Němeček tleská letenské práci Priskeho: Kolektivní sport nejde dělat chaoticky, kluky umravnil a teď makají

Němeček tleská letenské práci Priskeho: Kolektivní sport nejde dělat chaoticky, kluky umravnil a teď makají

Bývalý reprezentant Václav Němeček si pochvaluje současnou Spartu a líbí se mu, že má určitý herní styl. Zamlouvá se mu práce dánského trenéra Briana Priskeho, jenž podle něj vštípil letenskému celku disciplínu. Věří, že Pražané by mohli za týden zvítězit na hřišti Glasgow Rangers ve 4. kole Evropské ligy. Řekl to po besedě ke knize Národ Sparta, která vychází k nadcházejícímu 130. výročí založení klubu.

"Současná Sparta se mi líbí. Myslím si, že konečně máme určitou tvář a styl. Kluci makají, to se mi líbí. Nejenom, že se na to dobře dívá, ale padají krásné góly a akce. Škoda, že jsme tady na Letné nedali gól Glasgow Rangers (0:0). To by bylo mnohem veselejší, ale jinak jsem spokojený," uvedl šestinásobný ligový vítěz s Pražany, kteří jsou momentálně v lize druzí o bod za Slavií.

Priske se ujal Sparty před minulou sezonu a ihned s ní získal první titul po devíti letech. "Předtím jsem ho neznal. Postupem času se jasně vyprofilovalo, jaký fotbal s námi chce hrát, co dělá s hráči. Osobně jsem ocenil, že od začátku jeho práce byla jasně vidět disciplína. Stále tvrdím, že bez ní to nejde, nejde dělat kolektivní sport chaoticky. Bylo vidět, že kluky umravnil," prohlásil šestapadesátiletý rodák z Hradce Králové.

"Samozřejmě to nešlo hned, to bylo vidět a je to zcela logické. Odehráli jsme strašlivé (ligové) derby na Slavii (loni v říjnu při prohře 0:4). Myslím si, že to byl zlomový okamžik. Vystoupení se mi hrubě nelíbilo. Bohužel od první chvíle i kvůli brzké chybě jsme to odevzdali. To se mi na tom nelíbilo, že jsme rezignovali. Ale všichni se z toho poučili a začali se chovat jinak," podotkl Němeček.

Nejúspěšnější kluby v historii tuzemského poháru? Před Plzní je 8 týmů včetně Baníku, Teplic či Viktorie Žižkov

V říjnu Priske prodloužil smlouvu s Pražany do roku 2026. "Beru to jako logický postup klubu, protože odváděná práce je skvělá. Začleňují se další mladí hráči, dlouhodobost je namístě," řekl někdejší hráč Toulouse, Servette Ženeva nebo čínského klubu Ta-lien Wanda.

Příští čtvrtek se úřadující čeští mistři představí ve skotské metropoli. Oba týmy mají ve skupině C po čtyřech bodech, první Betis Sevilla šest a poslední Aris Limassol tři. První celky z každé skupiny projdou do osmifinále, druzí v pořadí se v play off utkají o postup do stejné fáze Evropské ligy s mužstvy z třetích příček v Lize mistrů. Mužstva na třetích místech přejdou do nižší Evropské konferenční ligy.

Němeček považuje souboj s Rangers za klíčový v boji o postup do další fáze EL. "Pevně věřím, že bychom tam mohli vyhrát. Podle toho, jak jsme tady proti nim hráli. Pokud kluci nebudou utlumení atmosférou, která by je naopak mohla vybudit, protože na Rangers jsou skvělí fanoušci, tak věřím, že bychom mohli dát gól a tři body urvat," uvedl vicemistr Evropy z roku 1996.

Na "Jezdce" má i osobní vzpomínku, jelikož se s nimi v sezoně 1991/92 v dresu Sparty utkal v 1. kole tehdejšího Poháru mistrů evropských zemí. První utkání Pražané doma vyhráli 1:0, v odvetě pak prohráli 1:2 po prodloužení. "Díky gólu Sigiho (Siegla) v prodloužení jsme postoupili dál, protože tenkrát platilo pravidlo o vstřeleném gólu na hřišti soupeře," zavzpomínal Němeček.