Bundesligové trápení Dortmundu pokračuje, na lídra ztrácí deset bodů. Lipsko se prostřílelo na třetí místo

Lipsko v 15. kole německé ligy na domácí půdě přehrálo Hoffenheim 3:1 a posunulo se na třetí místo. Pavel Kadeřábek za hosty odehrál celé utkání. Dortmund remizoval v Augsburgu 1:1 a z posledních sedmi ligových utkání zvítězil pouze jednou. Pátá Borussia ztrácí na vedoucí Leverkusen, který má nedělní zápas s Frankfurtem k dobru, deset bodů.

Ačkoliv forma Schwarzgelben měla k ideálu daleko, hosté mohli čerpat sebevědomí alespoň ze svých výkonů na evropské scéně. V Lize mistrů totiž ve společnosti PSG či AC Milán překvapivě vládli a díky remíze s Pařížany v posledním kole si zajistili postup z prvního místa. Toto momentum nyní potřebovali přenést také do Augsburgu, kde jim v poslední době pšenka nekvetla. Z posledních pěti návštěv totiž zvítězili v místní WWK Areně jen dvakrát a stejný počet duelů ztratili.

Tentokrát je mohl do rychlého vedení poslat Marco Reus, jehož pokus na vzdálenější tyč ovšem vyrazil konečky prstů brankář Finn Dahmen. Z následného rohu se míč dostal k Ramymu Bensebainimu, který se jej chytře patičkou snažil dostat do sítě, nicméně balon doskákal jen těsně vedle. Ve 23. minutě Demirovič v tvrdém souboji odstavil svého strážce, který byl navíc poslední před gólmanem, a řítil se tak sám na bránu. Následně ranou po zemi poslal domácí chladnokrevně do vedení. Černožlutí na tuto trefu dokázali odpovědět ještě v prvním poločase. Malen si ideálně narazil míč s Niclasem Füllkrugem a poté vyslal parádní přízemní projektil přímo k tyči.

Domácí vstoupili do druhého dějství aktivněji. Hrozil zejména Phillip Tietz, který nejdřív hlavičkoval těsně nad bránu a o pár minut později střílel levačkou pod břevno, ale reflexivně zasáhl gólman Gregor Kobel. Druhou trefu v utkání mohl přidat Demirovič, který dloubáčkem překonal brankáře, ale pomalý míč stihl před brankovou čárou odklidit jeden z obránců. V 78. minutě mohl skóre ve prospěch hostů otočit Malen, jeho střelu mezi nohy gólmana si však Dahmen pohlídal. Ten o pár chvil později špatně vyběhl, a tak mohl Füllkrug hlavičkovat do odkryté brány, kterou však netrefil. V závěru ještě Dahmen vychytal pokus Malena z velké blízkosti patičkou, a tak se oba týmy rozešly smírně.

Čokoláda zafungovala. Bochum si smlsla na utrápeném Unionu

Berlíňané na závěr skupinové fáze Ligy mistrů padli s Realem Madrid, čímž dali vzpomenout na nedávno ukončenou sérii 12 porážek napříč všemi soutěžemi v řadě. Výkon proti španělskému gigantovi ale snesl přísnější měřítka a díky premiérové brance Krále v jejich dresu sahali po bodovém zisku. Ten se jim nicméně uzmout nepodařilo, a své zraky tak museli opět upínat na domácí soutěž, kde v předchozím kole triumfovali poprvé od konce srpna. Něco podobného chtěli zopakovat také v Bochumi, jež doma neprohrála třikrát za sebou.

K prodloužení této lichotivé série mohl přispět hned zkraje prvního dějství Kevin Stöger, který se nikým nehlídaný prodral k hlavičce, ale v dobré příležitosti nezacílil přesně. Na zahozenou šanci týmového kolegy chtěl dát zapomenout Asano, nicméně ani jeho ekvilibristický pokus nůžkami se s úspěchem nesetkal. Následně se tečovaná střela z kopačky Patricka Osterhageho se štěstím odrazila ke Goncalu Pacienciovi, jenže toho fantastickým reflexivním zákrokem vychytal Frederik Rönnow. V nastaveném čase byli domácí za svoji aktivitu odměněni. Po rohovém kopu se k odraženému míči přichomýtl Asano a nekompromisním volejem z bezprostřední vzdálenosti rozvlnil síť.

Ani po změně stran nepolevovali fotbalisté Bochumi v ofenzivním snažení. Vše začalo již u Manuela Riemanna, který rychlou rozehrávkou umožnil svým spoluhráčům přečíslění ve středu pole. Christopher Antwi-Adjei posléze našel zpětnou přihrávkou nabíhajícího Pacienciu, a ten se štěstím uklidil balon k pravé tyči. Bezzubý výkon klubu z východního Berlína nedokázal oživit ani střídající Král. Asano mohl svůj výborný výkon korunovat druhým gólem v zápase, ale jeho další kop přes hlavu letěl pouze na tribuny. Následně byl v pokutovém území soupeře faulován Matúš Bero a rozhodčí po intervenci s videem ukázal na bílý puntík. K exekuci pokutového kopu se postavil Stöger a pohodlně zvýšil náskok svého týmu na rozdíl tří branek.

