Tady Ronaldo přestřelil! Propagoval platformu na kryptoměny, teď ho v Americe žalují o 22 miliard

Tady Ronaldo přestřelil! Propagoval platformu na kryptoměny, teď ho v Americe žalují o 22 miliard

Trefy, to by Cristianovi Ronaldovi šlo. Do sítě už se trefil tolikrát, že to snad ani nepočítá. Tady ale přestřelil. Spoluprací s platformou věnující se kryptoměnám si pořádně zavařil, ve Spojených státech ho žalují o 22 miliard korun.

O co jde? Ronaldo čelí v USA hromadné žalobě kvůli své propagaci Binance, největší kryptoměnové burzy na světě. Žalobci tvrdí, že je jeho podpora přiměla ke ztrátovým investicím. Požadují náhradu škody ve výši přes jednu miliardu dolarů, což je při přepočtu na české koruny částka přesahující 22 miliard.

V listopadu 2022 oznámila společnost Binance ve spolupráci s Ronaldem svou první kolekci nepěněžních tokenů (NFT) "CR7“.

NFT jsou virtuální aktiva, která lze kupovat a prodávat, ale která nemají vlastní reálnou podobu – jinými slovy existují pouze digitálně. Obecně se používají k označení vlastnictví něčeho, například obrázku nebo videa na internetu.

COUFAL NESPÁCHAL ZLOČIN, TREST NECHÁPU. BÝVALÝ HRÁČ WEST HAMU SE ZASTAL ČESKÉ OPORY

"CR7" označuje Ronaldovy iniciály a číslo dresu a používá se jako značka na řadě produktů, od obuvi po parfémy, které z něj pomohly udělat jednoho z nejbohatších sportovců na světě.

Ve videu na sociálních sítích, v němž Ronaldo partnerství oznamuje, řekl případným investorům: "Změníme hru NFT a posuneme fotbal na další úroveň".

Nejlevnější NFT z kolekce stál v listopadu 2022, kdy byl uveden do prodeje, 77 dolarů. O rok později však jeho cena činila zhruba jeden dolar. Jednoduše řečeno, ztratila hodnotu natolik, že se skoro blížila k nule.

Žalobci tvrdí, že Ronaldova propagace Binance vedla k 500 % nárůstu vyhledávání této krypto burzy, která je registrovaná na Kajmanských ostrovech. Tvrdí také, že to vedlo lidi k tomu, aby tuto firmu využívali k investicím do tzv. neregistrovaných cenných papírů – například do kryptoměny BNB společnosti Binance.

MESSI V MIAMI? NEJEN DOKONALÁ POZITIVA. FANDÍ SE JEMU, NE KLUBU, ZLOBÍ SE MÍSTNÍ

Podle americké Komise pro cenné papíry a burzy lze tato aktiva považovat za cenné papíry – a proto se celebrity, které je podporují, musí řídit americkými zákony.

Předseda SEC Gary Gensler již dříve uvedl, že známé osobnosti musí veřejnosti sdělit, od koho a kolik dostáváte zaplaceno za propagaci investic do cenných papírů. "Když celebrity podporují investiční příležitosti, včetně cenných papírů s kryptoaktivy, investoři by měli pečlivě zkoumat, zda jsou pro ně tyto investice vhodné, a měli by vědět, proč celebrity tyto investice podporují," řekl.

Žalobci tvrdí, že Ronaldo měl zveřejnit, kolik mu bylo zaplaceno, ale neučinil tak.