Životní forma? „Helikoptéra“ Souček dává gól za gólem, fanoušci West Hamu ho zbožňují

Životní forma? „Helikoptéra“ Souček dává gól za gólem, fanoušci West Hamu ho zbožňují

Poslední dny musí žít Tomáš Souček jako v pohádce. Jako kapitán dovedl národní tým v nelehké situaci na evropský šampionát, k tomu se v jeho dresu dvakrát střelecky prosadil. Navíc zažívá dokonalé týdny i ve West Hamu. Dva poslední zápasy rozhodl gólem v nastavení.

V posledních týdnech se přitom hovořilo o tom, že po českém záložníkovi touží Inter Milán. Ale řekněte to teď fanouškům Hammers!

Ti ho přezdívají „Helikoptéra“. Proč? Když dá gól, slaví točením se kolem své osy, čímž nápadně připomíná právě vrtulník. Ač se v minulé sezoně trápil, v té současné se vrátil na parádní úroveň výkonnosti, navíc zase ukazuje svou přidanou hodnotu v podobě velké produktivity.

V Evropské lize dal gól, v ligovém poháru též. O reprezentaci byla řeč. Jeho hlavní parketa je ale Premier League. Tam má čtyři góly ve dvanácti utkáních. Tudíž rozvlní síť v každém třetím zápase. To je tempo, za které by se nemusel stydět lecjaký útočník. 

Ostatně, v Premier League je druhým nejlepším střelcem Hammers, hned za hvězdou a anglickým reprezentantem Jaredem Bowenem, který oslavil branku osmkrát.

Nejde ale jen o počty. V ligovém poháru vysvobodil svůj tým z letargie proti Lincolnu a jediným gólem v 70. minutě rozhodnul o postupu. Proti Faerským ostrovům si před pár týdnu stoupnul ke klíčové penaltě, v Polsku zařídil bod a prosadil se i v posledním zápase proti Moldavsku.

Ještě před reprezentační přestávkou byl u veledůležitého momentu v dresu West Hamu. Ten se na domácím stadionu trápil s Nottinghamem. Byl to Souček, kdo v 88. minutě převalil tři body na stranu svého klubu.

Kariéra v kopru. V United beru miliony, ale chci jinam, smutní van de Beek

A v sobotu? Další paráda. West Ham na hřišti posledního Burnley prohrával. V 86. minutě díky vlastnímu gólu O’Shea srovnal, načež Souček v nastavení po parádním centru Kuduse vstřelil vítězný gól. Ne ledajaký. Žádný chumel ve vápně, žádný odražený míč. Zkušeně si počkal, až k němu doletí míč, aby mohl placírkou umístit míč k tyči jako zkušený mazák. Z voleje, beze stresu. 

„V této sezoně dal už šest gólů, to samo o sobě je výtečné. Když se dnes dostal do šance, zakončil ji jako někdo, kdo je ve velké formě a pohodě,“ děkoval svému záložníkovi trenér David Moyes. „Daří se mu skvěle. Ve své první sezoně tu dal asi deset gólů, a kdyby se mu to podařilo vyrovnat, bylo by to báječné.“

Nadšený byl i samotný Souček. „Jsem velmi šťastný,“ zářil po utkání. „Před pauzou jsem dal vítězný gól proti Nottinghamu a pak jsem dal i dva velmi důležité góly za Česko. Vrátím se a dám další gól, další vítězný! Je to perfektní, chci jen dál tvrdě pracovat a být připraven na další zápas,“ zůstal tradičně skromný.