Sportovní ředitel Arsenalu Edu: Artetovi jsme věřili vždycky. Byl to náš způsob řešení problému

Sportovní ředitel Arsenalu Edu: Artetovi jsme věřili vždycky. Byl to náš způsob řešení problému

Když v roce 2019 Gunners po sérii špatných výsledků drželi Mikela Artetu, řada fandů nechápala. Nyní už rozumí. A sportovní šéf Arsenalu Edu uvádí, že přestavba týmu stále není ukončená.   

Krátce po Artetově příchodu v roce 2019 utrpěl Arsenal řadu porážek, nestačil v Lize mistrů ani na konkurenční Tottenham. Přesto svého manažera ponechal ve funkci. A to i přes tlak některých fanoušků, kteří požadovali opak. "Bylo by velmi snadné ho vyhodit, ale nebyl to jeho problém, ale náš jako Arsenalu," prohlásil tehdy též hojně kritizovaný sportovní ředitel Arsenalu Edu v rozhovoru pro televizní stanici ESPN. "Musíte se podívat na svůj tým a na to, co se s ním děje. Je to chyba trenéra, nebo mužstva? V té době neměl v ruce takový tým, jaký by si on nebo my přáli, takže by to bylo nespravedlivé. Analýza musí být objektivní," dodal k tomu.

Arsenal je navíc prvním klubem, který Arteta ve své kariéře jako hlavní kouč vede. Po třech letech, kdy působil jako asistent Pepa Guardioly v Manchesteru City, převzal v prosinci 2019 Gunners na základě čtyřleté smlouvy. A prošel si zásadními turbulencemi, než se dopracoval do aktuálního statusu quo, kdy Gunners jsou považováni za největšího vyzyvatele City v boji o titul a sám Arteta je vnímán jako jeden z nejperspektivnějších koučů současnosti. Součásti příběhu je i sám Edu, který pomáhal přeskládavat kádr a postupně dokázal na pilířích v podobě Ødegaarda, Saky, Gabriela Jesuse nebo Zinchenka postavit současný tým.

"Změnili jsme spoustu věcí, od psychologie po mužstvo, od interního vedení po změnu oddělení a odborníků," dívá se nyní zpátky Edu. "Na začátku jsem řekl vedení klubu, že sestava, kterou jsme Mikelovi Artetovi dali, není pro něj tou nejlepší možnou. A že je to náš problém, nikoliv jeho," prohlásil bývalý hráč Corinthians a Gunners v rozhovoru pro ESPN. "Stále věříme, že je to ideální člověk, který nás dovede na úroveň, kterou očekáváme," dodal. "Ještě nejsme ani v polovině této cesty. Na všechny změny, které děláme, jsou tři roky příliš málo. Udělali jsme rozhodnutí, která byla nepopulární. Dělat rozhodnutí, když vaše okolí nevidí to, co vy, je těžké," uzavřel sportovní šéf Gunners.