Kariéra v kopru. V United beru miliony, ale chci jinam, smutní van de Beek

Kariéra v kopru. V United beru miliony, ale chci jinam, smutní van de Beek

Jedná se o jeden z nejhorších přestupů v poslední době. Donny van de Beek (26) měl při svém příchodu do Manchesteru United naplnit potenciál, který naznačil v Ajaxu. Opak se ale stal pravdou. Nedůvěra trenérů i kopa zranění, to vše zhatilo dobré angažmá. V lednu chce Manchester opustit.

Nizozemský záložník sice trvá na tom, že nelituje toho, že před více než třemi lety přišel do United, nicméně zároveň dobře ví, že jestli chce ve fotbale ještě něco dokázat, musí Old Trafford opustit.

Přitom přišel za 35 milionů liber a s nálepkou jednoho z nejlepších mladých záložníků na světě, přesto si během svého působení v klubu připsal pouhých 35 startů v Premier League.

Van de Beek, kterého podepsal Ole Gunnar Solskjaer, si pod vedením norského kouče nedokázal vybojovat pravidelné místo v týmu. Jeho naděje, že se prosadí pod vedením bývalého trenéra Ajaxu Erika ten Haga, zhatilo zranění kolena, které ho vyřadilo na většinu minulé sezony. Šestadvacetiletý hráč nyní říká, že zoufale touží po nové výzvě a chce opustit United, až se otevře přestupové okno.

"Musím hrát zápasy. Manažer se teď rozhoduje jinak. Máme velký kádr a já nejsem jediný, kdo klepe na dveře. Uvidíme, co se stane v lednu. Potřebuji začít hrát. Když ne v United, tak v jiném klubu," přiznal stále teprve šestadvacetiletý borec otevřeně pro Daily Mirror.

"Jsem do fotbalu úplně blázen. V United si vydělám slušné peníze, jsou to miliony, ale peníze nejsou mou motivací. Chci si svou práci každý den užívat," smutnil.

Van de Beek přišel do Manchesteru s obrovskou reputací poté, co v roce 2019 získal s Ajaxem nizozemské double a sehrál klíčovou roli při jeho tažení do semifinále Ligy mistrů. V roce 2022 strávil půl roku na hostování v Evertonu ve snaze prosadit se v Premier League. A když se Ten Hag později téhož roku stal šéfem United, doufal, že konečně dostane šanci v United. Pak přišlo ono těžké zranění kolena. 

Posila ze všechny prachy. Mata odehrál deset minut, ale má titul

"O to víc si vážím toho, že mám báječnou práci. Jsem v legendárním klubu a stále jsem hrdý na to, že mohu každý den nosit dres Manchesteru United," potěšil však fanoušky Red Devils.

Na ně sice myslí, ale jestli chce udělat ještě jeden velký přestup, musí myslet hlavně na sebe. "Jsem opět špičkově fit, překypuji energií a opravdu trénuji jako zvíře. Nastal čas učinit jiné rozhodnutí," má jasno.

Přestup do Realu Sociedad ztroskotal v létě, když se španělský klub nedohodl s United na podmínkých. To ještě Nizozemec skousnul, ale nyní trvá na tom, že je čas jít dál.

"Měl jsem za sebou pět sezon v prvním týmu Ajaxu, vyhrál jsem trofeje, hrál jsem Ligu mistrů, porazili jsme Juventus, Bayern, Real Madrid - a pak přišel Manchester United. Takovému klubu prostě neřeknete 'ne', to by neudělal nikdo," vracel se k přestupu. "I přes velikost klubu a nestálé období, kterým United prochází, pro mě zůstává velmi vřelým klubem. A také rodinný klub. Ano, opravdu. Pracuje tu tolik milých a laskavých lidí, že si k nim jako hráč vybudujete pouto. Ti lidé jsou tu celý život, od kustodů až po paní na recepci, kterou vídám každé ráno."

Tak kam to bude? Těžko říct, nicméně jisté je, že mu United nebudou stát v cestě. V klubu budoucnost nemá a Red Devils se v lednu bude hodit každá libra, zoufale totiž touží po posile do útoku.