Dostavět dvě tribuny? Žádný problém! Velvary se u stromečku rozhodnou, zda zaútočí na druhou ligu

Dostavět dvě tribuny? Žádný problém! Velvary se u stromečku rozhodnou, zda zaútočí na druhou ligu

Zbývá udělat dva kroky a Velvary se budou s radostí těšit na Ježíška. Během zimy se malý klub z Kladenska bude rozhodovat, zda zavelí do útoku směrem k posunu do profesionálního fotbalu. Momentální lídr B skupiny ČFL má našlápnuto skvěle. Kolo před koncem podzimu ve třetí lize prohrál jen jednou. Vyšperkovat vše může v pátek 17.listopadu, kdy Velvary čeká domácí osmifinále MOL Cupu proti Opavě. „Chceme oba zápasy vyhrát,“ neskrývá David Vedral, dlouholetý prezident klubu.

Velvary mají lehce přes tři tisíce obyvatel a pokud se podíváte na třetiligové návštěvy, dalo by se říct, že každý desátý občan nechybí na domácím utkání týmu vedeného trenérem Zdeňkem Haškem. V sestavě nenajdete známá jména vysloužilých ligistů, kteří by si přišli na konec kariéry vydělat nějakou tu korunu. „Touhle cestou my nejdeme, ti hráči jsou v nadsázce řečeno vyčichlí,“ odtajní Vedral, že klub pod jeho vedením má strategii úplně jinou.

Šlape třeba spolupráce s pražskou Duklou. Ta do středočeského klubu pravidelně posílá mladé gólmany, aby se ve třetí lize „obouchali“ pro profesionální fotbal. „Je to pomoc pro Duklu i pro nás. Daniel Spilka je vynikající, myslím, že mu po odchodu od nás bude druhá liga slušet. Bude chytat,“ chválí momentální velvarskou oporu mezi tyčemi.

VZPOMÍNKA NA BLŠANY OŽÍVÁ, HOSTOUŇ VLÁDNE ČFL A DRTÍ KONKURENCI. VE DRUHÉ LIZE NESKONČÍ

Když je řeč o FORTUNA: NÁRODNÍ LIZE, netají se Vedral tím, že do sezony šly Velvary s tím, že chtějí přezimovat na prvním místě. Zbývá jim zvládnout poslední třetiligový zápas s rezervou Hradce Králové a pak si mohou u dílčího cíle s klidem napsat splněno. „Věřím, že to zvládneme. Pokud tedy Hradec nepřijede s áčkem,“ usměje se Vedral.

V úvodu sezony vládl B skupině třetí ligy rival ze Záp, který zamkl branku a dlouho svítila u položky inkasovaných branek u jeho skóre 0. Zkušeného funkcionáře Velvar to nerozhodilo. „Zápy měly jednodušší soupeře. Ukazuje se, že my máme silnější lavičku,“ míní Vedral a velebí skvělou práci sportovního manažera kvůli doplnění týmu. Jeho slova potvrzuje i fakt, že momentálně jsou Zápy druhé a dýchají Velvarům na záda s odstupem dvou bodů.

Klubový prezident, který je s velvarským fotbalem spojený pupeční šňůrou už dvacet let, se pak těší, že až se uzavřou podzimní třetiligové brány, bude na Velvary čekat ještě pohárový svátek v podobě domácího utkání s Opavou. Velvarští jsou ohledně pohárové soutěže trochu zmlsaní. Cestu do jejich areálu našly v minulosti třeba Slavia či Baník Ostrava. V této sezoně Velvary už vyprovodily ze hry prvoligové Pardubice. Proto teď myslí vážně na skalp Slezanů, aby se tým prosmýkl mezi elitní osmičku MOL Cupu. „To by byl historický úspěch,“ zasní se na chvíli Vedral.

Mazuch, Štěch i Kadlec. Milín dává dohromady Dream Team a touží po divizi

Tajně doufá, že se sen stane realitou a Velvary si zahrají proti dalšímu z velkoklubů. „Vzpomínáme dodnes na setkání s šéfem Baníku panem Brabcem, nebo trenérem Slavie Trpišovským. Byl to zážitek, udělalo na mě dojem, jak se chovali,“ líčí s úctou.

Aby se v budoucnu mohli Velvarští měřit s nejlepšími kluby častěji, zvažují, zda neproklouznout do druhého podlaží českého fotbalu. „Před sezonou jsme se o tom z legrace bavili a teď po podzimu budeme mít tři měsíce na to, abychom se rozhodli, co dál. Pokud bychom ale nezvládli hrát doma, tak to nemá smysl, jsme velvarští patrioti,“ svěří se Vedral. Je jasné, že mu myšlenka posunu do F:NL šrotuje v hlavě.

foto: FC Slovan Velvary

Co by účast ve druhé lize znamenala. Klub by musel dobudovat patřičné zázemí pro hosty a postavit také dvě tribuny pro sedící diváky. Pro někoho velké sousto, prezident třetiligového lídra naznačí, že by vše mělo být v silách klubu. Ten sice sází na mladé dravce a bojovníky, co se chtějí v kariéře posouvat výš a výš, už ve Velvarech jim ale cinkne nějaká ta koruna ve výplatě. „V tomhle směru jsme na tom dobře, jsme finančně zajištění,“ říká s úlevou. Dobře ví, že když finance dojdou, sešup níž bývá rychlý a bolestný. I Velvary mají tuhle zkušenost. Vystoupaly z kraje do divize a pak přišel propad do I.B třídy. „Ale tohle se stane i slavným klubům v Anglii či Itálii. Propadnou se a začnou značku budovat znovu,“ upozorní na jasná fakta.

Tenhle scénář ale velvarskému fotbalu momentálně nehrozí. Pokud vyhraje nad béčkem Hradce Králové, bude si snít svůj sen dál. „Kdyby ve druhé skupině ČFL zůstala první Hostouň, to by byla v následné baráži paráda. Jen kdyby ani jeden z klubů nechtěl výš, tak by se hrálo o nepostup,“ usměje se.

Tvář mu na konci povídání ale zvážní, když přijde řeč na trenéra Zdeňka Haška. Ten platí zá velkého experta a odborníka. Jenže ve fotbalových kruzích se proslýchá, že by mohl po podzimu dostat laso od konkurence. Mluví se třeba o Kladnu, které zatím v divizi nejede podle plánu. „Také jsem něco v tomhle směru zaslechl. Ale zatím je trenér Hašek u nás a je jeho věc, jak se rozhodne dál. U nás odvádí skvělou práci, tým je připravený výborně,“ neskrývá prezident velvarského klubu.

V nedaleké Hostouni se myšlence, že se rodí nové Blšany, které jsou nejslavnější českou vískou, jen zasmáli. Už za pár měsíců ale bude jasné, zda tuhle roli nepřevezmou zcela vážně Velvary. Našlápnuto mají více než dobře.