Janošek si v Nizozemsku říká o přestup. V druhé lize je nejlepším cizincem

Janošek si v Nizozemsku říká o přestup. V druhé lize je nejlepším cizincem

Pochyby některých, že přestup Dominika Janoška do druhé nizozemské ligy je krokem zpátky, jsou rozprášeny. Mladý záložník vzal ligu útokem a kdybyste se dívali na čísla produktivity, nenašli byste v Eerste Divisie lepšího cizince než toho v dresu NAC Breda.

Je velmi vidět, jak mu pomohl brzký přestup. Ne snad věkově, ale termínově. Janošek totiž v Nizozemsku v červenci stihnul zažít velkou část přípravy i přátelská utkání. Skvěle se tak začlenil nejen do kolektivu, ale také do systému.

Nestal se však jeho součástí, ale systémem samotným. Hra Bredy přes něj chodí, ve středu pole má hodně míčů a prostoru. Vyniká tak tím, čím zaujal v české lize.

Od začátku sezony navíc nevynechal ani jeden zápas ve druhé lize. Za celou dobu zmeškal jen 77 minut, v pohárovém utkání proti třetiligovému Quick Boys nastoupil jen na devět minut. Byl šetřen, což je o jeho pozici v týmu všeříkající.

O tom, že bude v týmu lídrem, se v podstatě rozhodlo v prvních dvou zápasech, v nichž Janošek zapsal hned tři góly. Pochopitelně ze zálohy.

Pak se sice na čas gólově odmlčel, nicméně Livesport ho pravidelně odměňoval minimálně sedmičkou, což značí nadprůměrný výkon.

Nicméně zhruba od půlky října začal ke skvělým výkonům přidávat i produktivitu. Tři góly a tři asistence za šest utkání. Parádní bilance, díky které jeho respekt v Nizozemsku roste.

A roste i jeho cena. Janošek, jehož tým před sobotními zápasy držel sedmé místo zaručující postup do play off o první ligu, je díky sedmi brankám a pěti asistencím nejproduktivnějším hráčem Bredy.

Jak to vypadá v celkovém měřítku? Třetí nejlepší ligový střelec, třetí nejlepší asistent, druhý nejproduktivnější hráč. Úctyhodné, každopádně komu by to nestačilo, pak se může podívat například na tabulku cizinců. Ve všech zmíněných aspektech drží první místo.

První měsíce v zahraničí zvládá skvěle, nabízí se tak otázka, co bude dál. Z Nizozemska zatím žádné zprávy o možném přestupu nejdou, nicméně pokud bude pokračovat v nastoleném tempu, je jen otázka času, kdy se začnou kluby z Eredivisie po někdejším hráči Pardubic či Plzně dívat.