Kadeřábkův návrat do základu Hoffenheim nespasil, Černého Wolfsburg nestačil na Bochum

OBSAHUJE VIDEO

Borussia Mönchengladbach zvítězila ve 13. kole Bundesligy v domácím prostředí 2:1 nad Hoffenheimem a připsala si již třetí výhru před zraky svých fanoušků v řadě. Utkání gólově načal krátce před hodinou hry Alassane Pléa a ačkoliv se hostům chvíli nato podařilo srovnat, poslední slovo měl domácí Nathan Ngoumou, jenž 10 minut před koncem řádné hrací doby rozhodl. Modrobílým tak k bodům nepomohl ani první start Pavla Kadeřábka v základní sestavě od zranění kolene. Zdravotní stav naopak na druhé straně nepustil do hry Tomáše Čvančaru.

Skvělá forma Hoffenheimu z úvodu sezony začala pomalu upadat, což se projevilo na posledních pěti ligových zápasech, ze kterých modrobílí zvítězili pouze jednou. Na Mönchengladbach navíc neměli příliš dobré vzpomínky, jelikož s ním třikrát v řadě padli s celkovým skóre 3:12. Domácí tak proti svému oblíbenému soupeři chtěli odčinit vysokou prohru s Dortmundem.

Jako první se však do nebezpezpečné šance dostal hostující celek. Byl u toho Kadeřábek, který vyslal kroucený pas za obranu soupeře, ale Maximilian Beier na míč těsně nedosáhl. O chvíli později ukázal Kadeřábek také své defenzivní schopnosti, když nedovolil zakončit Florianu Neuhausovi, jenž by jinak z malého vápna pravděpodobně otevřel skóre. Český bek byl při chuti i nadále, po jeho přiťuknutí tvrdě pálil Anton Stach, stopku mu ale vystavil reflexivním zákrokem Moritz Nicolas. Na druhé straně nešikovně přizvedl centrovaný balon Kevin Vogt, za ním už byl připravený Pléa, jenže z voleje vysoko přestřelil.

Bezzubá Borussia se po změně stran přece jen prosadila. Dobrou práci v pokutovém území odvedl Pléa a zastavit jej dokázal pouze za cenu faulu Ozan Kabak. K exekuci penalty se překvapivě postavil sám Francouz a kopem do protipohybu Olivera Baumanna poslal svůj tým do vedení. Vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat. Na centr ideálních parametrů z dílny Umuta Tohumcua si rybičkou naskočil Wout Weghorst a i s přispěním teče gólmana Nicolase rozvlnil síť. V 80. minutě zaspala trestuhodně hostující defenziva, když nechala na malém vápně úplně osamoceného Ngoumoua. Francouzský fotbalista si pak počkal na přihrávku Lucase Netze a pohodlně uklidil míč na místo určení.

Fanoušci Bochumi se dočkali výhry, negativními sériemi tížené celky rozsoudili premiéroví střelci

Bochum porazila Wolfsburg 3:1 a poprvé v sezoně oslavila před vlastním publikem tříbodový zisk. Pro všechny střelce šlo o premiérové trefy v ročníku, přičemž Patrick Osterhage a Bernardo, kteří gólový účet utkání otevřeli, se dokonce radovali z vůbec prvních přesných zásahů v dresu modrobílých. Vlci tak potvrdili zoufalou formu na venkovních trávnících, když odjížděli domů s prázdnou už pošesté v řadě. Na straně zklamaného týmu odehrál 76 minut český reprezentant Václav Černý.

Fotbalisté Bochumi v posledních zápasech zlepšili své výkony a vydrápali se nahoru ze sestupových pozic. Stále to však byly remízy, které Blau-Weiss zachraňovaly, jelikož od startu ročníku dokázali vyhrát pouze jednou. Na duel byl ale dobře naladěn i Wolfsburg, který v posledním kole porazil Lipsko, a odčinil tak vysokou porážku od Gladbachu.

