Okradená Ukrajina? Sudí nenařídil v závěru bitvy s Itálií penaltu. Dala se pískat, přiznal Donnarumma

Okradená Ukrajina? Sudí nenařídil v závěru bitvy s Itálií penaltu. Dala se pískat, přiznal Donnarumma

Možná tomu nechtějí uvěřit ještě teď, že jim přímý postup na Euro do Německa utekl. Ukrajinští reprezentanti se po úterní koncovce duelu s Itálií hodně zlobili na španělského rozhodčího Jeusse Gila Manzana. Ten v nastaveném čase neposoudil střet Mudryka s Cristantem jako penaltový a zápas skončil 0:0. To stačilo favoritovi k postupu a Ukrajina musí do baráže. Fanoušci pak hned připomněli předzápasový výrok šéfa UEFA Čeferina, že se Itálie musí na Euro kvalifikovat, jinak to bude tragédie.

Itálie šla do duelu, který se kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině hrál v německém Leverkusenu, v pozici, kdy i remíza zaručovala týmu přímý postup. A přesně tenhle výsledek nakonec úřadující evropští šampioni uhráli (0:0). Duel však končil v obrovských emocích.

Ve třetí minutě nastavení totiž v pokutovém území upadl po střetu s Cristantem a všichni Ukrajinci na hřišti, na stadionu a nejspíš i u televizních obrazovek měli jasno: penalta. Jenže španělský arbitr Manzano věc viděl jinak, stejně jako systém VAR, ačkoliv záběry zmíněné situace ukazují, že ke kontaktu mezi hráči došlo. Známý novinář Ben Jacobs například celou situaci glosoval tak, že šlo o jasný faul, ale pokutový kop nebyl nařízen.

Skóre se neměnilo, Italové bouřlivě oslavovali, Ukrajinci kousali zklamání. Sůl do rány jim pak přisypal svými slovy brankář Donnarumma svým hodnocením situace z úplného konce utkání. „Přímo v ten moment jsem to pořádně neviděl a nebyl jsem si jistý. Když jsem se pak podíval na video, pískat se to dalo,“ přiznal s tím, že o momentu nechce dál přemýšlet.

Oslavy úspěchu v podobě postupu mu to ale nekazilo. „Jsme šťastní, postupujeme na Euro. Ukrajina byla těžkým soupeřem, museli jsme ukázat, jak dobrý tým máme,“ zářil kapitán národního týmu Itálie. „Je mi obrovskou ctí, když mám šanci reprezentovat, vždy tomu dám všechno. Italský fotbal a jeho fanoušci si to zaslouží.“

To Oleksander Zinčenko hrající anglickou Premier League za Arsenal před novináři dokázal ovládnout emoce a na spornou situaci se nevymlouval. „Doufali jsme, že uhrajeme lepší výsledek. To se nepovedlo, ale jinak jsme odehráli slušný zápas,“ těšilo ukrajinského reprezentanta. „Můžeme se jeden druhému podívat do očí, udělali jsme všechno a na postup to nestačilo,“ dodal s tím, že Italové neměli tolik šancí, jako v prvním vzájemném duelu. Kolem sporného momentu našlapoval velmi opatrně. „Ze záznamu jsem se na tu situaci nekoukal. A stejně už to nemá cenu řešit, nic se nezmění.“

foto: © AC Milán

Fanoušci se na internetu ovšem předháněli v reakcích na zmíněný souboj v pokutovém území. „Penalta na milion procent, a to jsem Ital,“ napsal jeden z diskutérů. „Šílený verdikt, Ukrajinu okradli, nepostoupí na Euro,“ dodal další. Na zlobě nic nemění fakt, že Ukrajina ještě bude v březnu bojovat o účast na evropském šampionátu v baráži. „Mudryk simuloval,“ oponoval ovšem další fanda. Názor na situaci tak nebyl jednoznačný.

Ukrajinci na hřišti i lavičky se hodně rozčilovali. Možná jim k tomu dal záminku i prezident UEFA Aleksander Čeferin. Ten už před výkopem pro italská média uvedl, že se Itálie musí na Euro kvalifikovat, jinak to bude katastrofa. „Italská reprezentace je moc důležitá. Myslím, že nad Ukrajinou vyhraje,“ cituje Slovince LaPresse.

Vzhledem k vypjaté koncovce duelu slova působila výbušně. Neunika pochopitelně ani ukrajinského trenéra Serhiji Rebrovovi. „Nezajímá mě, co Čeferin řekl. Na nějaké komentáře se nesmíme soustředit. Jediné, co mohu ovlivnit je, aby byli hráči ještě více nažhavení na ten zápas,“ hlásil před výkopem. Po utkání pak mohl jen smutně pokrčit rameny. "Myslím, že šlo o penaltu, ale na rozhodnutí je tu rozhodčí a VAR," konstatoval.

Čechy čeká při losu skupin třetí ze čtyř výkonnostních košů. Vyhnou se Slovensku, Nizozemsku či Skotsku