Zaostřeno na Bundesligu: Páteční reklama na fotbal dala signál, že Leverkusen je ve hře o titul

Zaostřeno na Bundesligu: Páteční reklama na fotbal dala signál, že Leverkusen je ve hře o titul
GLOSA

Páteční večer nabídl u televizních obrazovek zajímavou podívanou u našich západních sousedů. Předehrávka čtvrtého kola německé Bundesligy proti sobě postavila těžké váhy, které v novém ročníku tamní nejvyšší soutěže ještě neklopýtly. Po závěrečném hvizdu se Bayern a Leverkusen musely smířit s dělbou bodů za remízu 2:2. Pro domácí zcela jistě ztráta, pro hosty zlatý bod, který dal signál, že Bayer je letos ve hře o titul.

Reklama na fotbal, která v sobě obsahovala všechno. Hru nahoru a dolů, šance na obou stranách a dramatické zvraty. V Allianz Aréně se začalo aktivně v první dvacetiminutovce především ze strany Bayernu, který vyrukoval s jednou z nejstarších základních sestav za poslední tři roky. Zkušené německé reprezentanty doplňovali zahraniční legionáři s anglickým reprezentačním kapitánem Harry Kanem na hrotu.

Právě on již v sedmé minutě poslal bavorskou mašinu do vedení, ale paradoxně možná tato trefa svěřencům kouče Thomase Tuchela uškodila, neboť dala nadechnout i hostům. Leverkusen se rozkoukával pomalu a po první čtvrthodině se zdálo, že je zřejmé, kdo bude diktovat obraz hry. Pak se ale osmělil a ofenzivní hráči začali vykazovat své individuální kvality. Držení hry se začalo vyrovnávat, stejně jako počet šancí na obou stranách.

Foto: FC Bayern Mnichov

Frimpong na kraji svými rychlými nohami dělal problémy nejen kanadské hvězdičce Daviesovi, ale růžky vystrkoval i talentovaný Wirtz ve spolupráci s letními posilami Hoffmannem a především pak nigerijským střelcem Boniface. Ten měl na svých kopačkách hned několik gólových šancí, jednu z nich zmařil ofsajd.

Aktivita hostů byla odměněna parádní trefou Grimalao, na kterou neměl brankář Bayernu Ulreich šanci. Leverkusen však svou aktivitu nepřetavil k obratu, a tak v závěru první půle to byli zase domácí, kteří si vytvořili celou řadu zajímavých šancí. Mezi třemi tyčemi však čaroval slovenský brankář Hradecký, který měl lví podíl na konečném výsledku.

Foto: Bayer 04 Leverkusen

Atraktivní podívaná pokračovala i po změně stran. Bayern cítil, že nerozhodný stav je pro něj málo, zatímco Bayer i přes nebezpečné výpady chtěl získat alespoň bod. Čtyři minuty před koncem přišla studená sprcha, když do odkryté brány pohotově zakončil Goretzka. Svou trefou si jasně řekl o reprezentační dres, který mu během zářijové ligové přestávky nabídnut nebyl. Utkání se zdálo být rozhodnuté, ale Leverkusen ještě neházel flintu do žita.

Trefa Goretzky byla tvrdou odpovědí na tyč, kterou chvíli předtím trefil na druhé straně Wirtz. Nastavený čas však přeci jen přinesl změnu skóre. Sudí Schlager přezkoumal na videu zákrok Daviese na Hoffmana ve vápně a nařídil pokutový kop, který proměnil střídající Palacios. Ulreich směr střely vystihl, ale pohromě nezabránil.

Foto: Bayer 04 Leverkusen

Po závěrečném hvizdu tak bylo jasné, že tento zápas dopadne smírně. Oba celky si tak udržely svou neporazitelnost a mnohé na sebe prozradily. Bayern disponuje velkou kvalitou a zkušenostmi, ale tým se pod dohledem Tuchela stále hledá. Harry Kane splnil povinnost a vygeneroval další trefu, ale mohl přidat i další, která by třeba utkání rozhodla. Bavorské mašině však oproti hostům chyběl hlad a dravost. Držení míče ve prospěch Bayernu (52 %) nebylo tak dominantní jako proti předešlým soupeřům, střely na branku v poměru 15 ku 12 pro domácí taktéž poukazují na vyrovnaný zápas.

Zaslouží se uznale pokývat na adresu Leverkusenu. Kouč Xavi dělá sakra dobrou práci a stává se z něj velmi perspektivní taktik. Chytré letní přestupy vhodně doplnily již tak zajímavý kádr. Španělský taktik dokázal ale hráče propojit i na hřišti, což z Bayeru rázem dělá aspiranta na titul. Kol je ještě do konce sezóny mnoho, ale Bayern již v minulé sezóně naznačil, že jeho nadvláda není již tak jednoznačná.

Dortmund mu tehdy dýchal na záda, dokonce jej i přeskočil a rozhodlo se až v samotném závěru. Letos by to mohl být Leverkusen, jeho ofenzivní stránka je slastí pro oči, navíc se může opřít i o defenzivu (tady je však nutné ještě na mnohém zapracovat) a Hradeckého mezi třemi tyčemi. Bude zajímavé sledovat, kdo první bodově ztratí a jak se bude tahle bitva dále vyvíjet i na dálku. Aktuální forma Leverkusenu však dává i jednu negativní stránku věci, trio českých legionářů Hložek, Schick a Kovář to bude mít do základní sestavy velice obtížné. 

BUNDESLIGOVÝ ŠLÁGR VÍTĚZE NEPOZNAL. LEVERKUSEN ROZHODL O REMÍZE AŽ PENALTOU V NASTAVENÍ