Nejúspěšnější kluby v historii tuzemského poháru? Před Plzní je 8 týmů včetně Baníku, Teplic či Viktorie Žižkov

Nejúspěšnější kluby v historii tuzemského poháru? Před Plzní je 8 týmů včetně Baníku, Teplic či Viktorie Žižkov

MOL Cup tento týden poznal své první čtvrtfinalisty. Sparta pražském derby zastavila Bohemians 1905, Dukla otočila s Vyškovem, Liberec přetlačil Mladou Boleslav a Zlín dokázal vyloupit půdu Baníku Ostrava. Osmifinálová boje pak budou pokračovat 16. (Olomouc - Plzeň, České Budějovice - Jablonec) a 17. (Velvary - Opava) listopadu, s tím, že závěrečnou tečku za dotyčnou fází udělají 6. prosince Hradec Králové se Slavií.

Když nahlédneme do předešlých jednatřiceti ročníků domácího poháru, zjistíme, že minimálně jednou bylo ve hře hned 580 různých klubů.

Historicky nejúspěšnější jsou slavná pražská "S". Obě slavné značky z Letné i Edenu se radovaly ze zisku trofeje celkem sedmkrát, ve prospěch úřadujícího mistra FORTUNA:LIGY ale hraje častější účast ve finálových (13), semifinálových (19) i čtvrtfinálových bojích (23).

Třináctinásobný šampion Česka z epet ARENY sehrál v poháru nejvíc zápasů (151), díky čemuž jeho konto zdobí i největší počet výher a nejvíce nastřílených branek (343).

Ve čtvrté lize během podzimu neprohrály už jen tři kluby. Jeden z nich vede nedávný hrdina Smola...

Velmi dobře si v pohárových kláních vede i Jablonec, kterému patří v historickém pořadí třetí pozice. Severočeský celek ze Střelnice ovládl pohár dvakrát a rozhodující finálové klání se ho týkalo již osmkrát, což je lepší bilance než v případě Slavie.

Dvakrát se podařilo ovládnout druhou nejsledovanější domácí soutěž také Liberci, Mladé Boleslavi, Viktorii Žižkov a Teplicím, s tím, že v první desítce najdeme také Baník Ostrava, Viktorii Plzeň (ta se mimochodem ocitla ve finále třikrát) a Slovácko.

Poslední tři zmiňované kluby se radovaly z trofeje jednou, což platí i pro Sigmu Olomouc, Zlín a Hradec Králové. Žádný jiný celek nikdy pohár nevyhrál, s tím, že finálovou účastí se může pyšnit pouze 17 adres. Dotyčné pocty se však dostalo například Baníku Ratíškovice, Opavě, Dukle i Drnovicím.

Týmy jako Zbrojovka Brno, Dynamo České Budějovice či Karviná si to však říci nemohou. Jejich maximem je pouze několik pobytů mezi čtyřmi nejlepšími kluby daného ročníku.

Nejúspěšnější týmy v historii domácího poháru:

1. AC Sparta Praha
2. SK Slavia Praha
3. FK Jablonec
4. FC Slovan Liberec
5. FK Mladá Boleslav
6. FK Viktoria Žižkov
7. FK Teplice
8. FC Baník Ostrava
9. FC Viktoria Plzeň
10. 1. FC Slovácko

© FC Viktoria Plzeň