Na Tankovi si nejvíc cením jeho charakteru. Dokážu si představit, že za rok bude ve Spartě či Slavii, říká Holeňák

Na Tankovi si nejvíc cením jeho charakteru. Dokážu si představit, že za rok bude ve Spartě či Slavii, říká Holeňák
ROZHOVOR

Svěží vánek? Spíš pořádná vichřice! Pětadvacetiletý Nigerijec Abdullahi Tanko rozrazil bránu FORTUNA:LIGY dost razantně, svou rychlostí trápí každou obranu. Během sedmi kol skóroval třikrát, gólů však mohl mít mnohem víc. Ještě v minulé sezoně hrál přitom FNL za Varnsdorf. Přišel tam až ze čtvrté nejvyšší portugalské soutěže, za rok dal 15 branek a letos v létě se posunul o patro výš. Jak o něm smýšlí trenér Miroslav Holeňák, který ho ve Varnsdorfu vedl? Kam by se podle něj mohl až dostat a v čem musí ještě přidat? Nejen o tom Holeňák mluvil v rozhovoru pro eFotbal.cz.

Trenére, jak na Tanka vzpomínáte, jaký dojem zanechal ve Varnsdorfu?

"Samozřejmě velmi dobrý, vzpomínám na něj moc rád. Od začátku na nás působil fakt skvěle. Ale nemyslím to tak, že přišel a byl hned hvězda, to určitě ne. Naopak jsem cítil, že je hrozně pokorný, vděčný za jakoukoliv roli v týmu. Byl šťastný, že vůbec nějakou má. Trpělivě jsme mu vysvětlovali, že si na šanci bude muset chvíli počkat, že se musí nejdřív trochu zlepšit. A on to tak vážně vzal. Nevadilo mu chodit na hřiště jen na pár minut, snažil se nás zaujmout i tak. Viděli jsme, že na to fakt má, v té době tu ale v ofenzivě byla velká konkurence. Svoje místo si tak musel vybojovat a brzy to dokázal. Přesvědčil nás, že právě on má být útočníkem číslo jedna. Netrvalo dlouho a sestavu bez něj jsme si ani nedovedli představit. Ze všeho nejvíc ale opravdu oceňuji jeho charakter. Přístup, který zaujal ke své situaci. Neměl to tehdy vůbec lehké, spousta jiných by si stěžovala, že zahřívat lavičku do Varnsdorfu nepřišla. On to ale vzal za ten správný konec. I proto je dnes v Baníku."

Dorazil k vám ze Salgueirosu, týmu čtvrté portugalské ligy. Jak jste na něj vlastně přišli?

"Ani nevím, to byste se musel zeptat vedení klubu. Jednoho dne nám ho prostě přivedlo do tréninkového procesu. Měli jsme za úkol si ho trochu okouknout a zaujmout k němu stanovisko. Říct, zda bychom ho chtěli, nebo ne. Takových hráčů tu bylo tenkrát víc, zrovna on nás ale zaujal takřka hned. Stačily dva tréninky a věděli jsme, že zájem mít rozhodně budeme. Jeho obrovský potenciál ani nešlo přehlédnout."

Za důvěru se vám v sezoně odvděčil 15 góly, letos v létě zamířil do Ostravy. Existovala možnost, že by zůstal?

"Samozřejmě bychom byli rádi, kdybychom hráče jako Tanko dokázali udržet, ale buďme realisté. Dobře víme, že nemáme možnosti co Sparta či Slavia, že se kluci chtějí z Varnsdorfu odrazit vždy výš. Myslím, že tak je to správné. Ideální spolupráce funguje tak, že my pomůžeme hráči, on zase nám, z jeho přestupu pak těží všechny strany. Přesně tak to bylo i u Tanka. U něj ale bylo všechno jednoduší tím, že má ve fotbale jasný cíl, který chce dokázat. Navíc je prostě mimořádně kvalitní. Když přišel z Portugalska, byl zvyklý na trochu jiný fotbal, ale dokázal se skvěle adaptovat. Pochopit, co od něj chceme. S kluky jako on je radost pracovat."

REZEK OCHUTNÁ JIŽ POTŘETÍ V KARIÉŘE DRUHOU LIGU. PO JIHLAVĚ A KARVINÉ SE MÁ NASTARTOVAT V OPAVĚ

Co říkáte na to, jakým způsobem odstartoval svou ostravskou misi? Jelikož mu byl odebrán gól do sítě Mladé Boleslavi, skóroval zatím třikrát, na hřišti je ale vždycky hodně cítit.

"S Pavlem Hapalem jsme se o něm v létě hodně bavili. Ptal se mě na můj názor, zda se dokáže prosadit i v Baníku. Už tehdy jsem věřil, že ano. Je ale jen dobře, že to na něj Pavel nakládá zvolna. Že ho nechá dělat postupné krůčky, byť zrovna v jeho případě jsou hodně rychlé. Nepřekvapuje mě to. Výborné je, že se každý zápas dostane klidně do tří vyložených šancí. Třeba promění jen jednu nebo žádnou, tohle ale přijde s věkem. Abdullahi je velice šikovný a nedivím se pozornosti, které se mu nyní dostává. Zrovna on si ji zaslouží."

Je nadpozemsky rychlý, ale jaké jsou jeho slabší stránky?

"Zlepšit se může ve spoustě věcí. Je velmi dobrý při hře jeden na jednoho, občas ale mívá trochu problém s kombinací, s kvalitnější přihrávkou. Sám to ovšem ví, pracuje na tom. Ještě není hvězda, proto i tak mluví. Někomu se může zdát namyšlený. Já ale vím, že tak to vůbec není. Když říká, že může být ještě mnohem lepší, je to proto, že to tak fakt cítí. A má naprostou pravdu. I já vím, že všechno ještě zdaleka neukázal."

Jak je na tom s češtinou?

"Hodně špatně, česky mluví hrozně málo. Je to pro něj určitě dost složitý."

Kde by jednou mohl skončit? Jaká evropská soutěž by pro něj byla ideální?

"Těžko říct. Myslím, že zvlášť u něj je třeba být trpělivý, netlačit na něj. On vám to pak na hřišti vrátí. Dokážu si představit, že za rok bude ve Spartě či Slavii, určitě ano. Jestli to však pro něj bude strop, nebo se dokáže dostat ještě dál, v tom bych zatím trochu brzdil. Uvidíme. Charakterem i fotbalovou kvalitou by na to měl, ale nechci toho na něj házet moc. Ovšem rozhodně si nemyslím, že je to rychlokvaška, která rychle vystřelí a rychle zase spadne. Tohle nebude ten případ."

A máte už ve Varnsdorfu druhého Tanka?

"Myslím si, že ano. Teď se nám ale vůbec nedaří. V tabulce druhé ligy jsme poslední, není to dobré. Ale samozřejmě zůstávám dál optimistou. I při otázce na to, zda máme v kádru druhého Tanka. Já pevně věřím, že jo. Jsou tam mladí kluci, co by mohli podobně vylétnout."

Zavadil bude mít velké kompetence, věříme, že má našemu celku co dát, hlásí předseda Prostějova Jura

Foto: FC Baník Ostrava