Mazuch, Štěch i Kadlec. Milín dává dohromady Dream Team a touží po divizi

Mazuch, Štěch i Kadlec. Milín dává dohromady Dream Team a touží po divizi

Tři veteráni nejsou jen známou českou pohádkou. Světem ostřílení matadoři Ondřej Mazuch, Marek Štěch a Václav Kadlec to pořád umějí rozbalit na trávníku, kde září v sestavě středočeského Milína. Ten momentálně válcuje z pozice nováčka krajský přebor. Soutěž vede o devět bodů, takže se reálně začíná mluvit o třetím postupu v řadě. Pokud by se obci, která má kolem 2200 obyvatel, povedlo proklouznout do čtvrté nejvyšší soutěže, byl by Milín jen krůček od historického maxima. „Majitel by to jednou chtěl asi zkusit,“ směje se Miroslav Obdržal, předseda klubu.

ŽIŽKOVEM TO NESKONČILO. KADLEC JE ZPĚT NA ZNAČKÁCH A USILUJE O POSTUP DO DIVIZE S DALŠÍMI EXSPARŤANY MAZUCHEM A ŠTĚCHEM

Za Milín před lety válel, v bafuňáře se proměnil před osmi lety, kdy se Milín začal drápat soutěžemi vzhůru. A daří se mu báječně. „Máme čtyři postupy za osm let,“ pochlubí se funkcionář, jehož syn za Milín nastupuje a nosí kapitánskou pásku. Nebojí se říct, že všechno je o financích. Když dojdou, je zle. To dobře vědí i v Milíně. „Když k tomu u nás v klubu v minulosti došlo, byl to sešup,“ vzpomíná Obdržal. Nic podobného teď nemusí řešit. Klub si může dovolit angažovat i velká jména. „Za to všechno patří velký dík panu Petru Šťovíčkovi,“ přiznává a děkuje za podporu i vedení obce Milín, která finančně podporuje mládež a financuje chod areálu. Za jeho podpory klub vybudoival třeba zavlažování na obou hřištích  či třeba u,mělé osvětlení na tréninkovém hřišti. 

Do Milína úspěšného podnikatele, který je bratrem známého experta na sportovní právo, prezidenta Autoklubu ČR a Světové rady motorsportu FIA Jana Štovíčka, přivedla tak trochu náhoda. „Koupil nedaleko Milína nemovitost a pak se tady zašel podívat na fotbal,“ vypráví šéf milínského klubu. „Za pár dní mi pak volal tehdejší starosta, že by pan Šťovíček chtěl přispět fotbalovému klubu a takhle to dopadlo,“ směje se tomu, jak klub letí soutěžemi.

VÁCLAV KADLEC
Věk: 31 let
Pozice: útočník
Kariéra: Bohemians, Sparta Praha, Eintracht Frankfurt, Midtjylland, Červené Janovice, Mladá Boleslav, Jablonec, Viktoria Žižkov, Ligmet Milín

Sázka na exligové hráče není v klubu novinkou. Někdejší příbramské fotbalisty lákal už v minulosti. Třeba i na dobré podmínky. Nastupovali zde třeba Slepička, Zápotočný nebo Sňozík. „Když tu hráli kluci jako třeba Soldát, tak se říkalo, že tu berou padesát tisíc, což byl samozřejmě nesmysl. Nemá cenu ale skrývat, že všichni kluci, co jsou v kádru, nějakou korunu dostávají,“ přiznává. Zdůrazní přitom, že exligisty mají v kádru i další kluby v soutěži a za dobré slovo určitě nehrají…

Když přijde řeč na současné trio opor Mazuch, Štěch, Kadlec, chrlí Obdržal slova chvály jako na běžícím pásu. Jako první klub angažoval Mazucha. „Bydlel s panem Šťovíčkem v baráku a ten se mu zmínil, zda by nechtěl za Milín hrát a v návaznosti na to, pak Ondra oslovil i Štěcha s Kadlecem,“ líčí funkcionář. Borci, kteří působili i na slavných evropských i tuzemských adresách si nehrají na hvězdy. „Kluci jsou skromní a skvělí do party,“ přesvědčuje s tím, že za Milín válí i další hráči, co sbírali starty v nejvyšších tuzemských soutěžích. „Ale taky jsou v kádru tři kluci, co tu kopali okres,“ pochlubí se.

