Lookman poslal Nigérii do čtvrtfinále, končí Rovníková Guinea a po penaltách gólmanů také Egypt

Prvními čtvrtfinalisty mistrovství Afriky, které se hraje v Pobřeží slonoviny, jsou týmy Angoly a Nigérie. Angola porazila Namibii 3:0 a mezi osm nejlepších postoupila poprvé od roku 2010, kdy byla hostitelskou zemí. Trojnásobný vítěz z Nigérie v souboji dvou favoritů turnaje zdolal Kamerun 2:0. V neděli se z postupu radovala Guinea, která přetlačila oslabenou Rovníkovou Guineu gólem z osmé minuty nastavení. Končí naopak Egypt, který proti DR Kongu nezvládl penaltový rozstřel. Rozhodující slovo v něm měli oba brankáři.

Hlavní postavou zápasu byl Gelson Dala, který vstřelil dva góly, stejně jako ve skupině proti Mauritánii, a na třetí přihrál. Zápas přitom pro Angolu nezačal dobře, už v 17. minutě dostal brankář Neblú červenou kartu, protože zahrál rukou před šestnáctkou. V deseti ale dohrával také soupeř, který byl ve vyřazovací fázi vůbec poprvé a ve skupině se postaral o senzaci, když vyřadil účastníka dvou posledních světových šampionátů Tunisko.

Nigérie narazila na Kamerun už v osmifinále stejně jako v roce 2019 a stejně jako tehdy ho vyřadila. O první gól se postaraly dvě hvězdy z italské ligy. Osimhen z Neapole přihrával a Lookman z Bergama střílel. Tentýž hráč pak postup v poslední minutě zpečetil. Kamerun, bronzový tým z posledního šampionát, skončil.

Egypt - DR Kongo 1:2 po penaltách (1:1)
Branky: 45+1. Mostafa Mohamed z penalty - 37. Elia, rozhodující penalta Mpasi-Nzau

„Česká“ stopa v týmu Gambie? Sparťan Gomez si dal vlastňák, baníkovec Sanneh zkoušel napodobit Maradonu