Nulový Lewandowski, zaváhání Staňka i krvavý Souček. Co ukázala reprezentace s Polskem?

Postupová radost se odkládá. Čeští reprezentace bude hrát o účast na Euro v Německu až do posledního zápasu. V pondělí s Moldavskem k cestě do Německa stačí už jen remíza. Rozhodl o tom páteční zápas s Polskem 1:1. Co dalšího duel nabídl?

Nefunkční dvojice Kuchta, Chytil

Trenér Jaroslav Šilhavý vsadil v útoku v rozestavení 3-4-1-2 na dvojici útočníků Jan Kuchta a Mojmír Chytil. Ani jeden přitom neoplývá velkou střeleckou formou. Nicméně do zakončení se ofenzivní duo ani jednou nedostalo. Češi totiž často volili vysoké nákopy, což způsobovalo to, že Kuchta a Chytil museli podstupovat hlavičkové souboje s vysokými stopery Bochniewiczem (194 cm) a Bednarkem (189). Marně. I proto během poločasu došlo ke změně a do hry se podívali Tomáš Čvančara a Adam Hložek. Ani oni ale v druhém poločase nedokázali pořádně ohrozit polskou branku. Nakonec v obrovské šanci mohl Čvančara rozhodnout v 93. minutě, ale pálil mimo.

Albánie slaví senzační postup na Euro. Stačila remíza v Moldavsku

Staněk dál čeká na výhru

Vyhrál minisouboj s Alešem Mandousem o post jedničky, ale radost po utkání neměl. Sedm startů v národním týmu, ani jedna výhra. Brankáři Jindřichu Staňkovi se v Polsku nepodařilo zlomit reprezentační negativní sérii. Navíc až na výjimku v 45 minutách se Švýcarskem, se mu nepodařilo odchytat zápas s čistým kontem. Ve Varšavě navíc šla gólová akce i na jeho vrub - neodhodlal se jít pro centrovaný míč a Poláci situaci dohráli a vstřelili úvodní branku zápasu.

Souček - gól a krev

Krvavý válečník. Český kapitán Tomáš Souček v druhém poločase vyrovnal po povedené akci, pak ale přišel moment, který jej omezoval po zbytek zápasu - po jednom ze soubojů upadl a polský obránce Bednarek, který odkopával balon, jej trefil kopačkou do čela. Okamžitě se mu zjevil na hlavě krvavý šrám a musel být ošetřován. Obvaz mu však nedržel, jak by měl. Krev prosakovala na čelo a Souček musel být chvíli i znovu ošetřován, aby utkání mohl dohrát.

Lewandowski na nule

V úvodním březnovém utkání vyšel Robert Lewandowski střelecky naprázdno a stejně tomu tak bylo i v odvetném duelu ve Varšavě. Hvězda Barcelony české mužstvo nesestřelila. Největší střeleckou příležitost měl Lewandowski po chybném odkopu Tomáše Holeše, ale jeho lobovaný pokus Staňka neohrozil. Podruhé se připomněl z přímého kopu, ale i ten český brankář kryl. Polský kapitán tak zakončil kvalifikaci s třemi vstřelenými góly.

S Moldavskem stačí bod

K postupu na Euro do Německa schází už jen bod. Moldavsko totiž své utkání s Albánií nezvládlo a zachránilo pouze remízu 1:1. Češi toho sice v Polsku nevyužili, ale díky remíze 1:1 jim v pondělí v Olomouci stačí s Moldavskem remizovat a zajistí si účast na evropském šampionátu. V posledních pěti venkovních zápasech vyhrálo Moldavsko jen jedno - v září na Faerských Ostrovech.