:0

Rozhodčí: Pechanec – Pečenka, Pfeifer. ŽK: Jonáš, Horák - Ščudla, Šigut, Helebrand Diváci: 511.

Fotbalisté Opavy remizovali v azylu sparťanské rezervy na Žižkově v osmém kole Fortuna národní ligy 0:0. Slezané mohli jít do vedení krátce po úvodním hvizdu, skvěle ovšem zasáhl talentovaný Jakub Surovčík. Bývalý brankář Slavie, které patřil mezi lety 2012 až 2022, se i ve zbytku utkání blýskl dalšími zákroky, čímž výraznou měrou pomohl Rudým uhrát alespoň bod. Jejich čekání na výhru se ale protáhlo na čtyři zápasy.

Rezerva pražské Sparty se nenacházela ve zrovna jednoduché pozici. Proti Opavě čelila odvrácení třetí prohry v řadě a jen o skóre se jí kvůli tomu hned v úvodu sezony vyhýbaly sestupové příčky. Ani Opava svůj poslední zápas nezvládla, když prohrála 1:2 s rezervou Olomouce. Před tím však dvakrát uspěla a v tabulce se držela v horní polovině. Určitý podíl na tom měl už třígólový nigerijský talent Mohammed Yahaya, ten ovšem duel na žižkovském stadionu odstartoval na lavičce.

Hráče v rudém v minulých týdnech trápily nezvládnuté koncovky zápasů, tentokrát však prospali i úvod. Už po 25 sekundách totiž mohl skórovat Matěj Hýbl, pokus levého beka dobíhajícího ze druhé vlny ovšem fantasticky zlikvidoval Surovčík. Krátce nato si po dopadu z výšky přivodil nepříjemné zranění kolene 22letý Amath Cissé, a nejstarší člen domácí základní sestavy tak musel hřiště opustil na nosítkách. Útočná fáze Sparty tím ještě více utrpěla a za vedoucím gólem se dále tlačili spíše Slezané, také šanci Samuela Šiguta ale zneškodnil skvělý Surovčík. Jediný náznak šance Pražanů měl na svědomí exopavský Vojtěch Hranoš, v rozhodujícím okamžiku ovšem nezvládl kličku a nechal se obrat o balon.

Po změně stran se obraz hry přece jen vyrovnal, nicméně k nárůstu počtu brankových příležitostí to nevedlo. Velmi nezaujatě v utkání působil elitní střelec domácích Tomáš Schánělec, jehož možná ovlivnil i úder do hlavy v podání opavského kapitána Jiřího Janoščína. Až překvapivé útočné choutky se naopak držely hostujícího Hýbla. K němu se balon odrazil v 69. minutě po rohovém kopu, ani prudkým pokusem k levé tyči ovšem Surovčíka nepřekonal. V závěru pak musel slovenský brankář absolvovat souboj tváří v tvář s Adamem Ondráčkem, druhou ligou protřelý záložník ale nakonec vůbec netrefil bránu.

Střetnutí těchto soupeřů tak skončilo poprvé od roku 2009 bezbrankovou remízou. Pražané v příštím kole nastoupí 15. září na hřišti Příbrami, Opava vyzve doma Duklu.