Jak to vypadá s prodejem televizních práv na první a druhou ligu? Cena by mohla vyšplhat až na 450 milionů za sezonu

Jak to vypadá s prodejem televizních práv na první a druhou ligu? Cena by mohla vyšplhat až na 450 milionů za sezonu

V úterý skončilo druhé kolo výběrového řízení na audiovizuální práva pro první a druhou ligu na následujících pět sezon, a to od příštího ročníku 2024/25. Na sociální síti X o tom informoval předseda představenstva pražské Slavie Jaroslav Tvrdík. Ligová fotbalová asociace, která v Česku řídí profesionální soutěže, by vítěze měla oficiálně vyhlásit na konci listopadu po zasedání ligového grémia. Podle Luďka Mádla se cena za práva zvýší až na 450 milionů korun za sezonu. Mluvčí LFA Pavel Jahoda řekl, že asociace se dnes k výsledkům tendru ani k částce vyjadřovat nebude.

"Fotbalová veřejnost hodnotí práci vedení klubu zejména podle sportovních výsledků. Základním předpokladem pro kvalitu a rozvoj fotbalu jsou ale logicky dispoziční finanční zdroje. Skončilo druhé kolo výběrového řízení na první část televizních a marketingových práv klubů LFA na roky 2024/2025 až 2029/2030. Chci poděkovat partnerům z Viktorie (Plzeň), Baníku (Ostrava) a Sparty za týmovou práci ve výběrové komisi," uvedl Tvrdík.

"Cítím nesmírnou radost a obrovskou satisfakci po tom, co jsme byli za podnět na ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) některými označeni za škůdce fotbalu. A současně smutek, že takto nepostupoval profesionální fotbal již v minulosti. Věřím, že kluby na konci měsíce na ligovém grémiu LFA po této zkušenosti podpoří naše další návrhy na reformy českého profesionálního fotbalu," doplnil Tvrdík.

Právě na konci listopadu by mělo vedení LFA výsledky výběrového řízení oficiálně vyhlásit. Dnes asociace tendr na dotaz ČTK zatím blíže komentovat nechtěla.

V národním týmu panuje chaos, Čvančara měl být v nominaci hned, tvrdí Morávek. Hložek se dočká v zimě, tuší

Audiovizuální práva na první ligu od února 2014 drží společnost Pragosport, která je dále přeprodává. Nejvyšší soutěž v současnosti vysílá O2 TV. Aktuální kontrakt s LFA vyprší na konci této sezony, tedy 30. června příštího roku. Podle médií Pragosport platí za práva ročně zhruba 150 milionů korun. Luděk Mádl na webu gazetisto tvrdí, že dojde ke zvýšení ceny až na trojnásobek. Kdo bude nejvyšší soutěž vysílat ale neuvedl.

Výběrové řízení bylo rozděleno do tří soutěží. V první mohli zájemci usilovat o práva na televizní vysílání první ligy, ve druhé o práva na televizní vysílání druhé nejvyšší soutěže a ve třetí o práva pro streaming zápasů první ligy pro účely kurzového sázení.

O vysílacích právech se v posledních letech vedly velké diskuze. Dříve tendr neprobíhal, s tím ale nesouhlasil mimo jiné šéf Slavie Tvrdík. Obrátil se dokonce na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nyní se o práva nově dvoukolově soutěžilo.

Jugas o Polsku i návratu do Zlína: V přímý postup už tu nikdo nevěří. Za Červenku jsem rád