Pohárová matematika: kudy do evropského play off? Sparta má postup v EL ve své moci, Slavia sahá po osmifinále

Pohárová matematika: kudy do evropského play off? Sparta má postup v EL ve své moci, Slavia sahá po osmifinále

Český fotbal potřebuje každou dobrou zprávu a trio pohárových zástupců ve složení Sparta, Slavia, Plzeň se v Evropě pravidelně stará o jejich přísun. Před posledním kolem skupinové fáze evropských soutěží je z pohledu zmíněné trojice situace více než příznivá. Postup do jarní fáze Evropské ligy mají po výhře nad Betisem Letenští ve své moci. Dokonce přímý postup do osmifinále stejné soutěže má na dosah Slavia, která po výhře na půdě Šeriffu uhájila vedení v čele skupiny. Plzeň již o svém postupu do evropského pohárového jara rozhodla dříve.

Sparta

Letenští byli ve složité situaci, vybruslili z ní však na jedničku. Domácí vítězství nad Betisem (1:0) se sice nerodilo vůbec snadno, ve finále však může mít pro soubor trenéra Briana Priskeho cenu zlata. Spartě totiž i díky remíze Rangers s Limassolem (1:1) patří ve skupině C třetí místo, odstup od postupových příček je však minimální. A proto má úřadující český mistr před prosincovým zápasem s Arisem vše ve svých rukou. Jaké jsou možné scénáře?

Výhra nad Limassolem znamená postup ze druhého, nebo teoreticky i prvního místa skupiny (v případě remízy Betisu a sparťanské výhry o tři a více gólů) a tedy pokračování v Evropské lize.

Betis pod palbou! Sparta měla jedinou zbraň, Haraslína, zlobí se španělský tisk po porážce na Letné

Remíza s Limassolem znamená udržení třetí příčky ve skupině a "sestup" o patro níž do jarní části Konferenční ligy.

Prohra o jednu branku s Limassolem znamená rovněž udržení se na třetí příčce a jaro v Evropě.

Prohra o dvě a víc branek s Limassolem znamená konec v této sezoně evropských pohárů.

Tabulka:

1. Betis Sevilla 5 3 0 2 7:4 9
2. Glasgow Rangers 5 2 2 1 5:4 8
3. Sparta Praha 5 2 1 2 6:6 7
4. Aris Limassol 5 1 1 3 6:10 4

Slavia

Ještě jednodušší jsou počty v případě Slavie. Sešívaní mají namířeno dokonce přímo do osmifinále Evropské ligy, neboť aktuálně v konkurenci Tiraspolu, Servette a AS Řím drží první místo ve skupině. Úřadující vicemistr FORTUNA:LIGY se v čele skupiny G udržel díky vítězství v Moldavsku nad Tiraspolem (3:2), přičemž jeho pozici ještě více posílila remíza Mourinhova celku ve Švýcarsku (1:1). Tudíž i v případě druhého pražského celku platí, že je před závěrečným domácím duelem s ženevským soupeřem pánem svého osudu.

Výhra nad Servette znamená udržení první příčky a postup přímo do osmifinále Evropské ligy.

Remíza se Servette znamená pravděpodobně díky lepšímu skóre udržení první příčky (aktuálně Slavia 13:4, AS Řím 9:4) a postup přímo do osmifinále Evropské ligy. Může však nastat scénář, po němž budou mít lepší skóre Římané – například remíza Slavie 0:0 a vítězství italského celku o pět a více branek.

Prohra se Servette znamená pokračování v jarní fázi Evropské ligy, v případě zaváhání AS Řím (může získat maximálně bod) dokonce i udržení první příčky a postup přímo do osmifinále Evropské ligy. Pokud však Římané vyhrají, půjde Slavia do akce o kolo dřív, mezi 32 postupujících do play off.

Tabulka:

1. Slavia Praha 5 4 0 1 13:4 12
2. AS Řím 5 3 1 1 9:4 10
3. Servette Ženeva 5 1 2 2 4:9 5
4. Šeriff Tiraspol 5 0 1 4 5:14 1

Plzeň

Naprosto suverénně si zatím počíná v pohárové Evropě Plzeň. Viktoriáni zvládli i své páté vystoupení ve skupinové fázi Evropské konferenční ligy, na půdě kosovského Ballkani zvítězili 1:0 a nadále zůstali stoprocentní. Už před zápasem v netradičním tiranském azylu však bylo jisté, že soubor trenéra Miroslava Koubka zakončí podzim v Evropě na prvním místě a na jaře ho tak čeká osmifinále Konferenční ligy.

Tabulka:

1. Viktoria Plzeň 5 5 0 0 6:1 15
2. Dinamo Záhřeb 5 2 0 3 7:5 6
3. Ballkani 5 1 1 3 3:4 4
4. Astana 5 1 1 3 4:10 4

 

České kluby se v žebříčku koeficientů UEFA dostaly na 11. místo, od přímého postupu do LM je dělí jediná příčka