MAREK ŠTĚCH
Věk: 33 let
Pozice: brankář
Kariéra: Sparta Praha, West Ham United, Wycombe, Leyton Orient, Yeowil Town, Luton, Mansfield, Ligmet Milín

V nabité sestavě by se rád Milín popral o třetí postup v řadě. Přijdou tedy i kvůli tomu další posily a rozhodí tedy Ondřej Mazuch opět svoje sítě? „Teď jsme se o něčem bavili s Vaškem Kadlecem. Nemusí ale jít vyloženě o tak slavné jméno, jako jsou tihle tři,“ naznačí Obdržal, že by v zimě mohla zasvítit v kádru Milína další zajímavá akvizice.

Při zmínce o jednoznačné povinnosti postoupit šéf Milína zvážní. „Jsou před námi ještě dvě podzimní kola a celé jaro,“ krotí současnou euforii. Dodává, že známá jména jsou fajn, ale o úspěch se musí tým jako celek porvat na hřišti. „Je to všechno o štěstí, zdraví a také o těch financích, že třeba přivedete známé hráče,“ připouští. „I my jsme měli v některých zápasech kliku,“ dodává.

Spokojený je i s tím, jak tým podporují fanoušci v Milíně. Chodí jich v průměru dvě stovky, na derby se sejde u hřiště třeba i 450 příznivců. Milín každopádně táhne i venku. „V Mnichově Hradišti třeba přišli kluci ve sparťanských dresech Mazucha a Kadlece. Ale Ondrovi zrovna zranění nedovolilo hrát,“ vzpomíná. Že by jeho tým čelil kvůli známým jménům v sestavě urážkám, to odmítá. „Na začátku tam možná byla někdy trochu závist, ale s tím se musí počítat. Navíc známá jména má fakt i konkurence. Lidé jsou rádi, že takové hráče vidí v dresu svého klubu,“ myslí si.

Podobně hovoří i Ondřej Mazuch, který řídí defenzivu Milína. Potvrzuje, že do klubu jej přilákal soused a sponzor klubu. „Lákal mě několik let, ale když byla šance hrát ligu, tak ta dostala pochopitelně přednost. Ve chvíli, kdy jsem skončil, byl Milín jediná volba,“ svěří se čtyřiatřicetiletý stoper, jenž si během kariéry zahrál třeba za Fiorentinu, Anderlecht, Hull City a v Česku kromě Brna a Sparty oblékal třeba dresy Mladé Boleslavi a Teplic.

ONDŘEJ MAZUCH

Věk: 34 let
Pozice: obránce
Kariéra: Brno, Fiorentina, Anderlecht, Dnipro, Sparta Praha, Hull City, Mladá Boleslav, Teplice, Ligmet Milín

Není žádným tajemstvím, že nějakou tu korunu s v Milíně fotbalem vydělá. „Podmínky jsou tu nadstandardní. A nejde jen o finance, ale máme nové kabiny, v zimě poletíme na soustředění do španělského Tenerife,“ říká pyšně.

Úspěšnou sérii si náramně užívá. Nikdo prý nečekal, že Milín povede jako nováček tabulku o devět bodů. „Ale máme v týmu sedm kluků, co mají starty v lize. Lidé fotbalem v Milíně žijí, i na tréninku se vyptávají, zda budeme na zápase. Návštěvy na utkáních jsou slušné,“ pochvaluje si. Tvrdí také, že kromě jedné výjimky, po porážce v Sedlčanech, je atmosféra na utkáních příjemná a nikdo slavné hráče nepeskuje. „Po té porážce nám to dali ale sežrat, tam jsme si to ovšem zasloužili,“ přiznává Mazuch, že výkon měl být lepší.

Právě on dovedl do týmu parťáky Štěcha a Kadlece. Teď už prý v paměti pátral marně, koho dalšího by do milínského týmu dovedl. „Teď je na řadě Vašek Kadlec,“ směje se, že roli vyhledávače posil svěří spoluhráči. Zároveň věří, že si všichni současní hráči protáhnou své působení v klubu, i když na konci sezony poskočí do divize.

„Vaška limituje zraněné koleno, ale věřím, že nikdo končit nebude. Odehrál všechno a jde mu to,“ chválí Mazuch. Tvrdí, že v soutěži nečelil nijak ostrým zákrokům, takže by bylo riziko zranění větší. „My se snažíme nastupovat do utkání s pokorou a úctou. A soupeři to berou. Nesetkal jsem se s nějakým nefér zákrokem, jako obránce to mám ale jednodušší,“ usměje se. „Za mě je to vážně v pohodě.“

Další Mejdr na scéně! Jeho gólu tleskal slavnější brácha i sparťanská hvězdička