Právě Vlci jako první ohrozili branku soupeře. V šesté minutě pálil z dobré pozice Lovro Majer, jeho technický pokus však prosvištěl těsně nad levým horním rohem brány. Na druhé straně naopak poslal svůj celek do vedení Osterhage, který se v 19. minutě skvěle uvolnil ve vápně a uklidil míč po zemi k levé tyči. Hra se poté uklidnila a dlouho nenabídla žádnou zajímavou akci. Na tu si fanoušci museli počkat až do 38. minuty, kdy Anthony Losilla napálil odražený balon do tyčky. Nemuselo ho to však mrzet, protože krátce nato se po rohovém kopu prosadil hlavou Bernardo. V nastavení první půle dokázal snížit ze samostatného úniku Mattias Svanberg.

Druhou půli odšpuntoval střelou pár metrů za vápnem domácí Kevin Stöger, brankář Koen Casteels s ní ale neměl výraznější potíže. V 67. minutě se hosté dožadovali penalty poté, co Bernardo zahrál rukou ve vápně. Rozhodčí měl však na situaci jiný názor a pokutový kop nenařídil. Wolfsburg se hnal za vyrovnáním, nadějný pokus Yannicka Gerhardta ale zastavil skvělým zákrokem v 78. minutě Manuel Riemann. Brankář Bochumi podržel svůj tým i o šest minut později, se střelou střídajícího Maximiliana Witteka neměl žádné potíže. Definitivní tečku za zápasem udělal v 87. minutě Christopher Antwi-Adjei, který utekl hostující obraně a s přehledem uklidil míč do sítě.

Útočná vozba Býků prohloubila venkovní krizi Heidenheimu. V Lipsku se rozhodlo v první půli

Hráči Lipska odčinili dvě soutěžní porážky v řadě, když porazili doma Heidenheim 2:1, díky čemuž se dostali před Dortmund na průběžné čtvrté místo tabulky. Vítězství Býkům zajistila ofenzivní dvojice Loïs Openda – Yussuf Poulsen, přičemž rozhodující trefu zaznamenal dánský dlouhán, pro kterého to byl teprve druhý ligový gól v letošní sezoně. Nováček soutěže tak prodloužil trápení na hřištích soupeřů, kde od startu ročníku prohrál šest ze sedmi střetnutí.

Když se oba soupeři mezi roky 2013 a 2016 utkávali ve třetí a následně také ve druhé nejvyšší soutěži, jejich bilance byla takřka vyrovnaná. První vzájemný střet po více než sedmi letech měl ale ze známých důvodů jasného favorita v podobě domácích. Ti se od té doby etablovali mezi německou elitou, hosté oproti tomu nakoukli letos do nejvyšší soutěže poprvé. To bylo vyústěním více než 16leté práce trenéra Franka Schmidta, jenž momentálně držel titul nejdéle sloužícího trenér v německém fotbale.

Lipsko od začátku zápasu hýřilo aktivitou. Openda už v páté minutě našel zpětnou přihrávkou ve vápně nikým nehlídaného Poulsena, ten ale střílel doprostřed branky na připraveného Kevina Müllera. Ve 24. minutě utekl obráncům po skvělé průnikovce od Xaviho Simonse Openda, střela mu však nesedla a nemířila mezi tři tyče. Belgický útočník byl znovu v akci o pět minut později, kdy vybojoval pro svůj tým penaltu, kterou také sám s přehledem proměnil. Před koncem poločasu se prosadil i Poulsen, jenž zblízka procedil míč za Müllerova záda. Vsítit kontaktní gól ještě v nastavení dokázal po rohovém kopu hostující Benedikt Gimber.

Svěřenci Marca Roseho vstoupili do druhého dějství se stejným odhodláním jako do toho prvního. Už po šesti minutách byl blízko zvýšení náskoku Xaver Schlager, jenže zpětná přihrávka mu šla na paty, a v těžké pozici tak nedokázal vystřelit. Opendovi se to o něco později povedlo, v 77. minutě však mířil z krkolomné pozice vysoko nad. Domácí už nepustili soupeře k ohrožení jejich branky a pohlídali si konec utkání.

Německá liga - 13. kolo:

Bochum - Wolfsburg 3:1 (19. Osterhage, 39. Bernardo, 87. Antwi-Adjei - 45.+1 Svanberg)

Lipsko - Heidenheim 2:1 (29. Openda z pen., 44. Poulsen - 45.+2 Gimber)

Mönchengladbach - Hoffenheim 2:1 (58. Pléa z pen., 80. Ngoumou - 60. Weghorst)

Stuttgart - Brémy 2:0 (17. Undav, 75. Guirassy z pen.).