Exekuce, hladovka, příkaz k vystěhování a strach o život. Slovenský Beckham si prošel peklem

Exekuce, hladovka, příkaz k vystěhování a strach o život. Slovenský Beckham si prošel peklem

Parádní kariéra a pohádkové odměny, tak v očích mnoha fanoušků vypadá život profesionálního hráče. Legendární slovenský reprezentant Ján Ďurica teď ovšem přichází s otevřenou zpovědí ve své autobiografii, která ukáže, jakým peklem si při cestě na vrchol musel projít.

Ďurica přiznává, že si v mládí několikrát vyslechl, že z něj fotbalista nikdy nebude. Popsal také, jak se kvůli exekuci musel s rodiči a bratrem do druhého dne vystěhovat z bytu. Neměl co jíst a jednu horalku si prý rozděloval na neuvěřitelných sedm dní. Slovák ve své knize nabízí čtenářům jednu zajímavou příhodu vedle druhé.

I když si prošel peklem, zatnul zuby a tvrdě bojoval o to, aby se dostal mezi nejlepší a dokázal ostatním, že na to má. A byl úspěšný. S Artmedií Petržalka si zahrál skupinovou fázi Ligy mistrů, zahrál si na evropském i světovém šampionátu, působil kromě jiného v pražské Dukle, v Rusku, Německu či Turecku. Ve slovenské reprezentaci pak vytvořil legendární stoperskou dvojici s Martinem Škrtelem.

Dílo doplňují komentáře slavných trenérů či spoluhráčů. „Janko je jedním z mých fotbalových synů. Kdyby měl trenér deset hráčů jako je on, mohl by si v klidu natáhnout nohy a odpočívat,“ konstatoval při slavnostním křtu knihy podle serveru sportky.zoznam.sk trenér Vladimír Weiss starší.

Podle Škrtela si Ďurica v mládí rád užíval života fotbalové hvězdy. „Na každý sraz reprezentace jezdil v jiném autě. Postupem let ale ubral plyn a už to nebyl slovenský Beckham. Na hřišti už nebyl tak splašený a věděl jsem, že z deseti soubojů jich devět vyhraje,“ chválil někdejšího spoluhráče ze slovenského národního týmu.

Ďurica sám přiznává, že na konci kariéry měl velké zdravotní problémy se srdcem. „Nedohrál jsem v té době žádný zápas, píchalo mě u srdce, cítil jsem bolest a bál jsem se o život. I tom se v mé knize dočtete,“ snažil se navnadit média a čtenáře bývalý slovenský reprezentant. Klubovou kariéru ještě oficiálně neukončil, a tak uvažuje, že by uspořádal ještě svůj rozlučkový zápas.

Posila ze všechny prachy. Mata odehrál deset minut, ale má titul