Češi vezou z Polska remízu, k postupu na Euro jim stačí doma i bod s Moldavskem

Česká reprezentace v předposledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy ve Varšavě prohrávala s Polskem po prvním poločase 0:1. Tým Jaroslava Šilhavého však rychle po pauze vyrovnal, když se trefil Tomáš Souček. Češi si po přestávce vypracovali řadu velkých šancí, ale vítězný gól se jim vstřelit nepodařilo. Aby si zajistil definitivně účast na šampionátu v příštím roce v Německu, potřebují v pondělí alespoň remizovat v Olomouci s Moldavskem. To v pátek hrálo v Kišiněvě nerozhodně 1:1 s již postupující Albánií.

Trenér Šilhavý zvolil do své sestavy několik překvapivých jmen. Jedno z nich se hned ve třetí minutě dostalo do slibné střelecké pozice. Šlo o Davida Douděru, ten zamířil pouze vedle branky Wojciecha Szczesného. Polsko se snažilo dostávat do křídelních prostorů, z kterých následně centry hledalo své útočníky, česká obrana byla ale v úvodní půlhodině pozorná. Na druhé straně zahrozil Douděra, opět z toho však byl jen slabý pokus. Ve 38. minutě se k protiútoku po své levé straně dostali Poláci a Nicola Zalewski poslal před branku skvělou střílenou přihrávku. Tu dokázal Tomáš Holeš ve skluzu zahrát pouze do Jindřicha Staňka a zcela volný Piotrowski neměl problém odražený míč uklidit do sítě.

Slabý český výkon znamenal poločasový příchod Tomáše Čvančary s Adamem Hložkem. První jmenovaný získal pro své spoluhráče ve 49. minutě faul v blízkosti pokutového území. Krátce po rozehrání odcentroval Vladimír Coufal, který s trochou štěstí našel volného Součka. Ten spolupráci kolegů z West Hamu zužitkoval a srovnal stav utkání. O pět minut později vyrobil velkou chybu Holeš, Robert Lewandowski však nezakončil přesně. Po jednom z českých rohových kopů následovala skrumáž, ze které se balon odrazil k Davidu Zimovi. Obránce Turína ale netrefil branku soupeře, i když od ní byl pouhých pár metrů. Poláci odpověděli Lewandowského přímým kopem z hranice vápna v 78. minutě, ale Staněk zasáhl. V nastaveném čase mohl Čechy na závěrečný šampionát poslat střídající Alex Král. On ani následně Čvančara však své šance využít nedokázali.

Češi tak ve Varšavě získali důležitý bod a jejich posledním soupeřem ve skupině bude v pondělí Moldavsko. Pro Polsko již kvalifikace skončila, přesto si účast na závěrečném turnaji stále může vybojovat v baráži skrze Ligu národů.

Polsko - Česko 1:1 (1:0)

Branky: 38. Piotrowski - 49. Souček. Rozhodčí: Orsato - Carbone, Giallatini - Irrati (video, všichni It.). ŽK: Bochniewicz - Brabec.Diváci: 56 310.
Polsko: Szczesny - Bednarek, Bochniewicz (58. Peda, 85. S. Szymaňski), Kiwior - Frankowski, D. Szymaňski (73. Grosicki), Piotrowski, Slisz, Zalewski - Lewandowski, Šwiderski (46. Buksa). Trenér: Probierz.
Česko: Staněk - Zima, Brabec, Holeš - Coufal, Souček, M. Sadílek (90.+1 Král), Douděra - Provod (75. Lingr) - Chytil (46. Čvančara), Kuchta (46. Hložek). Trenér: Šilhavý.