Darmstadtu k bodům nepomohla ani dlouhá přesilovka

Opatrný začátek zápasu nabídl první vážnější moment až ve 27. minutě, kdy Lacroix po vlastní chybě nedovoleně zastavil jednoho z útočníků domácích. Jelikož byl zároveň posledním hráčem svého týmu, dostal od hlavního rozhodčího rovnou červenou kartu a zamířil předčasně do sprch. Z následného přímého kopu pálil Fabian Schnellhardt, německý středopolař však mířil jen do připraveného gólmana Vlků. Ve 39. minutě mohl Darmstadt poslat do vedení Clemens Riedel, svou hlavičku nicméně nasměroval vysoko nad bránu.

Druhou polovinu začal paradoxně aktivněji oslabený Wolfsburg, který nicméně nedokázal proměnit žádnou ze svých slibných šancí. V 57. minutě zkusil z poloviny hřiště vypálit Yannick Gerhardt, Nechybělo moc a mohl z toho být gól zralý na Puskasovu cenu. Vlci se dočkali v 63. minutě, kdy se k odraženému míči dostal Majer a nekompromisně prostřelil Marcela Schuhena. V 76. minutě hosty dvěma skvělými zákroky zachránil Koen Casteels, který nejdříve vyrazil nepříjemnou střelu z dálky a následně zneškodnil i dorážku Luca Pfeiffera. Domácímu celku se i přes závěrečný nápor již srovnat nepovedlo.

Heidenheim vyhrál podruhé v řadě a odskočil z pásma sestupu

Heidenheim an už ve 12. minutě dostal do vedení poté, co se po přímém kopu objevil ve velké šanci Pieringer a míč se štěstím skončil v brance. Další velkou šanci mohli diváci vidět až o 20 minut později, kdy se proti střele Marca Richtera z hranice vápna musel vytáhnout gólman hostů Kevin Müller. Mimo to se ovšem ani jeden celek do jiné větší příležitosti nedostal, o čemž svědčí jen jedna střela vyslaná z kopaček hráčů hostujícího týmu.

Domácí zahájili druhou půli aktivně, necelé tři minuty po jejím začátku mohl skóre srovnat Ludovic Ajourque, ale jeho střela mířila jen do tyče a stejně skončila i následná příležitost Jonathana Burkadta. V 67. minutě další příležitost domácích promarnil Richer, který ve slibné pozici vůbec netrefil branku. Tentýž hráč se neprosadil ani o dvě minuty později, jelikož jeho rána opět nemířila mezi tři tyče. Gólem neskončila ani obrovská šance Marcuse Müllera, který svou střelou z bezprostřední blízkosti jen zasáhl gólmana hostů. Najednou zničehonic udeřil Heidenheim, ale kvůli ofsajdu byla branka po chvíli odvolána, a Mohuč tak ještě měla šanci na body. Tu však nezužitkovala.

Heidenheim tedy dotáhl duel do vítězného konce a vůbec poprvé od svého debutu v nejvyšší soutěži dvakrát po sobě triumfoval. O třetí výhru v řadě se pokusí 20. prosince proti Freiburgu, zatímco Mohuč se o den dříve představí v Dortmundu.

Domácí derniéra se Forsbergovi snově vydařila

Úvod střetnutí se odehrával jasně v režii domácích, jejichž několikaminutový zámek před vápnem Hoffe vyústil ve dva nadějné pokusy Xaviho Simonse. Tím prvním mladý Nizozemec branku těsně přestřelil a krátce nato razantní ranou pouze vyprášil rukavice Olivera Baumanna. Když to nešlo ze hry, pomohli si Býci standardní situací. Ve 34. minutě se balon se štěstím odrazil k volnému Klostermannovi, který měl zblízka cestu do sítě otevřenou. Náskok domácích mohl být o chvíli později ještě výraznější, jenže jak technický pokus Simonse, tak hlavičku Christopha Baumgartnera zlikvidoval Baumann. Šok v Red Bull Areně přišel krátce před pauzou, kdy nepřesvědčivého výběhu Janise Blaswicha využil po centru z přímého kopu Kabak, který hlavou srovnal.

Nejaktivnější muž na trávníku Simons mohl Býky poslat zpět do vedení po návratu z kabin, jeho střela zpoza šestnáctky však pouze rozezněla Baumannovu levou tyč. Tlak domácích následně značně opadl, z čehož mohl Hoffenheim těžit v 68. minutě, hlavičku Antona Stacha ale reflexivně vyrazil Blaswich. Hosty nevyužitá možnost musela mrzet, jelikož o chvíli později rozradostnil domácí fanoušky střídající Forsberg, který zužitkoval přihrávku Loïse Opendy. Ještě veseleji bylo v Lipsku tři minuty poté. Forsberg tentokrát s přispěním Baumanna trefil břevno, míč se však příhodně odrazil k Mohamedu Simakanovi, jenž ho uklidil do sítě a dopřál domácím klidný závěr.

Německá fotbalová liga - 15. kolo:
Augsburg - Dortmund 1:1
(23. Demirovič - 35. Malen),
Bochum - Union Berlín 3:0 (45.+5 Asano, 54. Paciencia, 78. Stöger z pen.)
Darmstadt - Wolfsburg 0:1 (63. Majer)
Mohuč - Heidenheim 0:1 (12. Pieringer)
Lipsko - Hoffenheim 3:1 (34. Klostermann, 71. Forsberg, 74. Simakan - 42. Kabak).