Šilhavý se rozhodl správně. Odchází se vztyčenou hlavou, výkonný výbor by ho odvolal stejně, řekl Němeček 


Šilhavý se rozhodl správně. Odchází se vztyčenou hlavou, výkonný výbor by ho odvolal stejně, řekl Němeček 

ROZHOVOR

Doklopýtal s mužstvem na evropský šampionát, hned po výhře 3:0 nad Moldavskem ale složil funkci. Jaroslav Šilhavý už není koučem české reprezentace a podle experta Václava Němečka jde o správné rozhodnutí. Jak zhodnotil trenérovu éru i finiš jeho angažmá? A který hráč měl do kvalifikace zasáhnout už mnohem dřív? O tom všem mluvil bývalý záložník národního mužstva v rozhovoru pro eFotbal.cz.

“Že přesně tohle trenér udělá, jsem čekal. Za mě je to velmi dobrý krok. Stejně bylo na 99 % jasné, že po jednání výkonného pokračovat nebude. Tímhle ho předběhl ho o jeden den, což vnímám jako správné rozhodnutí. Odchází se vztyčenou hlavou,“ řekl Němeček k verdiktu Šilhavého, který svou funkci položil hned v pozápasovém rozhovoru pro Českou televizi. A to i když splnil povinnost v podobě postupu na EURO.

“Je super, že jsme se do Německa dostali, před startem kvalifikace o tom ale nikdo nepochyboval. Nakonec to bylo komplikovanější, než všichni čekali. Ovšem byly tam i objektivní příčiny jako třeba nečekaná kvalita Albánie. Faktem je, že my jsme na tom herně ani výsledkově tak dobře nebyli, naštěstí Poláci působili ještě hůř. Tím nám to dost ulehčili. Znovu říkám, je super, že jsme postoupili, zvlášť když Německo je za rohem a může tam vyrazit spousta českých fanoušků. Každý ale viděl, že ke změnám u týmu už prostě musí dojít. Tímhle způsobem se prezentovat asi nechceme,“ podotkl slavný internacionál a naznačil, že v jeho očích se měl Šilhavý poroučet už dřív. Byť mu neubírá úspěchy.

Čechy čeká při losu skupin třetí ze čtyř výkonnostních košů. Vyhnou se Slovensku, Nizozemsku či Skotsku

“Když to řeknu zkráceně, minulé EURO se povedlo. Kluci hráli dobrý fotbal a chybělo málo, aby došli až do semifinále. Jasně neúspěšná byla naopak kvalifikace o mistrovství světa. Pořád říkám, že když jakýkoliv trenér nepostoupí na šampionát, měl by svou funkci přenechat někomu jinému. To se ale nestalo a pokračovalo se dál,“ připomněl Němeček.

Že by se zkušený kouč odhodlal funkci opustit až na základě prohřešku tři výtečníků (Jakuba Brabce, Vladimíra Coufala a Jana Kuchty), kteří si přípravu na Moldavce zpestřili řáděním na diskotéce, si ale nemyslí.

Vitík se Zimou jsou perspektivní obranná dvojice, tvrdí Horváth. Kdo by podle něj mohl usednout na lavičku?

“K těm třem klukům řeknu asi už jen jedno. Udělat něco takového v době chytrých telefonů je stupidita takového rázu, že je úplně zbytečné to nějak rozebírat. Že by ale svou neskutečnou hloupostí ovlivnili trenérovo rozhodnutí skončit, si nemyslím. Je jasné, že mu tímhle ani trochu nepomohli, podle mě byl ovšem rozhodnutý už daleko dřív,“ zdůraznil Němeček a vrátil se k pondělnímu duelu, v němž Češi nakonec zvítězili rozdílem třídy.

“Přiznejme si, že až do vyloučení to s Moldávií byl celkem vyrovnaný zápas, navíc ta druhá žlutá byla vážně hodně přísná. Hlavně Chorý se však prezentoval skvěle. Jeden gól připravil, druhý vstřelil, podal opravdu výborný výkon. A moc se mi líbil i Kušej. Hned při své první akci ukázal, že se nebojí jít jeden na jednoho, což našemu týmu do té doby tolik chybělo. Jen je trochu škoda, že k okysličení kádru došlo až tak pozdě. Kluci jako právě Kušej měli do kvalifikace zasáhnout už mnohem dřív,“ poznamenal bývalý záložník Sparty či francouzského Toulouse.

A klíčová otázka na závěr. Kdo by podle něj měl převzít národní tým po Šilhavém? “To opravdu nevím, žádné jméno po mně teď nechtějte. Netuším, kdo by o to měl vůbec zájem, určitě bych ale nesouhlasil s tím, aby nový trenér vedl zároveň klub i reprezentaci. Jsem rád, že se touhle cestou nejspíš nepůjde. Ani já bych pro ni nehlasoval,“ uzavřel Němeček.

Douděra se zastal hříšníků: Lidi, kteří nejsou v týmu a v kabině, to nepochopí. Velká pochvala, jak následky vzali na sebe