Kdyby Česko chybělo na Euru, neuvěřitelně bych si to vyčítal, přiznal Souček. Všechny dost mrzel konec trenéra

Kdyby Česko chybělo na Euru, neuvěřitelně bych si to vyčítal, přiznal Souček. Všechny dost mrzel konec trenéra
OBSAHUJE VIDEO

Kapitán Tomáš Souček si hodně oddychl, že s českým týmem dokázal postoupit na mistrovství Evropy. Osmadvacetiletý záložník West Hamu po domácím vítězství 3:0 nad Moldavskem v závěru kvalifikace připustil, že neúspěch by si hodně vyčítal. Novinářům také řekl, že je rád, že reprezentanti postupem přehlušili negativní atmosféru, která kolem mužstva v poslední době panovala. Oslavy mu trochu pokazil konec trenéra Jaroslava Šilhavého.

"Postup pro mě znamená hodně. Už před kvalifikací to byla obrovská zodpovědnost, dovést jako kapitán nároďák na Euro. Neúspěch bych si bral o to více na sebe. Česko nikdy nechybělo na Euru, tak bych si to neuvěřitelně vyčítal," řekl Souček.

"O to víc jsem chtěl na hřišti umřít, možná i doslova. Takže jsem za to rád, že s tou páskou jsem mohl pomoci klukům se tam dostat," doplnil Souček, který nastoupil s náplastí na hlavě poté, co v pátek dohrával zápas v Polsku (1:1) s krvavým zraněním.

Ocenil, jak se mužstvo semklo poté, co v poslední době čelilo velké kritice. V neděli byli navíc z týmu vyřazeni tři zkušení hráči Vladimír Coufal, Jakub Brabec a Jan Kuchta, kteří v noci navštívili diskotéku v Olomouci.

"Byly nějaké negativní věci, ty si chceme vyřešit interně. Všichni kluci odvedli za poslední roky skvělou práci. O to víc jsme rádi, že jsme takhle důležitý zápas zvládli i po psychické stránce. Každý odvedl maximální výkon, výsledek 3:0 hovoří za vše. Jsme rádi, že jsme i tu negativní atmosféru z médií trochu přerušili na pozitivní postup. Těšíme se všichni do Německa," uvedl Souček.

Šilhavý oznámil rezignaci: Nechápal jsem tu zlost a agresi, teď potřebuji v první řadě pořádný odpočinek

Český tým před zápasem s Moldavskem potřeboval uhrát aspoň bod, hostům by přineslo historický postup jen vítězství. "Měli jsme postup za cíl od začátku roku. Bylo to takové nahoru dolů, ale cíl jsme splnili. Věděli jsme, že nemůžeme prohrát. Že každá chyba nás může skoro stát Euro. Takovéhle zápasy jsou nejtěžší. Viděl jsem i na některých hráčích, že jsou nervózní. Snažil jsem se je co nejvíc povzbudit. Hodně nám pomohlo, jak jsme vstřelili rychlou branku," řekl Souček.

Radost z postupu mu trochu pokazil konec kouče Šilhavého. "Říkal jsem celou dobu, že stojím za každým členem týmu - za každým hráčem, trenérem, členem realizačního týmu. Někdo to vzal pozitivně, někdo negativně. Takže nás všechny hodně mrzelo, že trenér končí," uvedl Souček.

Hráči Šilhavého odměnili v kabině dlouhým potleskem. "Pět let tady byl, měli jsme úspěchy, teď jsme postoupili na Euro. To, že skončil, nás trochu srazilo z těch oslav. Když nám to říkal po zápase, trochu nás zamrazilo. Všichni jsme mu dali velkou poklonu za to, co odvedl. Splnil cíl v podobě Eura. Chtěl bych mu moc poděkovat za skvělých pět let, byl tady pro hráče vždy nápomocný. Přeju mu jen to nejlepší do budoucna," řekl Souček.

V kabině hráči slavili postup pivem a zpěvem. "Největší hit byl od našeho maséra Edy Poustky, který to hned oslavil a složil tam písničku. Všichni jeho oslavy milujeme. Tím to začalo. Zazpívali jsme si a poděkovali jeden druhému," líčil Souček.

V 90. minutě upravil na 3:0 a skóroval ve třetím reprezentačním utkání po sobě. Předtím zařídil remízu 1:1 v Polsku a říjnové domácí vítězství 1:0 nad Faerskými ostrovy. "Jsem za to rád, že v těch nejtěžších chvílích jsem mohl pomoci týmu i střelecky. Kluky jsem psychicky povzbuzoval od prvních momentů na hřišti i mimo něj. Myslím, že jsem vystřelil i důležité body. I díky tomu jsme třeba na Euru, o to víc jsem rád," dodal Souček.

Kuchta: Udělal jsem strašnou pitomost, je mi jasné, že si budu muset vybudovat důvěru znovu