Evropský postrach z Dánska! V Kodani selhaly oba Manchestery, ze 17 zápasů zde vyhrály jen dva kluby

Středeční výsledek zápasu Ligy mistrů mezi FC Kodaň a Manchesterem United (4:3) mnohé překvapil. Jistě, pár let zpět by toto skóre překvapil mnohem více, United neprožívají zrovna ideální období. Nic to ale nemění na tom, že v Champions League hraje kodaňské mužstvo na svém stadionu naprosto famózně a z posledních 17 domácích zápasů prohrálo jen dvě.

Bylo to utkání, který se zapíše do dějin. Minimálně do těch kodaňských. Jen pro připomenutí, United vedli v zápase po půlhodině 2:0, nicméně po vyloučení Marcuse Rashforda se stav přeměnil na 2:2. Bruno Fernandes pak sice proměněnou penaltou poslal svůj tým do vedení, nicméně domácí Kodaň v posledních deseti minutách dokázala vyrovnat.

Ostatně trenér Jacob Neestrup Manchester před výkopem varoval. "Když jsem vešel na Old Trafford, dýchla na mě historie, ale to se nedá srovnávat s tím, co bude našeho soupeře čekat v Dánsku. Na Parken Stadium je atmosféra stokrát lepší," řekl před odvetou s Rudými ďábly. A domácí znovu naplno ukázali, jak jsou doma silní. Alespoň v Lize mistrů. Ostatně, když tam hrála v létě Sparta předkolo této soutěže, brala se remíza jako úspěch. Oprávněně.

Kodaň je totiž v milionářské soutěži na domácí půdě téměř k neporažení. V sedmnácti domácích zápasech v hlavní soutěži totiž doma padla jen dvakrát. V roce 2013 s Realem Madrid, v tomto ročníku s Bayernem Mnichov.

A to jsou pořádná jména! Navíc to není náhoda. Hovoří o tom jak dlouhodobý vzorek zápasů, tak i třeba minulá sezona. Kodaň byla tehdy nalosována do „skupiny smrti“ se Sevillou, Manchesterem City a Dortmundem. Venku se predikce těžké skupiny potvrdila – tři prohry a skóre 0:11. Ale doma? Úplně jiná kapitola. Tři remízy a jen jedna inkasovaná branka.

V mezičase pochopitelně přibývaly velké zářezy. Mezi ty největší patří rozhodně ten z roku 2006, kdy Kodaň porazila 1:0 Manchester United, v jehož dresu nastoupil Wayne Rooney, Cristiano Ronaldo, Gabriel Heinze nebo Nemanja Vidić.

Ten Hag našel i přes prohru dost pozitiv: Úvodních 20 minut bylo nejlepších, co jsem na lavičce United zatím viděl

V roce 2010 Kodaň doma remizovala 1:1 s Barcelonou. S tou Barcelonou, která v té době dominovala světovému fotbalu. Katalánci navíc vyslali do utkání plnou sestavu – Valdés, Puyol, Dani Alves, Xavi, Iniesta a samozřejmě i Messi. Poslední jmenovaný se prosadil po půlhodině hry, nicméně domácí kontrovali hned minutu poté. Cenná byla i remíza s Juventusem 1:1 z roku 2013.

Neblahé zkušenosti má s Parken Stadium i český klubový fotbal. O Spartě už byla řeč, nicméně ta to zvládla poměrně obstojně. Ve skupinové fázi Evropské ligy tam v sezoně 2018/19 padla Slavia (0:1), rok předtím Zlín (0:3) a na přelomu dekády sparťané (0:1).

Kodaňský stadion jako by se znělkou Ligy mistrů získal magické schopnosti a očaroval i mnohem kvalitnější protivníky.